Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Protizápalové bylinky – príroda ich má nadostač. Vyber si tú svoju.

od | aug 28, 2019 | Bylinky | 2 komentáre

Protizápalové bylinky tu boli vždy. No veľa krát ich človek považuje za burinu a ich účinok podceňuje. Veď tu máme moderné lieky. Bum zázračná pilulka a o 15 minút zabudnem na bolesť. Škoda len, že o pár hodín potrebujem ďalšiu a ďalšiu zázračnú pilulku.

Ako to je možné? Nuž príznak úspešne potlačený, no príčina ostala. Bylinky tu boli pre nás vždy. No nám akosi chýba trpezlivosť. Nie je na nič čas, nie je čas na chorobu, na oddych, na dlhodobú liečbu. Všetko chceme hneď na počkanie.

Modernú medicínu nezatracujem, no prírode dôverujem. Tej prírode, ktorá tu bola pre človeka vždy. Bez spätnej väzby, bez potreby zisku. Príroda potrebuje len jedinú protislužbu – maj ju rád a chráň ju aj pre generácie po nás, aby bola pre nás.

Tentoraz si posvietim na protizápalové bylinky či rastliny. Je ich podstatne viac, no zmienim sa o tých, s ktorými mám osobné skúsenosti.

protizápalové

Strašiak menom zápal

Pre lepšie pochopenie začnem od základu. Zápal nie je strašiak doslova. Naopak – zápal ťa upozorňuje, že sa čosi deje, že niečo v tele nefunguje ako má. Zápal je zároveň akoby takou prvou pomocou vlastného tela sebe samému.

Presnejšie ide obrannú reakciu organizmu na poškodenie jeho buniek a tkanív. Úlohou zápalu je zriedenie, alebo odstránenie škodliviny z poškodeného tkaniva. Alebo aspoň jej ohraničenie (aby sa ďalej nerozširovala).

Ako sa taký zápal prejavuje?

Iste to poznáš. Pri náhle vzniknutom zápale pocítiš bolesť. Postihnuté miesto môže opúchať a začervenať. Sprievodným javom býva celková zvýšená teplota, no aj postihnuté miesto môže byť teplé. V neposlednom rade dochádza k porušeniu funkcie danej časti tela.

Protizápalové bylinky matky prírody

Matka príroda má svoje zbrane aj na rôzne zápalové ochorenia a reakcie. A ide priamo k jadru.

Repík lekársky

Nenahraditeľným pomocníkom je starý dobrý repík. Skvelý na vnútorné aj vonkajšie použitie. Akosi automaticky repíkovým čajom čistím odmalička mojim deťom ranky. Repík neštípe a nie je alergén – ako napríklad harmanček. Lieči, dezinfikuje a pôsobí protizápalovo. Pre mňa TOP bylinka na rany všetkého druhu. Je skvelý na boľavé hrdlo, na vnútorné užívanie pri prechladnutí a chrípke. Každopádne repík lekársky sa oplatí mať doma poruke.

protizápalové bylinky

Mäta

Mäta je voňavá bylinka plná minerálov. Navyše obsahuje mentol – látku plnú priaznivých účinkov. Pôsobí proti baktériám, vírusom a plesniam. Priaznivo účinkuje najmä na dýchacie cesty a trávenie.

Alchemilka

Bylinka vhodná na všetky ženské choroby a ťažkosti. Pomáha liečiť zápaly po ženskej stránke a priaznivo pôsobí pri črevných problémoch. Triesloviny obsiahnuté v alchemilke pôsobia protizápalovo. Zvonku zastavuje krvácanie, pôsobí antisepticky a dobre hojí rany.

alchemilka

Rumanček

Rumanček či harmanček pozná iste každý. To, že sa jedná o protizápalovú bylinku je známe už veľmi – veľmi dávno. Rumanček môžeš používať zvnútra, zvonku aj na inhalovanie. Dopraj si kamilkový čaj pri chrípke, prechaldnutí, či zápale rôzneho druhu. Zvonku je harmančekový odvar šikovným pomocníkom na rany, jazvy, popáleniny, či akné.

Pozor však, harmanček môže u niekoho vyvolať alergickú reakciu.

rumanček

Materina dúška

Dúška je skvelou priateľkou pri zápaloch dýchacích ciest a zápaloch v tráviacom trakte. Čaj z nej úžasne vonia aj chutí. Dúška dezinfikuje sliznicu dýchacích ciest, uvoľnuje svaly priedušiek a napomáha vylučovaniu nadbytočného hlienu. Dúšku môžeš použiť aj zvonka. Dezinfikuje rany, preležaniny aj vredy. Hojí kožné zápaly a akné.

Obrázky: pixabay.com

2 komentáre

 1. Alena

  Mozem si z tychto bylin urobit zmes? Ci sa kazda musi uzivat zvlast.
  Dakujem

  Odpoveda
  • Meri

   Dobrý deň, áno tieto protizápalové môžete ľubovoľne miešať a kombinovať.

   Odpoveda

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: alchemilka // duška // mäta // repík // rumanček

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This