Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Drotárstvo – tradičné slovenské remeslo sa stalo umením

od | máj 19, 2018 | Remeslo | 0 komentárov

Drotárstvo bolo v minulosti poctivé podomové remeslo. Najskôr zahŕňalo opravovanie (opletanie) poškodeného hlineného riadu. Ručnú výrobu a predaj drôtených, neskôr plechových výrobkov. Dnes už spadá do umeleckej sféry.

Začiatky drotárskeho remesla

Korene slovenského drotárstva siahajú do 17. storočia. Prví drotári začínali s opravou rôznych nádob a džbánov. Postupne opletali nové nádoby, s účelom predchádzať ich poškodeniu. Časom sa prepracovali až k výrobe úžitkových predmetov. Vyrábali pasce na myši, či klietky pre zvieratá. Praktické veci do domácnosti ako stojan na sviečky, kuchynský riad a rôzne plechové nádoby. Svoje miesto si našli rôzne dekorácie a pomôcky. Drôtené košíky na kvety potešili nejednu ženu. Figuríny z prepletaného drôtu uľahčovali prácu krajčírom.

plechové nádoby

Základným pracovným materiálom bol drôt, neskôr aj plech. Súčasťou výbavy drotára boli najskôr kliešte. Postupne s výrobou sa rozšírila paleta pomôcok. Nožnice, dierovač a dláto, husie brko. Pribudla dokonca spájkovačka.

Drotár – profesionálny tulák

remeslo

Každodenným chlebíčkom bolo vandrovanie za prácou z miesta na miesto. Svoju drotársku dielňu si niesli priamo na chrbte. Na jednom mieste zotrvali dovtedy, kým bolo čo opravovať a komu predávať. Putovali do ďalekých miest až za hranice dnešného Slovenska.  Pochodili Poľsko, Moravu aj Čechy. Neminuli ani vzdialené oblasti ako Balkán, Litvu, či Moskvu.  Mnohí z drotárov sa vracali po dlhom čase k svojim rodinám domov. Iní sa uchytili vo svete.

Drotári si získali povesť šikovných, no chudobných putovníkov. Nocovali v skromných priestoroch v šope, či maštali. Mnohí z nich priamo pod holým nebom. Rokmi sa mnoho drotárov dostalo na miesta, o ktorých našinec tej doby mohol len snívať. Koncom 19. storočia mohol slovenský drotár navštíviť všetky kontinenty! Vďaka rozvoju v doprave mohli poctivé drotárske umenie obdivovať ľudia v Indii, Austrálii, aj Číne. Drotárstvo sa dostalo do Afriky, juhoamerických krajín a USA.

drôtený servitník
Drôtený servitník

Drotárske remeslo bolo v minulosti typické najmä pre severozápad Slovenska a sever Spiša. 

drôtený vešiak srdiečko

Drotárstvo – ako je to dnes?

Tradičných drotárov je dnes ako šafranu. Nájdeš ich len veľmi ťažko. Práca s drôtom dnes spadá do umeleckej sféry. Oku lahodiace originálne hand – made drôtené výrobky sa stali unikátnym doplnkom, či dekoráciou.

Vytvoriť predmety z drôtu nie je také ľahké, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Výroba originálneho kúsku trvá od niekoľko desiatok minút až po mesiace!

Pri výrobe sa používajú drôty rôznej hrúbky a rozličných materiálov. Stretnúť sa môžeš s medeným, mosadzným alebo pozinkovaným drôteným výrobkom.

Používajú sa dokonca aj strieborné, či zlaté drôtiky. Prácu s drôtom uľahčuje navíjačka a kliešte. Každý výrobok je originál, poctivo vyrobený rukami svojho tvorcu!

drotárstvo

Zdroj obrázkov: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: drotárstvo

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This