Arónia čierna (čiernoplodá) je známa aj ako jarabina čierna. Pár rokov dozadu bola bežnou súčasťou záhrad. Jedlý živý plot obsypaný trpkými bobuľami zaručoval každoročne bohatú úrodu. Je hotovým zázrakom plným vitamínov aj minerálov.
Aróniu čiernu poznali už v starovekých indiánskych kmeňoch, kde naplno využívali jej ozdravnú silu. Jej plody sú skutočne tmavé, až čierne. Niečo ako lesné čučoriedky, no podstatne väčšie. V krajinách bývalého Sovietskeho zväzu je známa ako Sibírska čučoriedka. Jej latinský názov je Aronia melanocapra.
Arónia čierna ako „vitamínová bomba“
Arónia čierna je plná antioxidantov. Obsahuje katechíny a antokyány – modré a červené pigmenty viažúce na seba voľné radikály. Fungujú ako ochrancovia buniek – chránia organizmus pred chorobami a spomaľujú celkové starnutie. Tmavé bobule sú plné minerálov. Obsahujú železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, mangán, jód a mnohé iné. Arónia je tiež cenným zdojom vitamínov – A, B, C, E, K, P. Nuž nie nadarmo si získala prívlastok „vitamínová bomba“.
Kedy je vhodné dopriať si aróniu a aké sú jej účinky?
- V rámci prevencie kedykoľvek a v akejkoľvek forme. Rovnako vtedy, keď je organizmus postihnutý zápalom.
- Pôsobí harmonizujúco pri poruchách štítnej žľazy – pri jej zníženej, ale aj zvýšenej funkcii.
- Užívanie arónie napomáha znižovať očný tlak.
- Bobule plné vitamínov tiež pomáhajú udržiavať zdravé močové cesty. Pôsobia ako prevencia problémov s častým močením a nepríjemným pálením.
- Arónia si poradí s tráviacimi ťažkosťami. Jej užívanie je vhodné pri žalúdočných vredoch, no svoje účinky preukazuje aj pri hnačke.
- Antokyány a antokyanínové pigmenty spomaľujú rast rakovinových buniek.
- Zlepšuje krvný obeh, posilňuje cievy, zlepšuje ich elasticitu a bráni ich zaneseniu. Znižuje tak krvný tlak a napomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam. Jej užívanie je mimoriadne vhodné pri bolestivých kŕčových žilách.
- Arónia čierna znižuje hladinu cukru v krvi.
- Plody arónie napomáhajú detoxikovať organizmus. Ako bonus navyše, pomáhajú regulovať hmotnosť.
V akej podobe aróniu konzumovať?
Čerstvé bobule môžeš konzumovať aj priamo, no majú veľmi trpkú chuť. Vhodné je čerstvé plody pridať do smoothies nápoja, prípadne si v sezóne urobiť zásoby zamrazením. Z arónie čiernej sa vyrába hustejší kompót, šťava, sirup, dokonca likér, či aróniové víno. Kompót sa hodí aj k mäsu, podobne ako brusnice. Aróniu dostať aj v sušenej podobe, kedy je vhodnou prílohou do jogurtu, ovsenej kaše, ale aj na ozdobu rôznych koláčikov a muffinov.
Ďalšou vďačnou formou, ktorá môže byť kedykoľvek poruke je užívanie BIO tinktúry z plodov arónie. Tinktúra je veľmi praktická na uskladnenie aj jednoduchú formu podávania.
Aróniu si pestujem vo vlastnej malej záhradke. Nevyžaduje žiadnu mimoriadnu starostlivosť, znesie aj menej úrodnú pôdu a chladnejšiu klímu. Napriek zatiaľ svojmu malému vzrastu každoročne poteší svojimi trpkými bobuľkami.
TIP: Recept na domáci sirup a kompót z arónie nájdeš TU.
obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov