Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Domáci repelent – tipy a triky ako sa zbaviť otravného hmyzu

od | aug 27, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Domáci repelent – hmmm znie to tak bio a eko. Bude to vôbec fungovať? Má to dostatočnú silu? Veď hmyz dnes dokáže byť neprekonateľne agresívny a nepríjemný.

Domáce prostriedky sú ekologickejšie voči prírode aj voči citlivej ľudskej pokožke. A príroda má veru svoje účinné zbrane, ak sa čosi vymkne spod kontroly a dôjde k premnoženiu.

les
Výlet v prírode dokáže pokaziť otravný hmyz

Večerné posedenie vonku, či prechádzku v prírode dokáže hmyz pekne znepríjemniť. Široká ponuka repelentných prípravkov vykúka z regálov v obchodoch. No tieto prípravky – povedzme si úprimne – sú plné chémie a veruže nevoňajú nielen hmyzu, ale mnohokrát ani človeku. Osobne mi tieto vône priam prekážajú.

Tak poďme teda skúsiť niečo iné.

Čo tak bylinková bariéra na terase?

Do kvetináčov vysaď rastliny, ktoré hmyzu nevoňajú. Rozmiestni ich ku vchodu, na parapet, alebo v blízkosti vonkajšieho posedenia. A aké rastlinky vysadiť? Stará známa levanduľa, mäta, medovka, tymián, či bazalka. Hmyz odpudí aj rozmarín, ligurček a pažítka. Nevonia mu veru ani cesnak a kôpor.

bylinky
Aj niektoré bylinky dokážu odpudzovať hmyz

Klinčeky – aromatické korenie hmyzu nevonia

Klinčeky sú spoľahlivou voňavou ochranou. Rozmiestni naokolo terasy polovičky citrónov, či limetky s napichanými klinčekmi.

Klinčeky môžeš naložiť aj do alpy. Cca 20 klinčekov nasyp do alpy a nechaj 3-4 dni lúhovať. Roztok zmení farbu. Preceď ho a maj poruke. Natri, alebo nastriekaj na telo pred prechádzkou v prírode. Pozor však, aby sa nedostal do očí. Aplikovať môžeš aj na psíka pred odchodom na prechádzku, alebo mu natri aspoň obojok. No pozor, roztok môže farbiť. Nestriekaj na bielu srsť a biele oblečenie.

domáci repelent
Klinčeky vieš použiť aj ako odpudzovač hmyzu

Jablčný ocot – strašiak pre muchy

Vyrob si domáci odpudzovač múch. Zmiešaj 1 šálku jablčného octu a 1 šálku vody. Pridaj pár kvapiek esenciálnych olejov (citrónový, mätový, levanduľový). Premiešaj a nalej do rozprašovača. Odlož do chladničky a v prípade potreby postriekaj priestor, kde nechceš muchy ani vidieť. No pozor, aby sa repelent nedostal do očí.

domáci repelent
Jablčný ocot muchám smrdí

Domáci repelent s rozmarínom

1 liter vody prevar v hrnci. Pridaj 100 g sušeného, alebo 200 g čerstvého rozmarínu a krátko povar. Hrniec odstav a vodu nechaj vychladnúť, aby sa rozmarín dôkladne vylúhoval a uvoľnili sa účinné látky. Následne odvar preceď a pridaj 1 lyžicu vínneho octu. Premiešaj a nalej do fliaš s rozprašovačom. Domáci repelent uskladni v chladničke. Použi ho podľa potreby. Spoľahlivo odpudzuje komáre aj kliešte.

domáci repelent
Kliešte – malé, nenápadné, no nebezpečné

Domáci citrusový repelent proti kliešťom

Budeš potrebovať zopár kúskov citrusových plodov. Vhodné sú pomaranče, limetky, citróny, mandarínky, alebo grapefruity. 300 ml vody daj prevariť. Pridaj olúpané a nakrájané citrusové plody (podľa ľubovôle, alebo čo komora dá). Povar ich vo vode cca hodinku. Vodu môžeš priebežne dolievať podľa potreby. Nechaj vyhladnúť a preceď. Vodu aplikuj na odhalené časti tela pred pobytom v prírode.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: bazalka // klinčeky // levanduľa // ligurček // mäta // medovka // rozmarín // tymián

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This