Bochník s týmto tradičným korením je jedným z najčastejších pripravovaných na Slovensku. Na rascový chlieb existuje mnoho receptov. Jednoduchá verzia s minimom surovín, so zemiakom, pivom, cesnakom, octom či mliekom. Dnes jeden spoločne upečieme. Rasca chlebíku dodá špecifickú chuť aj arómu.
Najdôležitejšou surovinou tohto receptu je samozrejme rasca. Patrí medzi najstaršie koreniny nielen v Európe. Semená rasce majú mnoho benefitov pre naše zdravie. Spomeniem len pár z nich. Obsahuje rôzne minerály, napríklad železo. Je výborná na trávenie a znižuje plynatosť. Je to korenina, ktorá má antioxidačné účinky. Podporuje imunitu a je vhodná aj na liečenie kašľa.
Rascový chlieb je mäkučký a nadýchaný s príjemne chrumkavou kôrkou. U nás doma je obľúbený. Piekla som ho už mnohokrát. Manžel ho má rád s bryndzovou nátierkou. Hodí sa aj ku gulášu, či kyslím mliečnym polievkam.
Rascový chlieb – budeš potrebovať:
Rozkvas:
- 150 g chlebovej pšeničnej múky na kváskovanie
- 150 g vody
- 1 polievkové lyžica kvásku
Cesto:
- 300 g chlebovej pšeničnej múky na kváskovanie
- 50 g celozrnnej ražnej múky na kváskovanie
- 1 čajová lyžica mletej rasce rímskej
- 1 čajová lyžica celej rasce
- 50 g mlieka
- 150 g vody
- 30 g bravčovej masti
- 13 g soli
- 15 g sladenky jačmennej
Rascový chlieb – postup prípravy:
Príprava cesta:
- Zmiešaj všetky suroviny pre rozkvas. Nechaj ho kvasiť v uzatvorenej nádobe 8 až 12 hodín. Najlepšie miesto na kvasenie je vo vypnutej rúre, kde je stabilná teplota. Keď nadobudne dvojnásobný objem, je pripravený.
- Preosej si múku. Pridaj k nej pripravený rozkvas a ostatné suroviny na cesto. Vymies ho ručne, pomocou pekárničky či kuchynského robota niekoľko minút. Bude sa odliepať od stien misy. Ak by bolo veľmi riedke, pridaj do cesta ešte trochu múky.
- Nechaj ho kvasiť 2 až 3 hodiny v prekrytej nádobe. Počas tejto doby prelož cesto rukou alebo stierkou 3 až 5 krát. Vďaka prekladaniu cesto spevnenie.
- Vykvasené cesto si prelož na podložku. Vytvaruj z neho bochník. Vlož ho do ošatky vysypanej škrobom. Je dôležité, aby boli spoje cesta navrchu.
- Ošatku prekry potravinárskou fóliou alebo utierkou. Takto pripravené cesto nechať kvasiť ďalšie 2 až 3 hodiny.
- Ďalšou možnosťou je kvasenie v chladničke. Trvá 8 až 20 hodín. Vďaka dlhšej fermentácií bude chlebík ešte stráviteľnejší. Ak zvolíš toto kvasenie, cesto vyber z chladničky aspoň 30 minút pred pečením.
Pečenie:
- Rúru si predhrej na 230°C. Nechaj v nej rozohriať aj pekáč alebo jenskú misu.
- Nakvasený chlebík si prelož na papier na pečenie a podložku. Môžeš ho posypať múkou a narezať žiletkou.
- Nahriatý pekáč vyber a rýchlo do neho presuň bochník.
- Prikry ho pokrievkou a vlož do rúry. Peč ho zakrytý po dobu 30 až 35 minút.
- Následne pokrievku opatrne vyber. Chlebík ešte peč 5 až 10 minút, kým sa jeho kôrka sfarbí do zlatohnedých odtieňov.
- Chlebík po upečení prelož na mriežku a nechaj vychladnúť.
- Po dopečení skontroluj, či sa dobre upiekol. Pobúchaj na spodok chlebíka. Ak počuješ duté zvuky, mal by byť dobre upečený.
Dobrú chuť!
- TIP1: Tento chlebík sa veľmi hodí ku kyslím polievkam. Napríklad k hríbovej polievke na kyslo. Recept nájdeš TU.
- TIP2: Ak rád kváskuješ, neváhaj vyskúšať aj biely chlebík z kvásku.
obr. súkromný archív, pixabay.com
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov
Trackbacks/Pingbacks