Kapucínka je známa najmä ako dekoratívna rastlina. Pochádza z Peru, no s obľubou sa pestuje aj v tunajších záhradkách. Jej bohaté kvety sýtych farieb očaria nejedno oko.
U nás sa kapucínka pestuje ako jednoročná rastlina, najčastejšie kultivar kapucínka väčšia. Je nielen okrasnou, ale aj liečivou jednoročnou rastlinou. Kvety hýria žltými, oranžovými, alebo červenými farbami – od júna až do októbra. Svojou vôňou lákajú hmyz požierajúci vošky. To je tiež dôvod, prečo ju záhradkári s obľubou pestujú blízko zeleninových záhonov.
Kapucínku väščiu môžeš užívať vo forme riedenej šťavy, sirupu, čaju, odvaru, BIO tinktúry, alebo ako kapsulový výživový doplnok.
Kapucínka si našla svoje miesto aj v kuchyni
Rastlina je nielen krásnou dekoráciou, ale poslúži aj v kuchyni. Jedlé sú jej listy, kvety aj semená. Kvety a listy svojou chuťou pripomínajú žeruchu. Jej pikantná chuť vynikne v nátierkách, či rôznych zeleninových šalátoch. Dokonale sa hodí k syrom. Žiarivé kvety majú svoje dekoračné aj chuťové uplatnenie v sladkých aj slaných dezertoch. Zelené púčiky plodov sa nakladajú do kyslého alebo slaného nálevu ako falošné kapary – ľudovo tiež známe ako kapary chudobných.
Kapucínka väčšia ako liečivo
Kapucínka väčšia obsahuje mastné kyseliny, silice, minerály (draslík, vápnik, železo a fosfor) ale aj vitamíny (C, niacín, tiamín, riboflavín). Rastlina obsahuje glykozid glukotropeolín a isothyokyanát benzylnatý – vďaka čomu je považovaná za prírodné antibiotikum.
Využiteľná je celá nadmerná časť rastliny a niekedy i koreň. Zberajú sa všetky časti od mája až do októbra. Semená po dozretí – koncom septembra, začiatkom októbra.
Účinky
- Kapucínka má najmä silné antibiotické účinky. Osvedčila sa pri zápaloch rôzneho druhu. Likviduje streptokoky aj stafylokoky.
- Bylinka pôsobí celkovo posilňujúco na ľudský organizmus.
- Pomáha pri infekciách dýchacích ciest – zmierňuje kašeľ, bolesť v krku, nachladnutie aj chrípku.
- V žalúdku je schopná likvidovať baktériu Helicobakter pylori.
- Čaj z rastliny blahodárne pôsobí na zdravie močových ciest, vďaka čomu si vyslúžila názov „urologický penicilín.“
- Čerstvá šťava riedená vodou v pomere 1:1 sa môže užiť vnútorne alebo lokálne vmasírovať do vlasovej časti. Napomáha likvidovať lupiny a zmierňuje vypadávanie vlasov. Rovnako dobre pôsobí riedená tinktúra.
- Šťava aj obklady z rozdrvených lístkov dezinfikujú poranenie kože.
- Kapucínka ako prísada do jedál povzbudzuje trávenie.
- Užívanie tinktúry, alebo kúpeľ z rastliny pomáha ženám pri nepravidelnej menštruácii.
obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov