Mak pozná ľudstvo už celé generácie. Využívaný bol ako potrava, aj ako liek. Domácu klasiku občas zatienia modernejšie dovážané superpotraviny. Na to naše však netreba zabúdať, najmä ak je zdrojom sily a vitality.
1. Bohatý zdroj minerálov
Ten, kto chce mať zdravé kosti, mal by mak zaradiť do jedálnička. Mak je totiž skvelým zdrojom vápnika. Obsahuje ho dokonca viac, ako iné populárne zdroje. Makové semená udržujú kosti pevné a zdravé. Mak je tiež bohatý na meď, ktorá sa podieľa na posilnení kostí, aj spojivového tkaniva.
Mangán v makových semenách pomáha produkovať kolagén – proteín, ktorý chráni kosti pred vážnym poškodením. Všetky spomenuté minerály sú vhodné ako prevencia slabých kostí, osteoporózy, zapálených a bolestivých kĺbov. V tak drobulinkých zrnkách maku nájdeš aj fosfor, železo a zinok. Práve kombinácia vápnika a fosforu podporuje tvorbu kostnej drene. Mak je preto dôležitý pre všetkých starnúcich ľudí, ktorým kosti rednú a z ktorých postupne ubúda kostná dreň.
2. Prírodný B-komplex
V maku nájdeš vitamíny skupiny B – tiamín, pyridoxín, niacín, kyselinu pantoténovú, riboflavín a kyselinu listovú. Ich význam spočíva v metabolických procesoch – pri trávení tukov a karbohydrátov. No nespoliehaj sa na mak ako jediný béčkový zdroj. Strava má byť vždy pestrá a rôznorodá.
3. Makové semená sú cenným zdrojom vlákniny
Makové semená sú plné vlákniny. Bez nej sa nezaobíde fungujúce trávenie. Vláknina je dôležitá pre pravidelný pohyb čriev a podporu ich zdravia. Veľká časť vlákniny je v tele trávená postupne, vďaka čomu sa predchádza nepríjemnej zápche. Makové semená vďaka vláknine pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu. Obsahujú tiež omega 6 a omega 3 mastné kyseliny. V konečnom dôsledku tak mak prispieva k zdraviu srdca.
4. Mak ako analgetikum
Už v staroveku sa makové semená používali ako analgetikum. Jemná maková aróma má upokojujúci účinok na centrálnu nervovú sústavu. Pomáha pri neurózach a celkovej duševnej nerovnováhe. Mak je tiež mimoriadne vhodný do masážnych prípravkov. Údajne tlmí bolesť hlavy a uvoľňuje svalové kŕče.
5. Makové semienka pre upokojenie
Sušený mak obsahuje nepatrné množstvo ópiových alkaloidov (morfín, tebaín, kodeín a podobne). Vďaka nim spolu s horčíkom pôsobí upokojujúco na nervový systém. Dokonca napomáha zmierňovať nespavosť. Mak sa tak využíva aj v mnohých lekárenských produktoch, rovnako ako v tradičnej ľudovej medicíne. Kedysi sa slabý makový odvar podával nespavým deťom na upokojenie. Zjavne to fungovalo. Dnes sa od toho zvyku už upustilo.
6. Mak pre krásnu pleť
Makové semienka neslúžia len na priamu konzumáciu. Mak sa stáva súčasťou kozmetických výrobkov. Najžiadanejším produktom z maku je v súčasnosti olej. Makový olej nemusíš používať iba v kuchyni. Je mimoriadne vhodný na ošetrenie suchej a popraskanej pleti. Poradí si s ekzémom aj kožným zápalom vďaka obsahu kyseliny linolénovej. Pre vysoký obsah horčíka a vápnika je hotovým pôžitkom pre nechty a vlasy. Makový olej je často súčasťou pleťových krémov, balzamov a kondicionérov.
TIP: Čo tak začať s makom hneď? Pridaj makové semienka na domáce pečivo, alebo si mak pridaj priamo do svojho obľúbeného smoothie. Pre milovníkov sladkej verzie maku tu máme lahodný jogurtový makovec, či tradičné makové slíže.
obr.pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov