Cesnak medvedí – ďalšia z radu skvelých prečisťujúcich bylín. Hotový prírodný zázrak, navyše ľahko dostupný. Sezóna netrvá dlho, tak ju nepremeškaj.
Domovinou cesnaku medvedieho je Kaukaz a východná Európa. Postupom času sa rozšíril po celej Európe aj Ázii. Prívlastok medvedí dostal na základe jarných chúťok medveďov. Jeho cibuľky chlpatí fešáci s obľubou vyhľadávajú po prebratí zo zimného spánku.
Ako a prečo zberať cesnak medvedí?
Cesnak medvedí má zelené šťavnaté listy. Prvé listy začínajú vyrastať už v marci. Hlavnou sezónou zberu je najčastejšie apríl. Zbieraj zelené lístky, ideálne ešte pred kvitnutím. Vtedy majú najintenzívnejšie účinky.
Najlepší je čerstvý, bez tepelného spracovania. Vo vlhkých, listnatých lesoch vytvára obrovské zelené plochy, zaváňajúce jemnou cesnakovou vôňou.
Rastlina obsahuje alicín – vďaka ktorému má charakteristickú vôňu cesnaku. Pozor, nezameň si lístky cesnaku medvedieho s konvalinkou. Tá je jedovatá! Pamätaj, že konvalinka má lesklú spodnú stranu listov a nevonia po cesnaku. Cesnak medvedí pomáha očistiť telo po zimnom hodovaní. Je poctivým prírodným antivirotikom aj antibiotikom.
Po zimnom spánku bylinu vyhľadávajú medvede. Macovia si takto na jar prečisťujú žalúdok, črevá a krv.
Spoznaj bližšie účinky skvelej jarnej bylinky
Cesnak medvedí má nepopierateľne mnoho priaznivých účinkov.
- V prvom rade pôsobí blahodárne na trávenie. Pomáha pri nadúvaní, bolestiach brucha, aj zápche. Poradí si dokonca aj s hnačkou. Prečisťuje žalúdok aj črevá.
- Ničí choroboplodné zárodky. Je preto ideálne užívať ho pri infekčných ochoreniach, zápaloch dýchacích ciest, ale aj plesňových ochoreniach.
- Detoxikuje a celkovo dezinfikuje celý organizmus. Pravidelné užívanie posilňuje imunitný systém.
- Znižuje negatívny dopad nikotínu. Prečisťuje zahlienené pľúca a priedušky.
- Je pomocníkom pri regulácii vysokého krvného tlaku. Priaznivo vplýva na hladinu cholesterolu.
- Napomáha funkcii obličiek, pečene aj žlčníka.
Čo s nazbieraným cesnakom?
V ideálnom prípade konzumuj čerstvé lístky, prípadne ich môžeš zamraziť. Lístky môžeš použiť do masla, na pesto, do šalátov aj špenátu. Alebo ich len tak polož na chlieb. Nasekané listy chuťovo skvele doplnia mäsové vývary, či zeleninové polievky. Cesnak medvedí sa hodí aj k rizotu.
Vyskúšaj po domácky pripravené pesto z medvedieho cesnaku. Recept nájdeš TU.
Pozor, všetko s mierou
Medvedím cesnakom sa dá aj predávkovať. Riaď sa teda pravidlom všetkého s mierou. Môžu sa objaviť závraty, zvracanie, hnačka. Vo veľmi ťažkom prípade môže dôjsť k zápalu obličiek.
Môj tip: Zoznám sa aj s ďalšími jarnými bylinkami. Ich sezóna postupne začína.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov
Trackbacks/Pingbacks