Podbeľ – jedna z bežných bylín používaných po mnohé generácie. Babuška, májik, matkino líčko, či pánbožkov chlebíček. Rôzne názvy tej istej jarnej bylinky.
Podbeľ nájdeš skoro na jar. Prvé žlté hlávky sa objavujú už v marci. Pestré hlavičky priam kričia zďaleka a potešia nejedno oko po dlhej zime. Sú akýmsi symbolom toho, že jar je naozaj tu.
Podbeľ v sebe skrýva veľa užitočného
Podbeľ obsahuje mnoho cenných látok. Tie vplývajú predovšetkým na zdravie dýchacích ciest. Rastlina obsahuje triesloviny, silice, organické kyseliny. Nájdeš v nej sliz, horčiny, inulín (vláknina), cholín, triterpény. Obsahuje aj minerálne soli, najmä draslík, zinok.
- Podbeľ pôsobí na choroby dýchacích ciest všeobecne. Zápaly priedušiek aj pľúc, astmu aj bežné nachladnutie. Tíši suchý, dráždivý kašeľ, zároveň uvoľňuje hlieny z dýchacích ciest.
- Rastlina podporuje trávenie a zlepšuje metabolizmus. Zlepšuje zápalové ochorenia hrubého čreva aj vredovú chorobu.
- Zvonku napomáha pri ranách, popáleninách a kožných problémoch rôzneho druhu.
- V ďaka cholínu voľňuje bolesť svalov.
- Podbeľ je nápomocný pri paradentóze (kloktanie).
Čo zberať a ako to usušiť?
Začiatkom jari – v marci aj apríli zberaj žlté hlávky. V máji a júni si môžeš nazberať listy. Kvety zberaj za slnečného počasia, kedy majú hlávky pekne otvorené.
Podbeľ usušíš veľmi jednoducho. Na čistej plachte, či papieri rozprestri kvety, alebo listy. Usuš pri teplote do 40 stupňov, no pozor, nie na priamom slnku. Užitočné rady a tipy ako správne sušiť a skladovať bylinky nájdeš TU.
Priprav si domáci sirup trochu netradične
Domáci podbeľový sirup je skvelým pomocníkom najmä pri kašli. Do zaváraninového pohára vlož na dno zopár umytých lístkov z bylinky. Zasyp ich tenkou vrstvou trstinového cukru. Postup niekoľko krát opakuj, kým nemáš pohár plný. Môžeš pomedzi lístky pridať aj kvety.
Pohár dobre uzavri a zabaľ ho do niekoľkých vrstiev fólie, alebo igelitových sáčkov. Takto to celé zakop na záhradke do zeme. samozrejme si miesto označ. Použi napríklad doštičku, alebo paličku. V zemi nechaj pohár 8 týždňov. No nezabudni na neho. Zemná teplota umožní kvasenie podbeľa.
Sirup potom preceď, prevar a prelej do fľaštičky. Uskladňuj na tmavom suchom mieste.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov