Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Imunita, imunitný systém – ako vylepšiť svoju obranyschopnosť?

od | okt 29, 2020 | Valach odporúča | 0 komentárov

Imunita, imunitný systém – toľko krát omieľané slovné spojenie valiace sa z každej strany. No vieme čo to vôbec je? Ako funguje imunitný systém a prečo je dôležité na ňom neustále pracovať? Všetko dôležité o imunite a možnostiach ako ju zveľaďovať – najmä v tomto období sa dozvieš v tomto článku.

Imunita v skratke

Imunita, presnejšie imunitný systém je veľmi široký pojem. Je ťažké vystihnúť jeho podstatu jednou vetou. Je to komplexne a dômyselne fungujúci systém v tele.

Imunita – obranyschopnosť – zaisťuje odolnosť organizmu pred pôvodcami chorôb, cudzími látkami a škodlivinami. Vie rozoznať, čo je pre telo dobré a naopak. Spolu s centrálnym nervovým systémom a hormónmi zaisťujú celkovú rovnováhu organizmu.

Základná imunita je tá, s ktorou sa narodíš, je teda prirodzená – vrodená. To znamená, že po na rodení dieťa dokáže brániť proti rôznym infekciám bez toho, aby sa vopred s danou infekciou stretlo. Má tak geneticky zabudovaný systém obrany.

Počas života získava imunitu stretaním sa vírusmi a baktériami. Síce telom prebehne menšia odozva – infekcia, no ono si poradí a zároveň si toto stretnutie aj zapamätá. Pamäťové bunky sa uložia v slezine alebo v lymfatických uzlinách.

Existuje tiež pasívna imunita – darovaná. Protilátky zdravého človeka sú prenesené tomu, kto nevie danú chorobu zvládnuť

Posledné výskumy v imunológii potvrdili tiež úzke prepojenie medzi imunitou, psychikou a nervovým systémom. Stres, konflikty, frustrácia môžu nepriamo prispievať k zhoršovaniu imunity, patologickej reakcie, či dokonca ochorenia.

imunita

Kde má imunitný systém svoju adresu?

No imunitný systém veru nemá stabilnú adresu. Nie je to jeden orgán ako oblička, či srdce. Bunky sa voľne pohybujú v najvzácnejšej tekutine tela – v krvi aj v miazge (lymfe). Zároveň sú v tkanivách a orgánoch – kde sa vytvárajú (kostná dreň a týmus), ale aj v takých, kde sa dostanú a postupne vyvíjajú (napríklad lymfatické uzliny). Lymfatické uzliny sú doslova filtrom pre škodliviny.

Čo ak klesá imunita?

Znížená imunita ide ruka v ruke so zvýšenou chorobnosťou. Ako inak. Dýchacie cesty sú vďačnou vstupnou bránou pre vznik kvapôčkovej infekcie. Ak na sebe pozoruješ časté prechladnutia, virózy, afty, či dlhodobú únavu – vedz, že je najvyšší čas imunitu nakopnúť. Zváž aj ďalšie faktory, ktoré do istej miery imunitu ovplyvňujú. Veľa dlhodobého stresu, fajčenie, veľa cukru v strave a naopak málo vitamínov ti veru na zdraví nepridajú.

Ako a čím svoju imunitu podporiť?

imunita

Beta-glukánvo vode rozpustná vláknina, ktorá dokáže stimulovať schopnosť bielych krviniek zničiť vírusy. Najlepším zdrojom sú ovsené vločky, banány, hliva ustricová aj naturálna ryža.

Vitamín A – dôležitý pre odolnosť slizníc. Doslova odráža útoky nechcených minivotrelcov. Vitamín A nájdeš v žltej, oranžovej aj zelenej zelenine a ovocí.

Vitamín D – ten ale nie je v potravinách. Do tela je ho potrebné dostať vo forme výživového doplnku. Týka sa to najmä chladných mesiacov bez slniečka. Je dôležitý nakoľko bráni množeniu vírusov.

Vitamín B6 – podporuje fungovanie bielych krviniek. Najlepšími zdrojmi sú obilniny, pistácie, cícer.

Zinok – jeden zo základných stopových prvkov. Je nevyhnutný pre správne fungovanie imunity. Nájdeš ho v tekvicových a slnečnicových semienkach, orechoch, strukovinách, celozrnných obilninách, rybách aj v červenom mäse.

Vitamín C – je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a stimuluje tvorbu bielych krviniek. Nájdeš ho v citrusových plodoch, čiernych ríbezliach, petržlene aj paprike.

Probiotiká – udržiavajú v rovnováhe črevnú mikroflóru. Prirodzene sa probiotiká nachádzajú v mlieku a nepasterizovaných mliečnych výrobkoch. Bohatým zdrojom probiotík je aj kyslá nakladaná kapusta. Najjednoduchšie je ich pravidelné dopĺňnanie v tabletkovej, či kapsulovej forme.

Nezabúdaj na pitný režim! Suchá sliznica = zraniteľná sliznica. Baktérie a vírusy tak ľahko prenikajú do organizmu. Takže nie iba v lete, ale aj v chladnejších dňoch si dopraj dostatok tekutín v podobe chutného čaju a vody.

Pohyb a ešte raz pohyb – na čerstvom vzduchu je to najlepšie pre tvoje telo, srdce a celkovú imunitu.

imunita

TIP: Poznáš aj ty prírodnú TOP – trojku pre pevné zdravie počas zimy? Viac sa dočítaš TU.

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: imunita // vitamíny // zdravie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This