Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Echinacea – jedna z najlepších bylín na podporu imunity

od | okt 29, 2020 | Bylinky | 0 komentárov

Echinacea je bylina známa najmä svojimi účinkami na imunitu. Jej priaznivé účinky na oslabenú imunitu poznali už Indiáni v severoamerických prériách.

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky. Celkovo je známych asi deväť odrôd. V našich podmienkach je najrozšírenejšia echinacea purpurová. Jej názov je odvodený od gréckeho – echinos – v preklade ježko. Pichľavý stred kvetu pripomína tak trochu ježka. Patrí medzi dekoratívne liečivé rastliny. Svojim zjavom pripomína farebnú margarétu. Má výrazne stimulačný účinok na lymfatický systém a obranyschopnosť organizmu.

Prečo je echinacea tak výnimočná?

Echinacea purpurová obsahuje mnoho prospešných látok. Najviac zastúpené sú echinacín, polysacharidy, flavonoidy a triesloviny.

Echinacín posilňuje imunitný systém. Zároveň podporuje správnosť fungovania lymfatického systému. Navyše dokáže rýchlejšie hojiť povrchové zranenia.

Polysacharidy tiež napomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Zároveň sú pre telo zdrojom energie.

Flavonoidy – rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia a majú protizápalový účinok.

Triesloviny (taníny) majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom. Zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia proti baktériám a vírusom.

echinacea

Echinacea a jej účinky

  • Echinacea významne podporuje činnosť bielych krviniek, čím pomáha zabíjať choroboplodné zárodky. Zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami. Ľudský organizmus je veľmi často oslabovaný chemickými prísadami (hlavne z potravín), zlým ovzduším, stresom ako aj konzumným spôsobom života. Echinacea je vhodná najmä na prevenciu v jesennom a zimnom období, keď sa výrazne zvyšuje nebezpečenstvo infekcií dýchacích ciest.
  • Súbor látok obsiahnutých v rastline má protizápalové účinky. Napomáha tak liečiť ochorenia dýchacích ciest, zápaly uší, ústnej dutiny aj močových ciest.
  • Bylina napomáha hojeniu rán. Krémy a tinktúry urýchľujú zaceľovanie rán rôzneho pôvodu. Vhodné sú aj na jazvy, popáleniny, preležaniny či dokonca zákerné kožné ekzémy.
  • Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu čiastočne spomaliť starnutie buniek.
  • Má schopnosť detoxikovať oganimus.
  • Echinacea dokáže pomôcť pri pocitoch vyčerpania a slabosti organizmu.
čaj

V akej forme možno echinaceu užívať?

Rastlinu možno užívať v rôznych formách. Na vnútorné užívanie sú vhodné čaje, kvapky, sirupy, či tabletky a kapsule. Vhodné sú pri chorobných prejavoch na posilnenie imunity ako aj pri zápaloch rôzneho typu.

Na vonkajšie použitie sú vhodné krémy, gély, tinktúry a maste s obsahom echinacei.

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: echinacea // imunita

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This