Rumanček, harmanček, či kamilka? Každý ho pozná a volá po svojom. Jednoročná aromatická bylinka je po celé generácie najbežnejším babským liekom v domácnostiach.
Z južnej Európy sa harmanček rozšíril do celej Európy, Ameriky a Ázie.
Harmanček – posvätná bylina je s nami celé storočia
V starovekom Egypte bol rumanček priam posvätnou bylinou. Znižovali ním horúčku a olejom odstraňovali bolesti svalov. Egypťanky si odvarom umývali tvár, čím si udržiavali krásu a sviežosť pleti.
Vďaka svojej špecifickej vôni ho starí Gréci volali „jablkom Zeme“. Dioscorides – grécky lekár, harmanček odporúčal piť pri žalúdočných a črevných ochoreniach. Liečil ním pečeň aj nervové poruchy.
Ani Rimanom neboli kamilky cudzie. Liečili nimi choroby obličiek, močového mechúra aj pečene.
Kamilky majú mnoho priaznivých účinkov, ktoré sa oplatí poznať
Harmanček má široké spektrum liečivých účinkov.
- Posilňuje imunitný systém. Svoje významné miesto má ako liečivo pri prechladnutí, chrípke a horúčke. Podporuje potenie a pôsobí protizápalovo.
- Jeho protizápalové účinky môžu ženy využiť pri gynekologických zápaloch. Harmanček zmierňuje menštruačné kŕče.
- Má schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi. Čaj z neho je vhodný aj pre diabetikov.
- Kamilky sú užitočné pri tráviacich problémoch ako hnačky, plynatosť, kŕče, vredové ochorenie žalúdka aj dvanástnika.
- V neposlednom rade rumanček pôsobí upokojujúco. Odbúrava psychické napätie a napomáha pri nespavosti.
- Zvonka sa protizápalový účinok využíva pri zápaloch kože a nechtového lôžka. Je nápomocný pri zle sa hojacich ranách, ekzémoch, lupienke aj hemoroidoch. Urýchľuje liečbu popálenín, zmierňuje následky akné a ovčích kiahní.
- Odvar z kamiliek sa odporúča na podráždené oči, pri zápaloch očných spojiviek a pri liečbe jačmeňa.
Rumanček je vďačnou súčasťou rôznorodej kozmetiky
V kozmetike majú kamilky svoje nezastupiteľné miesto. Harmanček je súčasťou rady prípravkov na pleť, vlasy aj celé telo. Pre svoje protizápalové a upokojujúce účinky je vskutku vďačnou ingredienciou. Z detských čias si spomínam, že aj mamina mi často oplachovala vlásky harmančekovým odvarom. Vraj nech sú krásne, hebké a žiarivé. A veruže aj boli. Zvyk oplachovať vlasy harmančekom mi ostal veľmi dlho. Občas po ňom siahnem i dnes, aj keď sú moje vlasy farbené a podstatne kratšie. No prírodný elixír v podobe harmančekového odvaru im zakaždým prospeje.
No pozor! Látky obsiahnuté v harmančeku môžu u niektorých jedincov vyvolať alergické reakcie. Opatrnosť namieste u ľudí citlivých na astrovité rastliny.
Neľakaj sa však a neodsúď hneď užitočné kamilky. Na svete je kopec iných alergénov, uprostred ktorých musíme žiť. Osobne som sa s harmančekom stretávala pravidelne už v útlom detstve. Bol bežnou výbavou našej domácnosti a takým liekom na všetko – rany, boľavé hrdlo, horúčku aj upchatý nos. A dlhé roky bol prírodným kondicionérom pre moje vlasy.
Môj tip: Prečítaj si tiež ďalšie zaujímavé informácie v našich „bylinkových článkoch“
Obrázky: pixabay.com, súkromný archív
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov