Zaváranie – konzervovanie ovocia a zeleniny patrí neodmysliteľne k tradičným sezónnym činnostiam. Zásoby v komore vydržia pri správnom skladovaní dlho, vraj aj niekoľko rokov. Ak nemáš babičku, či maminu, ktorá tie zásoby s láskou nachystá, inšpiruj sa týmto článkom.
K zaváranému ovociu, či zelenine patrí nálev. Na ovocie sladký, s miernymi rafinovanými obmenami. Na zeleninu sa hodí kyslý, či sladko-kyslý.
Zaváranie – základné nálevy
Sladký nálev (cukrový roztok):
- 1 l vody
- kryštálový cukor podľa sladkosti zaváraného ovocia (od 350 g)
- štipku kyseliny citrónovej
Príprava cukrového nálevu je jednoduchá. Všetky ingrediencie priveď do bodu varu a následne nechaj vychladnúť. Nie je nutné nálev variť, no v horúcej vode sa cukor rýchlo rozpustí. Ovocie zalievaj letným, prípadne vychladeným nálevom. Ozvláštniť jeho chuť môžeš pridaním klinčekov (postačí naozaj zopár), celej škorice, či plátku citróna. Samozrejme nie na všetko sa to hodí, závisí od vlastných chutí. Hruškový kompót si bez klinčekov neviem ani predstaviť. Rovnako sa hodia k jablkám, čučoriedkam aj brusniciam.
Ak máš ovocia pomenej alebo sa ti nechce variť klasický nálev, do pripraveného 0, 7 l pohára s ovocím daj 3-4 PL cukru a obsah zalej vodou.
Sladkokyslý nálev
- 1 l vody
- 100-200 g kryštálového cukru (podľa toho, či preferuješ sladšiu, či kyslejšiu chuť)
- 600 ml octu (8 %)
- 25 g soli
- čierne celé korenie, nové celé korenie (nemusia byť, no dajú zelenine pikantnejšiu chuť)
Príprava opäť jednoduchá – všetko spolu priviesť do bodu varu, odstaviť a nechať vychladnúť. Následne vychladený nálev použiť na zeleninu. Sladkokyslý nálev sa hodí na uhorky, kapiu, karfiol, mrkvu, huby a rôzny mix čalamád.
Kyslý nálev
- 1 l vody
- 40 g soli
- 600 ml octu (8 %)
- čierne celé korenie, nové celé korenie (platí to, čo v predošlom prípade – nemusia byť)
Pripravíš ho opäť rovnakým spôsobom. Všetky ingrediencie zohrievaj do bodu varu a nechaj vychladnúť. Použitie je rovnaké ako pri sladkokyslom náleve.
Zaváranie vo vlastnej šťave
Okrem spomínaných nálevov existuje tiež alternatívne riešenie bez pridania cukru a vody – zaváranie len vo vlastnej šťave.
Čisté ovocie nalož do pohárov, dobre uzavri a sterilizuj. To je celé. No aj v tomto prípade platí, že zavárať možno len zdravé kusy. Túto metódu mám overenú zatiaľ iba pre čučoriedky. No celkom sa mi zapáčila a tento rok mám čučoriedky v 2 verziách – s nálevom, aj bez neho. Takýto kompót chutí menej sladko, no rovnako dobre.
Tip: Ako zavárať krok po kroku sa dočítaš v tomto článku.
obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov