PMS potrápi nejednu ženu. Ako tento stav zvládnuť?

od Meri
pms

PMS – presnejšie predmenštruačný syndróm je doslova búrlivý stav hormonálnej vojny. Ktorá z nás občas nezažije divoké nálady, plač bez zjavnej príčiny a chuť mať od všetkých, a všetkého pokoj? Pritom si pomyslíš “čo to so mnou je, veď toto nie som ani ja”!?

Nuž aj takto to s nami ženami vyzerá, keď v našom tele zúri hormonálna vojna. Estrogén a progesterón sú hormóny, ktoré patria neomylne k životu. Ich hladiny sa počas cyklu menia. Tieto ženské hormóny regulujú menštruačný cyklus a ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu. Obyčajne vzájomne spolupracujú. Keď ale dôjde k výraznej nerovnováhe, v tele začína doslova boj.

Tie šťastnejšie z nás sa boju vyhnú. No stále sa nájdu aj také ženy – a je ich značne dosť – ktoré mesiac čo mesiac bojujú samé so sebou. Keď získa prevahu hladina estrogénu, nastúpi úzkosť a podráždenosť. Keď preváži progesterón, únava a depresívne stavy nedajú na seba dlho čakať. Nejedná sa o záležitosť jedného dňa. Skôr to trvá niekoľko dní, u niekoho aj vyše týždňa.

Podľa definície je predmenštruačný syndróm pojem pre opakujúce sa psychické a fyzické ťažkosti, vyskytujúce sa v období pred menštruáciou.”

PMS
Predmenštruačný syndróm zahŕňa celú škálu príznakov

PMS – týka sa to aj teba?

Príznaky sprevádzajúce PMS sú rôzne a rovnako rôzna je ich miera a intenzita. Mysli na to, že každá z nás je jedinečná a vníma toto rozpoloženie po svojom. U niektorých žien sa môže objaviť iba jeden príznak, u iných viacero a rôznej intenzity. Tieto príznaky sa údajne častejšie objavujú u žien s nepravidelným menštruačným cyklom. Mnohé z nich sa prekrývajú s príznakmi súvisiacimi s tehotenstvom. Iné sú veľmi špecifické. Časť žien príznaky neovplyvňujú, iným však komplikujú aj bežné fungovanie.

PMS príznakov je celá škála:

Výkyvy nálad sú azda najčastejším príznakom týkajúcim sa žien. Nepokoj a zlosť môže striedať strach a napätie. Častá býva celková podráždenosť, miestami plač bez zjavnej vážnej príčiny.

Ťažšou kategóriou príznakov sú problémy týkajúce sa mentálneho zdravia. Jedná sa už o dlhodobejšie javy. Do tejto skupiny patrí depresia, dlhodobý smútok, výpadky pamäte, nesústredenosť a celková zmätenosť.

Ďalšiu skupinu tvoria problémy s aktivitou. Najčastejšie ide o zníženie telesnej aj psychickej vitality, pocity vyčerpania a únavy, celková slabosť, dokonca nespavosť.

PMS vyvoláva bolesti rôzneho druhu. Pomerne častá je bolesť hlavy, citlivosť a napätie v prsiach môže vyústiť až do bolestivých stavov. Pomerne často sa objavujú bolesti a kŕče v podbrušku.

Nadúvanie, zadržiavanie vody v tele, prírastok na hmotnosti. Extrémne chute na sladké, hnačka. Aj tieto stavy môžu súvisieť s PMS.

Nie zriedkavé bývajú problémy v sexuálnej oblasti. Zmeny sexuálnej túžby – libida. Buď sa postupne vytráca, alebo naopak, prudko stúpne.

pms
Príznaky PMS občas vedia riadne potrápiť

Ako zmierniť nepríjemné príznaky?

  • Uvoľňovaním – masáž, relax, teplý kúpeľ, upokojujúca hudba.
  • Cvičenie – 20 – 45 minút ideálne 3x do týždňa. Cvičením sa uvoľnia endorfíny. Zaručene zlepšia náladu a zmiernia telesné napätie.
  • Úprava stravy – v kritickom období sa vyhni káve, alkoholu aj cukru. Chuť na sladkosti skús nahradiť vyšším prísunom ovocia a celozrnných potravín.
  • Bylinky – výťažky niektorých rastlín (fytoestrogény) pomáhajú zmierniť hormonálnu nerovnováhu. Mne osobne veľmi pomáha pravidelné pitie čaju z alchemilky. Na tú veru nedám dopustiť. Podobnú službu ti urobí šalvia. Skrátka ženské bylinky sú TOP. Pri dlhodobom pravidelnom užívaní zbadáš značný rozdiel. To môžem potvrdiť na základe vlastných skúseností.
  • Výživové doplnky prípravky určené priamo na zmiernenie PMS.
alchemilka
Alchemilka – bylinka bylín, ideálna pre ženy

Čo dodať na záver? Príroda je mocná čarodejka a ponúka nám svoje dary, aby sme sa ľahšie vysporiadali s boliestkami sprevádzajúce náš život. A napokon, aj keď nie vždy obdobie hormonálnych výkyvov prebieha hladko, treba si uvedomiť jedno. Sme ženy a sme také aké sme v celej svojej kráse a podstate. Muži to majú v tomto smere asi jednoduchšie. I keď teda nie celkom – keďže naše nálady si často odnesú aj oni. No páni, otcovia, partneri – majte prosím na pamäti- to nie žene haraší, to len hormóny majú momentálne medzi sebou menšiu vojnu.

Obrázky: pixabay.com

0 Komentár

Odporúčame tiež

Chceš článok komentovať?

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!