Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Pupalka je poklad z prírody pre rozbúrené hormóny

od | jan 18, 2022 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Pupalka dvojročná je výnimočná rastlina pôvodom z ďalekej Ameriky. Rozkvitá až podvečer a životnosť kvetu je len 24 hodín. Z toho dôvodu ju ľudovo volajú aj nočná svieca.

Liečivé účinky má celá rastlinka – žlté voňavé kvety, koreň i semená. Najzaujímavejšie sú semená, z ktorých sa lisuje olej. Pupalkový olej je bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín – linolovej a gama-linolénovej. Patria do skupiny omega-6 mastných kyselín a naše telo ich vyprodukovať nevie. Dopĺňať ich treba v strave a jedným z možností je aj olej z pupalky.

Aké účinky má pupalkový olej na naše zdravie?

Pupalka je pomerne všestrannou rastlinou. Blahodárne pôsobí na pokožku, vlasy, srdce aj hormonálny systém. Posilňuje imunitu a podporuje metabolické procesy v našom tele. Nie nadarmo je často súčasťou mnohých detoxikačných kúr. Pupalkový olej je osvedčeným prostriedkom krásy a dlhej mladosti.

kvet pupalky

Pupalka ako rastlina hormonálnej rovnováhy

Pupalka dokáže stabilizovať hormonálnu nerovnováhu u žien. Pupalkový olej je mimoriadne vhodný pre ženy trpiace predmenštruačným syndrómom známym aj ako PMS. Uľavuje od symptómov ako časté zmeny nálad, citlivé prsníky, či nepríjemných kŕčov v oblasti podbruška pred a počas menštruácie. Látky obsiahnuté v oleji napomáhajú udržať optimálnu hormonálnu rovnováhu prírodnou cestou.

Pupalka dokonca údajne u žien zvyšuje libido a u mužov potenciu.

Výkyvy hormonálnych hladín sa vedia odzrkadliť aj na stave pokožky. Platí to u mladých, ale tiež u dospelých žien. Objaví sa začervenanie a postupne to môže prejsť až do akné. Aj v tomto prípade môže byť nápomocný pupalkový olej. Ako zvnútra, tak aj zvonku.

Pupalkový olej je balzamom pre pokožku a vlasy

Pupalkový olej obsahuje látky napomáhajúce obnove buniek. Štruktúra bunkových stien je odolnejšia a elastickejšia. Vďaka tomu dokáže lepšie odolávať vonkajším vplyvom prostredia. Olej je vhodný používať pri ochoreniach kože ako ekzém, či psoriáza. Ako najideálnejšia sa javí kombinácia potierania pokožky olejom a užívanie doplnkov s obsahom pupalky.

Navyše je možné olej použiť aj pri hojení rán a popálenín. Tiež na ošetrenie suchej a citlivej pleti. Má antiseptické účinky a odstraňuje z pokožky zápalové procesy. Olej pokožku vyživuje a hydratuje. Dodáva jej pružnosť, vitalitu a zlepšuje jej štruktúru.

Pupalkový olej je skvelým prostriedkom na docielenie krásnych a hustých vlasov. To všetko vďaka omega kyselinám, ktoré obsahuje. Nápomocná je pravidelná masáž hlavy kvapkou oleja, alebo užívanie oleja vnútorne vo forme doplnku.

žlté kvety pupalky voľne v prírode

Znižuje bolesť pri reumatoidnej artritíde

Reumatoidná artritída je chronické autoimunitné ochorenie. Postihuje súbežne napríklad obidve zápästia, obe kolená, či obe ruky naraz. Pupalkovým olejom treba pravidelne potierať postihnuté miesta. Znižuje sa tým bolestivosť a stuhnutosť postihnutej oblasti.

Posilňuje našu imunitu

Rastlina významne vplýva na obranyschopnosť. 1 malá lyžička oleja denne postačí na vzpruženie našej imunity. Pupalku je vhodné užívať aj v čase keď sa snažíš o detoxikáciu. Na tú je priam stvorené obdobie jari. Rastlina pomáha čistiť krv a priaznivo vplýva aj na črevnú mikroflóru.

Pupalka pre srdce a cievy

Pupalka má schopnosť znižovať zlý cholesterol, zabraňuje usadzovaniu tuku v cievach, a týmto mechanizmom znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Bylinka zlepšuje pružnosť ciev a tak pomáha predchádzať ich praskaniu. Určite by nemala chýbať u ľudí náchylných na ochorenia srdca a ciev.

Obr. Pixabay.com, Flickr.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: pupalka // pupalkový olej

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This