Cigánska pečienka je tradičný mäsový pokrm, bez ktorého sa mnohí nezaobídeme na špeciálnych tradičných slávnostiach ako jarmok, vinobranie či vianočné trhy. V minulosti bol tento pokrm spätý aj s 1.májovými slávnosťami. Dnes ju môžeme nájsť aj v stánkoch novodobých hudobných festivaloch.
Mäsový pokrm s kontroverzným názvom sa najčastejšie pripravuje z bravčovej krkovičky. Existuje mnoho receptov na túto pochúťku. Mäso sa marinuje v mlieku, ktoré ho zjemní. Dôležitými ingredienciami sú korenie, soľ a horčica. Dodajú mäsu chuťový základ. Existujú verzie bez cesnaku a horčice, alebo naopak naviac s červenou paprikou.
V našej rodine je obľúbená verzia s aromatickým cesnakom. Milujeme ho všetci a tejto pochúťke dodá ten správny šmrnc, ktorý si pamätám ešte z detstva. Prvý krát som „cigánsku pečienku“ jedla na vinobraní v mestečku, kde sme bývali. Už vtedy mi veľmi táto chuťovka zahrala na strunu a preto jej nikdy neodolám. Avšak dnešné verzie z jarmokov nie sú úplne „to pravé orechové“ ako kedysi. Preto občas tento pokrm pripravujem poctivo a tradične so surovinami, ktoré sú pre nás naj.
Na cigánsku pečienku budeš potrebovať:
- 1 kg bravčovej krkovičky alebo karé
alebo ľahšia verzia
- 1kg morčacích alebo kuracích pŕs
- Čierne korenie podľa chuti
- Soľ podľa chuti
- Horčica
- 1-2 hlávky cesnaku
- 3-5ks cibule
- Mlieko
- Bravčová masť alebo olej
- Žemle alebo chlieb
Cigánska pečienka – postup prípravy:
- Mäso si nakrájaj na plátky a vyklep.
- Plátky mäsa posoľ a pokoreň z každej strany. Poriadne a nahrubo ich ponatieraj pretlačeným cesnakom.
- Takto pripravené mäso ešte potri horčicou a vlož ho do uzatvárateľnej misy. Mäso zalej mliekom a nechaj pácovať minimálne cez noc. Avšak, úplne delikátna je, keď sa marinuje aj niekoľko dní.
- Mäso opraž do mäkka vo väčšom množstve bravčovej masti alebo oleja.
- Vo výpeku orestuj cibuľu nakrájanú na plátky do zlatista.
- Žemľu prekroj na polovicu. Potri ju z oboch strán horčicou.
- Do vnútra vlož opečené mäso a opraženú cibuľku.
- Na tejto pochúťke si vieš pochutnať aj s kyslými uhorkami. Ak si milovník pikantného ako ja, môžeš si k pochúťke pridať feferóny alebo chilli.
Dobrú chuť.
TIP1: Ak by si si chcel vychutnať túto špecialitu v domácej kváskovej žemli, recept nájdeš TU.
TIP2: Ak máš rád jarmočné alebo festivalové jedlá, vyskúšaj aj kváskový podpecník. Recept nájdeš TU.
obr. súkromný archív, pixabay.com
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov