Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Echinacea purpurová za pár dní naštartuje oslabenú imunitu

od | máj 10, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Echinacea purpurová je známa rastlina pôsobiaca v prvom rade na imunitný systém. Nie nadarmo si vyslúžila svoje miesto v rade prírodných antibiotík. Dokáže si totiž poradiť s baktériami aj vírusmi rôzneho druhu.

Najúčinnejšou a najviac používanou časťou rastliny je jej koreň. Svoje využitie si našla aj vňať v čerstvej, alebo sušenej podobe. Najviac účinných látok sa z rastliny vylúhuje do tinktúry. Echinacea purpurová sa pripravuje tiež vo forme čaju.

V lekárni ju najčastejšie odporúčajú pri prvých príznakoch prechladnutia a virózy. Akonáhle sa však ochorenie dýchacích ciest naplno rozvinie a objaví sa horúčka, užívanie byliny sa už neodporúča. Včas nasadená echinacea však výrazne znižuje celkové trvanie choroby, ako aj jej nepríjemné príznaky.

echinacea kvety

Echinacea purpurová je požehnaním pre imunitu

Echinacea purpurová patrí medzi TOP rastliny podporujúce imunitný systém. Stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré stoja v prvej línii boja s vírusmi a baktériami. Bylina tak pomáha likvidovať choroboplodné zárodky a tiež zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami.

Zvyšovanie imunity má dnes svoje opodstatnenie. Ľudský organizmus je často oslabovaný rôznymi chemickými prísadami – či už v potravinách, ale aj v ovzduší. Stres a konzumný spôsob života urobia svoje. Echinacea je ako stvorená na prevenciu najmä v čase, keď sa blíži obdobie chrípok a prechladnutí.

Ako prírodné antibiotikum pomáha echinacea ničiť škodlivé baktérie aj vírusy. Výrazne stimuluje bunky imunitného systému a podporuje tvorbu interferónov. Echinacea veľmi dobre pôsobí na infekcie v ústnej dutine, uší a močových ciest – spôsobené prechladnutím.

Poradí si s ranami aj kožnými problémami

Echinacea purpurová vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pôsobí mimoriadne priaznivo aj na pokožku. To si všimli už aj naši predkovia a tak ju s obľubou pridávali do rôznych mastí a obkladov. Lokálne možno aplikovať extrat z vňate a koreňa formou obkladov, odvaru, tinktúry, či oleja. Rastlina pomáha zaceliť rany rôzneho druhu. Poradí si so škrabancami, popáleninami, preležaninami, ale aj jazvami a ekzémami. Tinktúra sa s obľubou používa na potieranie lišajov, herpesov a kŕčových žíl.

echinacea

Echinacea purpurová plná antioxidantov

Rastlina obsahuje množstvo prírodných látok, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Chránia tak bunky pred oxidačným stresom, ktorý je často spúšťačom chronických ochorení. Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu tiež čiastočne spomaliť starnutie buniek.

Kedy echinaceu neužívať?

V prvom rade by sa echinacea nemala podávať dlhodobo. Jej výrazný stimulačný účinok na imunitu by v takom prípade mohol pôsobiť skôr kontraproduktívne. To znamená, že by mohlo dôjsť k potlačeniu imunity. Maximálna dĺžka užívania je 14 dní!

Echinacea sa nesmie užívať pri systémových a autoimúnnych ochoreniach (roztrúsená skleróza, lupus, reumatoidná artritída, psoriáza a podobne). Neodporúča sa užívanie ani počas tehotenstva, ani v prípade užívania imunosupresív. Opatrnosť je tiež namieste v prípade peľovej alergie. V takom prípade radšej echinaceu neužívaj.

Obrázky:pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: AFRA // Agrokarpaty // echinacea purpurová

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This