Levanduľa – obľúbená rastlina pestovaná najmä na juhu Francúzska. Ani zďaleka to nie je len kráska šíriaca prenikavú vôňu. Už starovekí Gréci si levanduľu s obľubou pridávali do kúpeľa.
Za levanduľou nemusíš cestovať až do Francúzska. Vypestuj si ju v pohodlí svojho domova. Je to nenáročná rastlina, ktorej sa darí v záhone, aj v kvetináči. Má rada suchšie miesta a veľa slnka. Krásny vzhľad zaistí pravidené strihanie 2 krát do roka. Ostrihaj ju po odkvitnutí – približne v auguste. Druhý zostrih potrebuje na jar. V zime levanduľu prikry suchou trávou, aby ju nezničili silné mrazy.
Levanduľa – prírodný odpudzovač hmyzu a hlodavcov
Levanduľa dokonale prevonia tvoju domácnosť a vnesie závan Stredomoria. Spája v sebe príjemné s užitočným. Kým človeku svojou vôňou skôr imponuje, pre hmyz je nepríjemná. Odpudzuje mravce, mole aj komáre. Vysaď si ju v blízkosti terasy, alebo do kvetináča priamo na stôl.
Levanduľa dokonca nevonia slimákom, krtkom či iným hlodavcom. Vysadením priamo do záhona medzi zeleninu predídeš nepríjemným záhradným návštevám.
Levanduľa poslúži aj ako prírodný repelent. Pár kvapiek levanduľovej silice rozrieď vo vode a postiekaj ňou oblečenie aj obuv. Prechádzka prírodou sa tak stane potešením bez otravných komárov a nebezpečných kliešťov.
Vypestuj si kúsok Provensálska v pohodlí svojho domova. Krása a vôňa levandule si ťa rýchlo získa.
Levanduľa si svoje miesto nájde aj v kuchyni
Listy levandule sú súčasťou známeho provensálskeho korenia. Levanduľové lístky sa hodia v malom množstve k pečenému mäsu, rybám a do šalátov. Dobre sa kombinujú s bazalkou, rozmarínom, a cibuľou. Pozor však na množstvo! Menej je viac, nakoľko má levanduľa prenikavú vôňu a jemne horkú chuť.
Zaujímavosťou sú neobyčajné kombinácie práve v kuchyni. Pridaj zopár sušených kvetov do trstinového cukru. Po niekoľkých dňoch máš cukor s originálnou chuťou a prenikavou vôňou. Možno menej známy je levanduľový sirup, či dokonca levanduľové víno.
Levanduľová pre tvoje zdravie
Naše babičky s obľubou kládli sušenú levanduľu v plátených vreckách pod vankúš a medzi šaty. Nebolo to veru len pre príjemnú vôňu. Levanduľa obsahuje silice, ktoré priaznivo pôsobia na nervový systém.
Levanduľa upokojuje, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Je dobrou voľbou pri bolesti hlavy, migréne, úzkosti a napätí. Dokonca uvoľňuje kŕče pri menštruácii. Vnútorne sa užíva teplý levanduľový čaj.
Vďaka svojim protizápalovým účinkom sa s obľubou využíva kožných problémoch ako ekzém, vyrážky, či dokonca popáleniny. V tomto prípade je ideálne silu levandule využiť lokálne. Levanduľové mydlo, voda či olej sú skvelými pomocníkmi pri upokojení a regenerácii pokožky.
Levanduľa je liečivou rastlinou a zároveň príjemnou dekoráciou počas leta. Svoje miesto si nájde v domácnosti, záhradke, aj starostlivosti o telo. Jej účinky poznali už mnohé generácie a overil ich čas. Pre svoju nenáročnosť a rôznorodé využitie by nemala chýbať v každej domácnosti.
Zdroj obrázkov: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov