Pre milovníkov paradajok tu mám recept na paradajkový chlieb. Paradajkové čaro mu dodá žiarivo červený bylinkový prášok „vege rajčiny“ a na kúsky nakrájané sušené paradajky.
Sama ako milovníčka chutných paradajok a kváskovania som musela túto kombináciu vyskúšať. Kvásková paradajková verzia chlebíka vyšla podľa predstáv. Striedka chlebíka bola nadýchaná. Jej farba nie je biela ako zvyčajne. Má krásne teplé červenkasté odtiene. Občas sa v nej mihne aj kúsok sušenej paradajky. Tak poďme spolu na tento recept.
Na paradajkový chlieb budeš potrebovať:
Rozkvas:
- 150 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 150 g vody
- 1 polievková lyžica kvásku
Cesto:
- 250 g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie
- 100 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 10 g soli
- 15 g sladenky jačmennej
- 150 g vody
- 1 kopcovitá čajová lyžička korenia vege rajčiny
- 30 g olivového oleja
- 70 g sušených paradajok
Paradajkový chlieb – postup prípravy:
- Zmiešaj múku, vodu a kvások. Pomocou stierky suroviny dobre premiešaj.
- Takto pripravený rozkvas bude kvasiť 9 až 12 hodín v uzatvorenej nádobe. Keď naberie dvojnásobok objemu, je pripravený.
- Preosiatú múku zmiešaj s pripraveným rozkvasom a ostatnými ingredienciami, okrem sušených paradajok.
- Ručne, pomocou pekárničky alebo kuchynského robota vymies cesto. Bude elastické a bude sa odlietať sa od stien misy.
- Na záver pridaj nadrobno nakrájané sušené paradajky. Cesto dobre premies, aby boli paradajky rovnomerne v celej zmesi.
- Vymiesené cesto nechaj kvasiť v prekrytej nádobe utierkou alebo kuchynskou fóliou 2 až 3 hodiny. Počas tejto doby prelož cesto stierkou 3 až 5 krát. Vďaka prekladaniu cesto naberie pevnosť.
- Nakvasené cesto prenes na podložku a vytvaruj bochník. Vlož ho do škrobom vysypanej ošatky. Prekry ju potravinárskou fóliou alebo utierkou.
- Chlebík nechaj kvasiť 2 až 3 hodiny. Krásne naberie objem.
- Ja v tejto fáze uprednostňujem chladničkové kvasenie. Trvá 12 až 20 hodín. Ale vďaka dlhšej fermentácii bude chlebík ešte stráviteľnejší.
- Rúru zapni na 230°C. Nahrej v nej aj pekáč alebo jenskú misu.
- Chlebík tesne pred pečením vyklop na papier na pečenie a pevnú podložku. Môžeš ho posypať múkou a narezať pomocou žiletky.
- Bochník opatrne presuň do nahriatého pekáča. Prikry ho pokrievkou a peč na teplote 230°C podobu 30 minút.
- Následne opatrne pokrievku vyber a chlebík dopeč 5 až 15 minút. Keď začne mať kôrka chlebíka medeno-hnedasté odtiene, je upečený.
- Prenes ho na mriežku a nechaj vychladnúť. Môžeš urobiť záverečnú kontrolu. Pobúchaj na spodok bochníka. Ak počuješ duté zvuky, mal by byť dostatočne upečený.
Dobrú chuť.
TIP1: Ak máš rád kváskové chlebíky, neváhaj vyskúšať aj rascový chlieb. Recept nájdeš TU.
TIP2: AK ešte nevlastníš ošatku, odporúčam ti z vlastnej skúsenosti celulózovú. Sú fakt skvelé. Tu svoju si môžeš vybrať TU.
obr. súkromný archív, pixabay.com
Som kreatívna mamina na materskej dovolenke, milujúca dobré jedlo. Varím a pečiem s láskou pre môjho malého syna a manžela, pre ktorých chcem to najlepšie. Varím, pečiem, kváskujem, klíčkujem, pestujem mikrozeleninku či bylinky. Rada experimentujem a skúšam nové chute.
0 komentárov