Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Repík lekársky – skvelá bylinka známa vyše 2000 rokov

od | sep 4, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Repík lekársky patrí medzi unikátne bylinky. Poznali ho už starí Egypťania a používa sa s obľubou dodnes. Pre niekoho možno známy ako starček, boží bič, konopínec, či varkočky Panny Márie.

Vďaka svojim sťahujúcim účinkom a obsahu liečivých látok patrí repík medzi „naše najlepšie bylinky“.

bylinky

Mňa osobne repík sprevádza už celé roky. Používala ho moja starká, mamina a ja mu budem verná tiež. Je TOP protizápalovým prostriedkom na všemožné ranky a poranenia. Skvelý pomocník zvonku aj zvnútra. Pri použití zvonka neštípe a nepovažuje sa za alergén, takže je vhodný používať ho aj pri deťoch.

Prečo práve repík?

Najúčinnejšími látkami obsiahnutými v rastline sú triesloviny. Obsahuje tiež flavonoidy, kyseliny a vitamíny (C a B). Repík pôsobí najmä protizápalovo, dezinfekčne a sťahujúco. Odskúšaný ho mám najmä na rany rôzneho druhu u seba aj blízkych. Doma mi nesmie nikdy chýbať.

Repík – kde ho nájdeš?

Nuž repík nerastie veru všade. Vyžaduje si suché a slnečné miesta. Hľadať ho treba na okraji lesov, slnečných lúkach, či na medziach. Najviac sa mu darí vo vápencových pôdach, lúkach, pasienkoch, rúbaniskách a riedkych lesoch. Zbiera sa kvitnúca bylina od júna do augusta.

repík lekársky
Sušená rastlinka ti vydrží celý rok

Všestranný pomocník

  • Vo forme čaju použi bylinku zvonka – na obklady a omývanie popálenín, rán, kožných ochorení. Spoľahlivo zastavuje krvácanie.
  • Repík priaznivo vplýva na udržanie hladiny glukózy v krvi. Pre cukrovkárov má značný význam zaradiť repíkový čaj do pitného režimu.
  • Zvnútra lieči choroby vnútorných orgánov – pečene, žlčníka, obličiek, žalúdka aj dvanástnika. Rozpúšťa žlčové kamene, spriechodňuje žlčové cesty a zlepšuje funkciu pečene.
  • Silný odvar je vhodný na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine aj krku.
  • Repíkový kúpeľ je vhodný pri hemoroidoch, bolestiach nôh a kĺbov.
  • Repík údajne spomaľuje šírenie rakoviny. Utlmuje rast onkologických ochorení, okrem leukémie.
čaj
Repíkový čaj má mnoho blahodárnych účinkov

Všeobecne platí pravidlo – ako pri mnohých iných bylinkách – nie je vhodné užívať rastlinu dlhodobo. Nadmerné a dlhodobé vnútorné užívanie môže spôsobiť hnačky a podráždenie žalúdka. Po 2-3 týždňoch vnútorného užívania si urob prestávku.

Obrázky: súkromný archív, pixabay.com

Tip: Vieš kedy bylinky zbierať, ako ich správne sušiť a uskladniť? Prečítaj si zopár dobrých tipov ako na to.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: repík lekársky

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This