Lecitín – ďalšia zo zaujímavých látok, ktorej sa nevenuje veľká pozornosť. Je takmer vo všetkom, a predsa jej nikdy nie je dosť. Je prospešný, dostupný a mám dojem, že pri dnešnom spôsobe života, by sa veru hodil každému.
Čo je lecitín?
Lecitín je látka patriaca do skupiny tukov zvaných fosfolipidy. Je súčasťou bunkových membrán, telesných buniek a podieľa sa na životne dôležitých pochodoch v tele. Napomáha udržiavať celkové zdravie a správne fungovanie organizmu. Telo si ho do určitej miery dokáže vytvárať samo. Zároveň časť z neho prijíma potravou. Jeho dodatočný príjem by mali zvážiť aktívni športovci, ľudia vo vyššom veku, ale ja ľudia s problémovým cholesterolom. Lecitín je predovšetkým potrava pre mozog. Je dôležitý pre mentálne aj nervové procesy.
Názov bol odvodený z gréckeho slova lekithos, čo je v preklade žĺtok. Práve žĺtky obsahujú vysoké množstvo lecitínu.
Kedy sa oplatí siahnuť po lecitíne?
- Lecitín pomáha svalom po fyzickej námahe rýchlejšie regenerovať. Nemal by chýbať športovcom a fyzicky ťažko pracujúcim ľuďom.
- Pomáha lepšie sa sústrediť. Zlepšuje pamäť a myšlienkové pochody. Osvedčil u osôb žijúcich dlhodobo pod veľkým psychickým tlakom a ľudí trpiacich zmenami nálad, stresom, či vyčerpaním.
- Tiež sa odporúča v rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení, vysokého tlaku a vysokého cholesterolu.
- Dokáže znižovať nadbytočnú hladinu estrogénu, ovplyvňujúceho ukladanie tukov na bokoch, zadku a stehnách.
- Pomáha udržiavať dobrú kondíciu vlasov a pokožky. Oplatí sa siahnuť po prípravkoch s lecitínom v prípade nadmerného vypadávania vlasov.
- Lecitín znižuje toxický účinok alkoholu na pečeň. Nezabudni na neho najmä v prípade bujarej oslavy. Pečeň sa ti poďakuje.
Kde lecitín hľadať
Lecitín nájdeš v mnohých potravinách. Prirodzeným zdrojom sú orechy, semená, ovos aj ovsené vločky. Tiež za studena lisované nerafinované rastlinné oleje. Zdrojom sú aj mliečne výrobky, kvasnice, šošovica, kapusta, karfiol, kel, hrozno, ba dokonca aj kaviár. TOP potravinami bohatými na lecitín sú sójové bôby, vaječný žĺtok a pečeň.
Na obaloch potravín nájdeš lecitín pod kódom E322. Neľakaj sa, že je to „ďalšie éčko“. Nie všetky éčka sú zlé, napriek značným diskusiám odborníkov na výživu. V potravinárstve sa využíva najmä lecitín vyrábaný zo sójových bôbov. Vyniká svojimi emulgačnými, disperznými a stabilizačnými vlastnosťami. Čo to v praxi znamená? Cesto vďaka nemu nadobúda väčší objem a práca s ním je jednoduchšia. To platí najmä pri bezlepkovom pečive. Pečivo s lecitínom má chrumkavú kôrku a netvrdne tak rýchlo.
Aj pri takej dobrote, ako je čokoláda sa na neho nezabudlo. Chráni kvalitu kakaového masla, čokoláda si vďaka nemu uchováva trvanlivosť a pekný vzhľad. Rovnako je súčasťou kakaového a kávového prášku, zemiakovom škrobe, ako aj sójových proteínových výrobkoch.
Lecitín je možné telu dodávať aj ako doplnok v podobe kapsúl. Prípravok je vhodný najmä pri výpadkoch pamäte a potrebe dlhodobej koncentrácie.
Lecitín má svoje miesto aj v kozmetike
Lecitín vďaka svojim účinkom na pleť a vlasy našiel svoje miesto aj v kozmetike. Dnes je súčasťou drvivej väčšiny kozmetických prípravkov. Spája olej s vodou, čím sa vytvára emulzia. Vďaka nemu sa účinné látky lepšie vstrebávajú do pokožky.
Fosfolipidy pomáhajú pokožke dýchať a regulovať bunkovú výmenu, čím vplývajú na jej pružnosť a jemnosť. Lecitín zabraňuje, aby sa pri umývaní pokožka vysúšala, pomáha regulovať jej pH hodnotu. Preto je často súčasťou umývacích emulzií, šampónov aj pleťových krémov. Vďaka lecitínu sú vlasy zdravé, žiarivé a hodvábne jemné.
obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov