Bylinky tu boli od nepamäti. Nepodliehajú móde a v kuchyni majú svoje nezastupiteľné miesto.
Leto ešte nekončí. A a tak aj grilovačky, letné posedenia, či výlety sú plné chutí, jedál a rôznych delikates. Človek v tomto období len ťažko odolá a nie raz to končí pokazeným trávením. Zakomponuj do stravy viac byliniek, ktoré tvojmu tráveniu jednoznačne ulahodia.
Bylinky v lete – oplatí sa po nich siahnuť
Na jar a v lete je čerstvých byliniek všade dosť. A práve v čerstvom stave sú bylinky naj. Obsahujú rôzne silice, flavonoidy, vitamíny či minerály. Navyše pre telo sú tieto jedinečné látky zastúpené v tej najideálnejšej a ľahko stráviteľnej forme. Či už stravu doplníš o lahodný čaj, alebo bylinkami priamo dochutíš jedlo je len na tebe.
Bylinky pre lepšie trávenie – prehľad tých najbežnejších:
Kamarátka bazalka
Rajčiny a olivový olej sú jej partia. Top bylinka na dochutenie šalátov, pizze, cestovín a omáčok. Pri bazalke platí – najideálnejšie je ju použiť v čerstvej forme. Napomáha pri problémoch s trávením – nevoľnostiach, kŕčoch, plynatosti, zápche aj nechutenstve.
Mäta – zaručená úľava od kŕčov
Už starí Rimania ju používali na osvieženie dychu. Mäta ti jednoznačne doma nesmie chýbať. S jej pomocou vykúzliš osviežujúce nápoje, limonády, čaj a veru aj dezerty. Môžeš ju použiť na dochutenie zeleninového, ale aj ovocného šalátu. Mäta prečisťuje žlčovody a stimuluje tvorbu žlče. Zlepšuje chuť do jedla a znižuje plynatosť. Mätový čaj spoľahlivo uľaví od nepríjemných kŕčov. Mäta navyše pôsobí protizápalovo.
Medovka – upokojí myseľ aj trávenie
Medovka pôsobí proti nadúvaniu a kŕčom. Podporuje tvorbu tráviacich enzýmov, čím pôsobí upokojujúco na trávenie. Podporuje tvorbu žlče a tlmí žlčníkové koliky.
Vďaka lahodnej citrusovej vôni a chuti sa výborne hodí k rybám, hydine, jedlám so syrom. Ovocným šalátom vylepší chuť.
Saturejka – skvelá náhrada čierneho korenia
Ak z nejakého dôvodu nemôžeš čierne korenie, tak saturejka je tá pravá náhrada. Do jedla ju pridávaj až ku koncu varenia, najlepšie celé lístočky, aby nezhorkla. Saturejka pomáha pri kŕčoch a zápale žalúdka. Hodí sa k mäsu, strukovinám, kapuste aj k jedlám z vajec.
Tymian – pomocník v trávení ťažkých jedál
Pre tymian platí – menej je viac. Teda dochucuj s mierou, inak prekryje chuť ostatných ingrediencií. Divina, ryby, ale aj ťažké jedlá si v spojení s tymianom dobre sadnú. Bylinka napomáha tráveniu ťažších jedál. Uľavuje pri prejedaní a nafukovaní. Upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka.
Starý známy petržlen
Petržlenová vňať – pre niekoho brrrr, pre iného lahôdka. Každopádne platí, že petržlen napomáha tráveniu aj problémom s plynatosťou. Osobne si veru neviem predstaviť vývar, či zeleninovú polievku bez čerstvej, či mrazenej vňate. Skvelá chuť a krásna vôňa. Nasekanú vňať môžeš pridať tiež do rôznych zeleninových šalátov, ozdobiť ňou zemiaky, mäso, placky, či chlebíčky.
Kôpor nielen s kyslými uhorkami
Svoje využitie nájde pri zhoršenom trávení, žalúdočných ťažkostiach a kŕčoch. Dokonale sa hodí k uhorkám, do jogurového dresingu, do šalátov a sladko-kyslých polievok. Neodmysliteľne patrí k nakladanej zelenine a kyslým uhorkám.
Bobkový list – tradičné korenie
Nie nadarmo ho pridávame do kapusty a strukovín. Znižuje totiž plynatosť a podporuje trávenie. Bobkový lístok robí jedlo ľahšie stráviteľným. Mysli na to pri príprave mäsa a najmä strukovín.
Bylinky by nemali veru chýbať v žiadnej kuchyni. Je veru jednoduchšie predchádzať nepríjemnostiam s trávením, ako neskôr problém riešiť tabletkami. Za použitia byliniek sa to dá. Čerstvé bylinky si vieš doma veľmi ľahko vypestovať aj v kvetináči. Takto ich máš poruke kedykoľvek.
Mnohé z byliniek sú súčasťou zmesí korenín. Aj v takej forme ich vieš kedykoľvek použiť.
Obrázky: pixaby.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov