Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Guarana a jej 7 skvelých účinkov. Známy stimulant je plný antioxidantov.

od | aug 12, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Guarana, alebo tiež paulínia nápojová je známym stimulantom. Rastlina, ktorá stimuluje, dodáva energiu a vitalitu. Svojimi povzbudzujúcimi účinkami je podobná káve. No to nie je všetko. Zoznám sa s jej ďalšími skvelými vlastnosťami.

Guaranu používajú už celé stáročia amazonské kmene. Jedná sa o brazílsku rastlinu, pochádzajúcu z Amazonskej kotliny. Jej plody sú bobule, na pohľad pripomínajú ľudské oko. Guarana ako ovocie sa bežne kúpiť nedá. V súčasnosti sa 70% guarany využíva v priemysle na výrobu nealkoholických a energetických nápojov. Zvyšok sa spotrebúva v podobe prášku. Ten možno užiť priamo, alebo pridať do čaju, kávy, či smoothie nápoja.

Na rozdiel od kávy nepôsobí močopudne a tak neprispieva k nadmernému odvodneniu organizmu.

energetický nápoj

Prečo je guarana taká výnimočná?

Rastlina obsahuje stimulanty ako – kofeín, teofylín a teobromín. Je zásobárňou užitočných antioxidantov – ako triesloviny, saponíny a katechíny. Obsahuje vápnik, železo, fosfor aj sodík. Z vitamínov sa v nej ukrývajú vitamíny C, E, B1 aj B2.

Guarana ako hnací motor pre organizmus

Guarana je známa najmä ako stimulant. Nie nadarmo sa často používa ako významná zložka energetických nápojov. Vďaka kofeínu pomáha udržiavať a pozornosť a dostatok energie. Jej semená môžu dokonca obsahovať 4-násobné množstvo kofeínu, ako kávové zrnká.

Kofeín v guarane sa viaže na adenozínové receptory. Bráni ich aktivácii, čím pomáha mozgu relaxovať a udržiavať organizmus v bdelom stave. Guarana tak zlepšuje fyzickú výkonnosť, no zároveň povzbudzuje myseľ. Pomáha zahnať únavu, podporuje schopnosť koncentrácie, dlhodobú pamäť a celkovo činnosť mozgu.

guarana plody

Vplyv na libido a potenciu

Guarana je vďaka svojim stimulujúcim účinkom zároveň prostriedok na zlepšenie sexuálneho života. Nie nadarmo sa jej vraví aj prírodné afrodiziakum. U mužov, ale aj u žien zvyšuje sexuálny apetít. Zlepšuje prekrvenie pohlavnej sústavy a podporuje stimuláciu pohlavných hormónov. Vďaka tomu je často súčasťou tabliet na podporu erekcie a zvýšenie libida.

Guarana je plná antioxidantov

Guarana je plná zlúčenín s antioxidačnými vlastnosti. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály. Tieto molekuly môžu interagovať s časťami buniek v organizme a spôsobiť ich poškodenie. Vďaka vitamínom a antioxidantom rastlina spoľahlivo posilňuje imunitný systém.

Zmierňovač bolesti

Už amazonské kmene užívali guaranu na zmiernenie bolesti. Tento účinok sa dostavuje vďaka vysokému obsahu kofeínu. Ten totiž viaže a blokuje adenozínové receptory. Dva z nich sa podieľajú na stimulácii pocitov bolesti. Až sa kofeín na ne naviaže, môže zmierniť pocity bolesti.

Podporný prostriedok na chudnutie

Guarana napomáha odbúravaniu a spaľovaniu tukov. Rastlina sama o sebe nie je zázračný prostriedok na chudnutie. Avšak dokáže mu vďačne napomôcť.

guarana

Guarana pozitívne vplýva na trávenie

Guarana si poradí s chronickou hnačkou, ale aj zápchou. Vďaka trieslovinám a antioxidantom je účinným prostriedkom pri liečbe tráviacich ťažkostí.

Taníny sú schopné viazať a sťahovať tkanivo. Na druhej strane je guarana bohatá na kofeín, ktorý môže pôsobiť aj ako prírodné preháňadlo a predchádzať tým zápche.

Guarana obsahuje tiež zlúčeniny, ktoré inhibujú alebo ničia škodlivé baktérie ako E. coli.

Nízky tlak, srdce a cievy

Stimulačné látky v rastline pomáhajú zlepšiť stav srdca aj ciev. Jej povzbudzujúce vlastnosti sú užitočné najmä pri problémoch s nízkym tlakom. Ten pomáha rastlina optimalizovať. Má stimulačné účinky na činnosť srdca a zlepšuje prekrvenie ciev. Opatrnosť však treba pri vysokom krvnom tlaku. V takom prípade sa jej užívanie príliš neodporúča.

Obr. flickr.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: antioxidant // guarana

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This