Medvedica lekárska je u nás chránenou rastlinou. Ľudovo jej vravia hrôznik, alebo toloknienka. Poznali ju už naši predkovia a bola pre nich rastlinou prvej voľby pri problémoch s močovými cestami.
V Severnej Amerike indiáni verili, že dym medvedice povedie ich priania k Veľkému duchu. Listy tak pridávali do tabaku ktorý fajčili. Medvedica je obľúbenou pochúťkou veľkých chlpáčov. Od toho je odvodený aj názov rastliny.
Drobné ružovo-biele kvety sa zvyknú objavovať od marca do mája. Plodom je červená guľatá kôstkovica vzhľadom pripomínajúca brusnicu. Na liečebné účely sa z medvedice používajú listy.
Na Slovensku medvedicu nájdeš najmä v Nízkych Tatrách, ojedinele vo Vysokých Tatrách a Karpatoch. V našej krajine aj susednom Česku je medvedica lekárska zákonom chránená rastlina. Samovoľný zber je tak prísne zakázaný. Ak sa teda rozhodneš rastlinu užívať, zaobstaraj si ju kúpou v lekárni, či obchodoch so zdravou výživou a bylinkami. Rastlina pre liečebné účely je buď cielene pestovaná, alebo distribuovaná zo zahraničia. Užívať ju možno vo forme čaju alebo tinktúry.
Medvedica lekárska v sebe ukrýva množstvo zdraviu prospešných látok. Obsahuje vitamíny aj minerály, éterické oleje, cenné glykozidy, triesloviny aj mnoho ďalších účinných látok.
Čo všetko medvedica lekárska napomáha liečiť?
Medvedica lekárska pomáha pri problémoch s močovým ústrojenstvom. Čajík z bylinky sa odporúča užívať 2-3 krát denne po jednej šálke. Zápaly močových ciest, obličkové, ale i žlčníkové kamene, infekcie v močovom mechúre aj obličkách – na to všetko je vhodné užívať bylinu. Medvedica pôsobí močopudne, čím napomáha zbavovať sa škodlivín.
Aj keď jej priaznivé účinky pôsobia najmä na močové cesty, jej liečivé vlastnosti možno využiť aj v iných prípadoch. Je vhodnou bylinkou na detoxikáciu. Napomáha vylučovať z organizmu soľ a kyselinu močovú. Zmierňuje tak prejavy DNY a reumatických ochorení. Medvedica pôsobí protizápalovo a likviduje baktérie. Upokojuje sliznicu žalúdka a dokáže byť nápomocná aj pri chronickej hnačke. Na srdce pôsobí posilňujúco, vďaka čomu je bylinka prírodnou prevenciou srdcových ochorení. V neposlednom rade podporuje obranyschopnosť organizmu a chráni ho pred pôsobením voľných radikálov.
Kedy medvedicu nie?
Vnútorné užívanie medvedice lekárskej sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, ani malým deťom. Namieste je tiež držať sa odporúčaní pre dávkovanie. Pri vysokých dávkach je medvedica lekárska toxická – môže spôsobiť nevoľnosť až vracanie, alebo zápchu. Neodporúča sa užívať ju dlhodobo, inak by mohla mať negatívny dopad na pečeň.
TIP: Na zdravie močových ciest pôsobia blahodárne aj iné rastliny a bylinky. Známa je brusnica pravá, kapucínka väčšia, či praslička roľná. Príroda nám ponúka svoje liečivé dary na mnoho ochorení.
Obrázky: flickr.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov