Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lastovičník – predzvesť návratu lastovičiek a blížiaceho sa leta

od | apr 26, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Lastovičník je u nás voľne rastúcou rastlinou. Známy je najmä ako babičkovský liek na potieranie bradavíc. Je predzvesťou návratu lastovičiek a prichádzajúceho leta.

V stredoveku bol lastovičník (Chelidonium majus) považovaný za zázračný. Podľa prvého latinského prekladu mala byť rastlina darom z nebies. Grécky preklad však naznačuje, že ide o lastovičku. Vegetačný cyklus sa zhoduje s príletom a odletom lastovičiek. Lastovičník bol v minulosti rastlinou ochrany a radosti. Ľudia ho nosievali pri sebe ako talizman. Verili, že ich ochráni pred nástrahami, zlými duchmi a čarodejnicami. Kedysi sa extrakt z koreňa lastovičníka používal na farbenie látok na žlto. Bylinka sa významne uplatňuje aj ako fytoinsekticíd proti voškám pri pestovaní kvetov, zeleniny aj ovocia.

Rastlina divo rastie na rumoviskách, v kroviskách, medzi plotmi, pri domoch aj cestách. Zberá sa kvitnúca časť v máji a júni. Pozor! Rastlina je jedovatá, preto ju v žiadnom prípade nenechaj trhať deťmi. Po manipulácii s ňou si treba dôkladne umyť ruky. Keď lastovičník odtrhneš, vyteká zo stonky oranžovožlté mlieko. Na pokožke zanechá škvrny. Nesmie sa dostať do očí, ani do úst.

lastovičník na lúke

Lastovičník má svoje liečivé účinky

  • Ako prostriedok prečisťujúci krv a pečeň pôsobí veľmi priaznivo aj na látkovú výmenu.
  • Podporuje tvorbu žlče a pomáha pri rôznych bolestiach žlčníka z dôvodu podráždenia, prítomnosti kameňov, alebo piesku. Vňať lastovičníka býva súčasťou čajových zmesí na pečeň a žlčník.
  • Lastovičník spoľahlivo uvoľňuje kŕče pri žalúdočno-črevných ťažkostiach. Zlepšuje črevnú peristaltiku.
  • Tlmí centrálnu nervovú sústavu.
  • V ľudovom liečiteľstve sa odporúča nanášanie mliečnej šťavy z lastovičníka na bradavice. Opakované potieranie bradavice pomôže bradavicu rozleptať a odstrániť.
  • Zvonka ho možno použiť vo forme odvaru a potierať ním ekzémy, lišaje a nehojacie sa rany pri Bercových vredoch.
  • Je vhodný pri hemoroidoch spojených s pálením konečníka.
  • Pomáha zmierniť pichanie a rezanie pri močení.
lastovičník zber

Lastovičník možno užívať vnútorne aj zvonka vo forme BIO tinktúry, alebo čaju a odvaru. Jeho liečivé vlastnosti treba využívať opatrne. Koncentrovanejšie dávky sú nebezpečné. Je potrebné dodržiavať odporúčania aplikácie a dávkovania. Neoplati sa experimentovať na vlastnú päsť.

TIP: Zaujímajú ťa bylinky a rôzne rastliny, ktoré priaznivo pôsobia na náš organizmus? Klikni TU a dozvieš sa kopec zaujímavých informácií.

obr.pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // Agrokarpaty // lastovičník väščí

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This