Babičkin chlieb je stráviteľnejší vďaka kvásku, má krásnu arómu aj chuť. Je to aj vďaka doslova zázračným a aromatickým semenám z bylín. Aníz, fenikel, rasca a koriander. Štyri známe koreniny, ktoré sú najčastejšie v zložení chlebového korenia.
Rasca, fenikel a aníz sú z čeľade zelerovitých rastlín. Na korenie sa využívajú ich semená. Nakoľko sú to príbuzné rastliny, všetky ich majú veľmi podobného tvaru. Štvrtý koriander patrí do čeľade mrkvovitých rastlín. Oproti predchádzajúcim bylinám má odlišných tvár semien, ktoré sa rovnako používajú ako korenina.
Všetky majú mnoho blahodarných účinkov na naše zdravie. Spojením všetkých štyroch, vznikne veľmi účinná zmes proti plynatosti, či na tráviace ťažkosti v podobe kŕčov. Napomáhajú aj pri problémoch dýchacej sústavy a podporujú vykašliavanie. Zvyšujú imunitu a znižujú cholesterol. To je naozaj len časť z ich mnohých účinkov.
Sú veru naozaj zázračné. Ich účinky poznali už predkovia v staroveku pred tisíckami rokov. Rovnako aj naše „ pra a prapra“ babičky vedeli, akú silu majú byliny či koreniny. Spoločne si teda upečieme chlebík s týmito maličkými aromatickými semienkami.
Na babičkin chlieb budeš potrebovať:
Rozkvas:
- 150 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 150 g vody
- 1 polievková lyžica kvásku
Cesto:
- 300 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 50 g ražnej celozrnnej múky na kváskovanie
- 100 g mlieka
- 100 g vody
- 10 g soli
- 15 g sladenky jačmennej
- 40 g masla
- 2 čajové lyžičky chlebového korenia
- pripravený rozkvas
Babičkin chlieb – postup prípravy:
Príprava cesta:
- Zmiešaj všetky suroviny na rozkvas. V uzatvorenej nádobe bude kvasiť 8 až 12 hodín. Keď zdvojnásobí svoj objem, môžeš pokračovať v príprave.
- Preosej múku. Zmiešaj ju s ostatnými surovinami pre cesto a s pripraveným rozkvasom.
- Cesto vymies ručne, pomocou pekárničky či kuchynského robota niekoľko minút. Po vymiesení sa bude odlietať od stien misy. Ak by bolo veľmi riedke, pridaj trochu múky.
- Pripravené cesto nechaj kvasiť ďalšie 2 až 3 hodiny v prekrytej nádobe. Počas tejto doby je dôležite, aby si cesto preložil rukou alebo stierkou 3 až 5 krát. Približne každých 30 minút. Prekladaním cesto spevnenie.
- Nakvasené cesto prelož na podložku. Vytvaruj bochník podľa tvaru tvojej ošatky. Vysyp ju dobre škrobom. Vlož do nej bochník, spojmi cesta navrchu. Ošatku prekry potravinárskou fóliou, alebo utierkou. Posledná doba kvasenia bude trvať ďalšie 2 až 3 hodiny. Bochník krásne naberie objem.
Pečenie:
- Rúru zapni na 230°. Nahrej v nej aj pekáč alebo jenskú misu.
- Tesne pred pečením chlebík vyklop na papier na pečenie a pevnú podložku. Môžeš ho poprášiť múkou a narezať pomocou žiletky.
- Vyber nahriatý pekáč. Rýchlo a opatrne do neho vlož bochník. Prikry ho pokrievkou a vlož do rúry. Peč ho 30 minút.
- Následne pokrievku opatrne vyber. Peč ho ďalších 5 až 10 minút. Keď bude mať kôrka zlatohnedú farbu, chlebík je upečený.
- Chlebík výber a nechaj vychladnúť na mriežke.
- Ak zaklopeš po spodnej časti bochníka a zaznejú duté zvuky, upiekol sa správne.
Dobrú chuť!
TIP: Ak rád kváskuješ, neváhaj vyskúšať aj rascový chlieb. Recept nájdeš TU.
obr. súkromný archív, pixabay.com
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov