Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Tehotenstvo a bylinky. Po čom siahnuť a čomu sa vyhnúť?

od | aug 21, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Tehotenstvo – čas očakávania vytúženého potomka. Každé je iné, čarovné, plné plánov a neraz aj nepríjemných prekvapení. Nuž každá, čo si ním prešla vie, o čom píšem.

Nesmieš, musíš, nepreháňaj

Mamičky – milovníčky byliniek sú neraz v pomykove a neistote či vôbec nejaké smú. Neublížim bábätku, či sebe? Nejednej vŕta v hlave. Bola som na tom veru podobne. Opatrnosť je namieste s použitím liekov aj bylín v tomto čarovnom období. Dnes počuješ od okolia rôzne rady typu pozor, všetko je nezdravé, to nesmieš, hento nemôžeš. Nechceš predsa svojmu dieťatku ublížiť.

Alebo naopak… načo sa obmedzuješ, nepreháňaj, nebuď úzkostlivá. Jedz všetko zaradom, jesť musíš za dvoch a tak ďalej. Nuž a mladá mamina je v riadnom pomykove. Z každej strany sa na ňu valí kopec protichodných informácií.

tehotenstvo
Tehotenstvo – významný čas očakávania

Tehotenstvo a alergény

Sama som zažila odporúčania – žiadne bylinky, žiaden med, žiaden propolis … všetko sú to alergény! Hmmm no možno sú, no na strane druhej, cukor je snáď lepšia voľba? Lieky sú snáď menej škodlivé? Éčka v bežných potravinách sú pre bábätko zdravšie? No to ťažko. Každopádne platí použi triezvy sedliacky rozum. Nenechaj sa nachytať na drahé reklamy a nedaj si diktovať čo musíš, mala by si, nesmieš … bez toho, aby si sa s tým sama nestotožňovala.

Pri bylinkách – podobne ako pri liekoch platí zásada – v prvom trimestri radšej nie. Rovnako platí vždy sa vopred poradiť s odborníkom, ktorému dôveruješ.

Tehotenstvo a nevhodné bylinky

Veru aj v tehotenstve všetko s mierou a rozumom. Niektoré bylinky ovplyvňujú svalovinu maternice a vyvolávajú prekrvenie panvových orgánov. Môžu tak viesť k potratu alebo predčasnému pôrodu. Ktorým strašiakom sa teda treba vyhnúť a prečo?

levanduľa
Levanduli – fialkovej krásavici sa v tehotenstve vyhni
  • Petržlenová vňať – veľmi známe tradičné dochucovadlo. Odporúča sa v období tehotenstva radšej vynechať. Zosilňuje totiž kontrakcie maternice. Pri rizikovom tehotenstve môže vyvolať potrat, alebo predčasný pôrod.
  • Šalvia lekárska – aromatická bylinka môže spôsobiť potrat – síce len v niektorých prípadoch. Obsahuje však látky, ktoré by mohli byť pre plod toxické.
  • Levanduľa lekárska – známa fialová krásavica môže vďaka svojim silným účinkom vyvolať potrat. Takže levanduľu v akejkoľvek forme v tehotenstve – zvnútra, ani zvonka veru nie!
  • Pamajorán – alebo oregano. Známe bylinkové korenie v kuchyni. V tehotenstve je lepšie sa ho zriecť. Vplýva na kontrakcie maternice a môže spôsobiť predčasný pôrod.
  • Rozmarín – v tehotenstve veru nie. Zvyšuje tlak a prekrvenie v oblasti panvy.
  • Baza – obľúbený kvet sa tiež veľmi neodporúča. Počas tehotenstva totiž môže spôsobovať nevoľnosť, zvracanie a hnačku.
  • Rebríček obyčajný – vďačná ženská bylinka, no v tehotenstve sa jej vyhni. Môže vyvolať kontrakcie.

S mierou povolené bylinky

Matka príroda myslela aj na ženy nesúce pod srdcom dieťa. No napriek tomu opatrne s užívaním. Nepreháňať!

rumanček
Rumanček je pomocník aj v tehotenstve
  • Medovka lekárska -. známa upokojujúca rastlina. Upokojuje žalúdok aj nervy.
  • Rumanček kamilkový – pri prechladnutí je voľbou číslo jeden. Pôsobí protizápalovo a upokojujúco. Uľavuje pri ranných nevoľnostiach a má pozitívny vplyv na trávenie.
  • Púpava – obsahuje vitamín A a železo. Napomáha pri únave a odvodňuje.
  • Žihľava – cenný zdrojo železa. V tehotenstve sa s mierou používa na liečbu chudokrvnosti.
  • Materina dúška – chutná voňavá bylinka sa priamo počas tehotenstva neodporúča. No v prípade, že tehotenstvo trvá dlhšie a bábätko je prenášané, môže napomôcť k pôrodu.
  • Alchemilka obyčajná – počas tehotenstva opatrne. V prvom trimestri je úplne zakázaná! Niektorí ju neodporúčajú ani neskôr, pre riziko predčasných kontrakcií. No ak si už tesne pred pôrodom, alebo prenášaš, je alchemilka ideálna.
  • Ostružina malinová – listy sa užívajú až ku koncu tehotenstva. Uvoľňujú panvové svalstvo a pomáhajú skrátiť dobu pôrodu.
  • Jastrabina lekárska – úplná topka pre rozbehnutie tvorby materského mlieka. Vyskúšané a overené pani „Valachovou“. Stačí ak ju začneš používať tesne pred pôrodom a pár dní po ňom. Následne ju pokojne môžeš vylúčiť. Mlieko sa bude tvoriť aj naďalej.
tehotenstvo a ostružina
Čaj z listov ostružiny je ideálny ku koncu tehotenstva

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: alchemilka // baza // duška // levanduľa // medovka // ostružina // pamajorán // petržlen // púpava // rebríček // rozmarín // rumanček // šalvia

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This