Boršč – hustá polievka plná zeleniny a mäsa, známa najmä v Ukrajine, Rusku, či Bielorusku. Receptov na „pravý“ boršč je veľmi veľa. Ingrediencie sú si podobné, no značné rozdiely badať v postupe.
Polievky podobné boršču sú vo svojich variáciách známe v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Bulharsku, aj Poľsku. Hustá polievka z červenej repy je obľúbenou aj u nás. V sychravých dňoch skvele zahreje, dodá živiny a dokonale zasýti.
Základ boršču tvorí silný vývar z mäsa a kostí (najčastejšie hovädzieho), a zmes osmaženej zeleniny. Niekde sa zvykne pridávať vyškvarená slanina, alebo údenina a paradajkový pretlak. Zvyšok je už o rôznorodosti postupov prípravy. Ako čerešnička na torte je lyžička kyslej smotany na záver, servírovaná priamo do taniera.
Boršč – budeš potrebovať:
- 500 g hovädzie mäso (kliška s kosťou), 150 g hovädzie predné
- 4 -5 PL bravčovej masti
- 1 cibuľa
- 2-3 strúčiky cesnaku
- 2-3 zemiaky (v pravom boršči vraj byť nemajú, no s nimi je boršč výdatnejší)
- 3 mrkvy
- 1 kaleráb
- 1 petržlen
- polovica menšieho zeleru
- 2 cvikly (červené repy)
- štvrť hlávky bielej kapusty
- 200 g paradajkový pretlak
- soľ podľa chuti
- 4-5 guličiek čierne celé korenie
- 4 guličky nové korenie
- 3 ks bobkový list
- štipka mletej rasce
- nasekaná čerstvá pažítka, petržlenová vňať, alebo kôpor
- kyslá smotana
- 1-2 PL octu
Postup prípravy:
- Ako už bolo spomínané vyššie, základom je silný vývar. Mäso aj s kosťou dobre umy a zalej 4 litrami studenej vody. Pridaj k nemu koreniny a nechaj takto variť asi 2 hodiny (presnejšie – až kým bude mäso mäkké). Priebežne zberaj penu. Ak máš naponáhlo, vývar si takto priprav už deň vopred.
- Mrkvu, zeler, petržlen a kaleráb nakrájaj na kocky. Kapustu narež na malé pásiky.
- Cviklu umy, ošúp a tiež nakrájaj na kocky. Zalej ju vodou (tak, aby bola celkom ponorená) a pridaj 1-2 PL octu. Cviklu takto var asi 15 minút.
- Nadrobno nakrájaj cibuľu a cesnak. Orestuj na bravčovej masti do sklovita. Pridaj k tomu nakrájanú zeleninu a ešte asi 5 minút miešaj.
- Uvarené mäso nakrájaj na kocky. Vývar preceď do veľkého hrnca, no guľôčky korenia v ňom môžeš ponechať. Pridaj do vývaru orestovanú zeleninu, precedenú cviklu, mäso a na kocky nakrájané očistené zemiaky. Dochuť soľou podľa potreby a na záver ešte pridaj pretlak. Takto celý boršš nechaj variť asi pol hodiny.
- Najchutnejší bude na ďalší deň, keď postojí a chute sa dokonale prepoja.
- Boršč naservíruj na tanier s lyžičkou kyslej smotany a dochuť nasekanými čerstvými bylinkami.
Dobrú chuť!
TIP: Ďalšie výdatné a chutné polievky pripravené podľa overených domácich receptov nájdeš TU
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov