Rebríček – dozaista poznáš pod názvom myší chvostík. Rastie takmer všade a predsa patrí medzi vzácne rastliny. Pevná rastlina s drobnými bielymi kvetmi, silne korenistej vône a nahorklej chuti.
Rebríček – bylinka s dávnou históriou
Rebríček patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Už mnoho rokov pred naším letopočtom ho používali na lekárske účely číňania. V dávnom stredoveku ho ľudia vešali do okien a miestností chorých. Verili, že jeho výrazná vôňa zaháňa choroby. Podľa legendy grécky bájny hrdina Achilles rebríček používal na liečenie krvácajúcich rán svojich vojakov. Tinktúra z rastliny ho mala chrániť pred šípmi. Natrel si ňou celé telo okrem pät – čo sa mu stalo osudným
Latinský názov – Achillea millefolium – odvodený od Achillesa a millefolium (doslovný preklad tisíc listov).
Na čo ti rebríček poslúži?
Účinky myšochvosta si rozhodne zaslúžia pozornosť. Pre nežné pohlavie je priam dokonalou bylinkou a oplatí sa ju mať doma v zásobe. Otec Kneipp vo svojich spisoch uvádza, že ak by ženy občas siahli po rebríčku, pomohlo by im to chrániť sa pred mnohými chorobami.
Podľa starých kníh o bylinkách je rebríček liekom na všetko. Odporúčajú bylinku použiť všade tam, kde sa nedá ničím iným pomôcť.
- Prináša úľavu pri menštruačných bolestiach
- Je skvelý pri ženských zápaloch, zmierňuje svrbenie a napomáha hojeniu
- Myšochvost zmierňuje nepríjemné prejavy v prechode (ideálna kombinácia sedacích kúpeľov a pitia čaju)
- Sedacie kúpele z rebríčka sú užitočné pri nočnom pomočovaní detí
- Rebríček uvoľňuje kŕče v najrôznejších orgánoch
- Pravidelné pitie čaju z myšochvosta napomáha pri migréne
- Čaj sa odporúča pri nevoľnosti a závratoch
- Rebríček má krvičistiacu schopnosť – je užitočný pri detoxikácii
- Priamo pôsobí na kostnú dreň a upravuje krvotvorbu
- Čaj je skvelým prostriedkom na zastavenie krvácania – pri hemoroidoch, krvácaní zo žalúdka, z nosa
- Zmierňuje pálenie záhy
- Priaznivo vplýva na činnosť obličiek a pečene
Čo z rebríčka pripraviť?
Čaj
Čaj – presnejšie zápar z rebríčka má mierne nahorklú chuť. Pripravíš ho jednoducho. 2 lyžičky sušeného rebríčka zalej dvomi decilitrami vriacej vody. Nechaj lúhovať päť minút a popíjaj teplý dva – až trikrát denne. Pri ženských neduhoch si dopraj 2 až 3 týždňovú kúru. Vhodná je tiež kombinácia rebríčeka s alchemilkou.
Sedací kúpeľ
100 gramov sušených alebo čerstvých byliniek namoč do studenej vody a nechaj odstáť do ďalšieho dňa. Ďalší deň preceď a následne zahrej na bod varu. Prilej do kúpeľa. Celý kúpeľ ba nemal trvať viac ako 20 minút. Kúpeľ je ideálnym doplnkom pri zápaloch ženských orgánov a tiež pri nočnom pomočovaní detí.
Môj tip:
Bylinky pre ženy: Prehľad najznámejších bylín určený ženám každého veku.
Zdroj obrázkov: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov