Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Kŕčové žily – boľavý problém mnohých žien. Čo robiť?

od | jan 26, 2022 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Kŕčové žily sú nechcený problém mnohých z nás. Vzhľadom nepôsobia najlepšie, no to by bol azda ten najmenší problém. Kŕčové žily bolia, pália, spôsobujú ťažkosti, ktoré môžu vyústiť do fatálnych následkov.

Varixy – ako sa tiež kŕčové žily označujú – patria medzi najrozšírenejšie ochorenie vo vyspelých krajinách. Údajne postihujú až 40-60 percent populácie sveta, čo je naozaj veľa. Dnes je možné niektoré kŕčové žily aj operovať. No skôr, ako podstúpime zákrok, máme možnosť zmeniť aspoň čiastočne spôsob života a ponúknuť našim žilám podpornú starostlivosť.

V tomto prípade je dobré myslieť na prevenciu skôr, ako sa vôbec objavia problémy. Aj keď toto ochorenie je doménou skôr žien, nevyhýbajú sa ani mužom. Svoje urobí aj genetika, preto sa maj na pozore, ak týmto ochorením trpela mama, či babka.

beh a pohyb sú tou správnou prevenciou

Čo sú kŕčové žily?

Zväčšené a opuchnuté žily, ktoré sa objavia na nohách a chodidlách sú neprehliadnuteľné. Vznikajú keď chlopne v žilách nepracujú správne, krv netečie efektívne a zhromažďuje sa na určitých miestach v žile.

Kŕčové žily teda vznikajú oslabením cievnej steny, alebo nedomykavosťou cievnych chlopní. Následne dochádza k hromadeniu krvi v žilách. Žily poškodzuje dlhodobý tlak na ich stenu. Tie sa rozširujú a vytvárajú ďalšie záhyby a postupne vystupujú nad povrch kože. Svoju funkciu tak neplnia naplno.

Varixy nemusia byť vždy viditeľné, nakoľko existuje niekoľko druhov. Najskôr sa objavia metličky – viditeľné rozšírené cievky, ktoré väčšinou nespôsobujú bolesť. Ďalšie štádium už predstavujú kŕčové žily, ktoré spôsobujú bolesť. Posledným štádiom sú kmeňové varixy. Ide už o viditeľné uzlovité a hmatateľné kŕčové žily.  

Kŕčové žily sú značným rizikom pre vznik zápalu a upchávania ciev. Následkom toho môže vzniknúť trombóza alebo vredy predkolenia.

Ako sa varixy prejavujú?

Ak máš pravidelne pocit boľavých, unavených a nepokojných nôh, maj sa na pozore. Aj to môže byť jeden z príznakov začínajúcich kŕčových žíl. Môže sa objaviť pocit svrbenia, brnenia, mravčenia a pálenia pokožky v oblasti nôh. Nohy sú citlivé na dotyk, poprípade aj opuchnuté. Kŕčové žily spôsobujú aj nočné kŕče v nohách. Nadmerné potenie nôh striedajúce pocit chladu sú prejavom toho, že žilový systém nefunguje ako má.

žena sediaca s prektrženými nohami

Prevencia je vždy namieste

Aj keď varixami trpia najmä staršie ženy, toto ochorenie sa nevyhýba ani mladším ročníkom. Značný vplyv na vznik varixov majú aj hormonálne zmeny, užívanie antikoncepcie či hormonálnej liečby a tiež tehotenstvo.

Keďže vznik ochorenia pomerne úzko súvisí so životným štýlom, kde je v prevahe dlhodobé státie, alebo sedenie, aj prevencia bude spočívať v opaku. A teda pohyb v podobe chôdze a športu je namieste. Hýbať nohami čo najviac. Pravidelne cvičiť postoj na špičkách striedavo s postojom na pätách.

Nadváha, fajčenie a veľa stresu tiež žilám nijako neprospievajú. Doma si nohy vylož kedykoľvek sa dá. Je to neslušné, no žilám to veľmi prospeje. Striedavá sprcha nôh studenou a teplou vodou dokáže divy. Unaveným a boľavým nohám dodá pocit novej energie. Dlhé kúpele v horúcej vode nie sú nič pre človeka, ktorého už kŕčové žily začínajú sužovať. V prípade predispozície na dané ochorenie žíl sa vyvaruj sedeniu s prekríženými nohami.

list pagaštanu konského

Podpora s pomocou prírody

Pagaštan konský je jednou z najznámejších bylín nápomocných pri rôznych žilových problémoch. Pôsobí protizápalovo a zmierňuje pocit pálenia a ťažoby dolných končatín. V rámci podpornej liečby siahni po rebríčku, hlohu, či listoch z púpavy. Bylinky možno užívať vnútorne formou čaju, tinktúry, alebo zvonka v podobe obkladov, aj mastí.

obr. pixabay.com, pexels.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: hloh // pagaštan konský // rebríček

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This