Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Kapucínka – čarokrásny „kvet z Peru“ je zároveň prírodným antibiotikom

od | apr 22, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Kapucínka je známa najmä ako dekoratívna rastlina. Pochádza z Peru, no s obľubou sa pestuje aj v tunajších záhradkách. Jej bohaté kvety sýtych farieb očaria nejedno oko.

U nás sa kapucínka pestuje ako jednoročná rastlina, najčastejšie kultivar kapucínka väčšia. Je nielen okrasnou, ale aj liečivou jednoročnou rastlinou. Kvety hýria žltými, oranžovými, alebo červenými farbami – od júna až do októbra. Svojou vôňou lákajú hmyz požierajúci vošky. To je tiež dôvod, prečo ju záhradkári s obľubou pestujú blízko zeleninových záhonov.

kapucínka v záhrade

Kapucínku väščiu môžeš užívať vo forme riedenej šťavy, sirupu, čaju, odvaru, BIO tinktúry, alebo ako kapsulový výživový doplnok.

Kapucínka si našla svoje miesto aj v kuchyni

Rastlina je nielen krásnou dekoráciou, ale poslúži aj v kuchyni. Jedlé sú jej listy, kvety aj semená. Kvety a listy svojou chuťou pripomínajú žeruchu. Jej pikantná chuť vynikne v nátierkách, či rôznych zeleninových šalátoch. Dokonale sa hodí k syrom. Žiarivé kvety majú svoje dekoračné aj chuťové uplatnenie v sladkých aj slaných dezertoch. Zelené púčiky plodov sa nakladajú do kyslého alebo slaného nálevu ako falošné kapary – ľudovo tiež známe ako kapary chudobných.

kapucínka na chlebíku

Kapucínka väčšia ako liečivo

Kapucínka väčšia obsahuje mastné kyseliny, silice, minerály (draslík, vápnik, železo a fosfor) ale aj vitamíny (C, niacín, tiamín, riboflavín). Rastlina obsahuje glykozid glukotropeolín a isothyokyanát benzylnatý – vďaka čomu je považovaná za prírodné antibiotikum.

Využiteľná je celá nadmerná časť rastliny a niekedy i koreň. Zberajú sa všetky časti od mája až do októbra. Semená po dozretí – koncom septembra, začiatkom októbra.

oranžové kvety kapucínky

Účinky

  • Kapucínka má najmä silné antibiotické účinky. Osvedčila sa pri zápaloch rôzneho druhu. Likviduje streptokoky aj stafylokoky.
  • Bylinka pôsobí celkovo posilňujúco na ľudský organizmus.
  • Pomáha pri infekciách dýchacích ciest – zmierňuje kašeľ, bolesť v krku, nachladnutie aj chrípku.
  • V žalúdku je schopná likvidovať baktériu Helicobakter pylori.
  • Čaj z rastliny blahodárne pôsobí na zdravie močových ciest, vďaka čomu si vyslúžila názov „urologický penicilín.“
  • Čerstvá šťava riedená vodou v pomere 1:1 sa môže užiť vnútorne alebo lokálne vmasírovať do vlasovej časti. Napomáha likvidovať lupiny a zmierňuje vypadávanie vlasov. Rovnako dobre pôsobí riedená tinktúra.
  • Šťava aj obklady z rozdrvených lístkov dezinfikujú poranenie kože.
  • Kapucínka ako prísada do jedál povzbudzuje trávenie.
  • Užívanie tinktúry, alebo kúpeľ z rastliny pomáha ženám pri nepravidelnej menštruácii.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // kapucínka väčšia // TOPVET

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This