Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Borák lekársky – bylina šťastia a odvahy povzbudzuje telo aj ducha

od | apr 27, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Borák lekársky – (Borago officinalis) sa nie nadarmo spája so šťastím. Svojimi účinkami potláča melanchóliu a dodáva odvahu. Aj keď bol v minulosti vyhľadávanou rastlinou, dnes sa na neho pozabudlo.

Vysoká rastlina je nápaditá modro-fialkovými kvetmi, kvitnúcimi od mája do septembra. Za tunajších podmienok je možné rastlinu pestovať v bylinkových a okrasných záhradách, alebo v kvetináčoch. Borák vysiaty v blízkosti rajčiakov zlepšuje ich chuť aj arómu. Rovnako jeho blízkosť prospieva jahodám, uhorkám a kapuste. Borák rastie tiež voľne na poliach a kompostoch.

Mladé listy sa hodia do šalátov a nátierok. Konzumovať sa môžu aj šťavnaté stonky. Borák je vhodný na vonkajšie, ale aj na vnútorné užívanie. Dopriať si ho môžeš v podobe tinktúry alebo čaju. Borákový olej sa používa zvonka, na potieranie problematickej pokožky.

„Kam sa raz borák dostane, odtiaľ už neodíde.“ Z toho dôvodu je pre mnohých iba burinou.

borák voľne rastúci

V byline sa nachádza množstvo účinných látok v priaznivej kombinácii. Obsahuje triesloviny, flavonoidy, živicu, či éterické oleje. Je bohatý na železo, vápnik, horčík, draslík, zinok, selén, meď, mangán, ale aj vitamíny A, B, C a zdraviu prospešné kyseliny.

Malý kuk do histórie

Borák pochádza zo Španielska. Neskôr sa rozšíril do severnej Afriky aj Austrálie. Jeho názov pochádza z keltského slova „borrach“, čo sa dá preložiť ako odvaha. Jeho názov vystihuje podstatu. Drsní keltskí bojovníci žuli listy pred každým bojom.

Borák užívali aj gladiátori pred svojimi bojmi v arénach ako doping. Borákové víno v tých časoch údajne vyvolávalo stav úplného zabudnutia. Extrakt z boráka prilievali stredovekým rytierom do vína pred súbojom, alebo dlhou výpravou. To všetko pre údajnú povestnú odvahu.

V 15. storočí uhorské bylinkárky spoznali v boráku bylinu, ktorá robí ženy a mužov šťastnými. Potláča melanchóliu a dodáva odvahu. Nazvali ju preto bylinou šťastia. Celé desaťročia ju s úspechom odporúčali párom na udržanie rodinného šťastia. Po veľkej priemyselnej revolúcií však začala jeho popularita upadať. Dnes borák lekársky pozná už málokto.

borák kvety

Borák lekársky – zoznám sa s jeho účinkami

  • Povzbudzuje telo aj ducha. Zlepšuje náladu, uvoľňuje napätie a potláča melanchóliu. Šťava z čerstvých listov pomáha pri depresiách a nervovom vypätí.
  • Vnútorným užívaním zaisťuje ochranu slizníc, najmä pri rôznych zápaloch a vredových chorobách tráviaceho traktu.
  • Osoží pri chorobách dýchacích ciest, zachrípnutí a suchom kašli. Podporuje potenie.
  • Jeho užívanie je vhodné pri nepríjemných závratoch.
  • Borák lekársky napomáha regulovať látkovú premenu.
  • Čaj je zvonku vhodný na kloktanie, ale aj ako obklad. Môže sa použiť na ošetrenie vonkajších rán, vriedkov, chronických vyrážok a popálenín, ale aj na bercove vredy.
  • Borák má močopudné účinky. Je vhodný pri zápaloch močových ciest.
  • Napomáha vylučovanieu prebytočnej kyseliny močovej a pôsobí antireumaticky.
  • Pôsobí tiež mierne preháňavo.
  • Posilňuje srdcový sval a ochraňuje cievy pred kôrnatením.

TIP: Je ti blízka téma byliniek a liečivých rastlín? V tom prípade určite klikni TU. Kategória bylinky ti prinesie veľa užitočného čítania.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // Agrokarpaty // borák lekársky

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This