Echinacea je bylina známa najmä svojimi účinkami na imunitu. Jej priaznivé účinky na oslabenú imunitu poznali už Indiáni v severoamerických prériách.
Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky. Celkovo je známych asi deväť odrôd. V našich podmienkach je najrozšírenejšia echinacea purpurová. Jej názov je odvodený od gréckeho – echinos – v preklade ježko. Pichľavý stred kvetu pripomína tak trochu ježka. Patrí medzi dekoratívne liečivé rastliny. Svojim zjavom pripomína farebnú margarétu. Má výrazne stimulačný účinok na lymfatický systém a obranyschopnosť organizmu.
Prečo je echinacea tak výnimočná?
Echinacea purpurová obsahuje mnoho prospešných látok. Najviac zastúpené sú echinacín, polysacharidy, flavonoidy a triesloviny.
Echinacín posilňuje imunitný systém. Zároveň podporuje správnosť fungovania lymfatického systému. Navyše dokáže rýchlejšie hojiť povrchové zranenia.
Polysacharidy tiež napomáhajú správnej funkcii imunitného systému. Zároveň sú pre telo zdrojom energie.
Flavonoidy – rastlinné antibiotiká. Chránia pred škodlivými účinkami voľných radikálov z prostredia a majú protizápalový účinok.
Triesloviny (taníny) majú antioxidačný účinok proti voľným radikálom. Zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu. V tráviacej sústave pôsobia proti baktériám a vírusom.
Echinacea a jej účinky
- Echinacea významne podporuje činnosť bielych krviniek, čím pomáha zabíjať choroboplodné zárodky. Zvyšuje odolnosť organizmu pred chorobami. Ľudský organizmus je veľmi často oslabovaný chemickými prísadami (hlavne z potravín), zlým ovzduším, stresom ako aj konzumným spôsobom života. Echinacea je vhodná najmä na prevenciu v jesennom a zimnom období, keď sa výrazne zvyšuje nebezpečenstvo infekcií dýchacích ciest.
- Súbor látok obsiahnutých v rastline má protizápalové účinky. Napomáha tak liečiť ochorenia dýchacích ciest, zápaly uší, ústnej dutiny aj močových ciest.
- Bylina napomáha hojeniu rán. Krémy a tinktúry urýchľujú zaceľovanie rán rôzneho pôvodu. Vhodné sú aj na jazvy, popáleniny, preležaniny či dokonca zákerné kožné ekzémy.
- Antioxidačné účinky látok v rastline dokážu čiastočne spomaliť starnutie buniek.
- Má schopnosť detoxikovať oganimus.
- Echinacea dokáže pomôcť pri pocitoch vyčerpania a slabosti organizmu.
V akej forme možno echinaceu užívať?
Rastlinu možno užívať v rôznych formách. Na vnútorné užívanie sú vhodné čaje, kvapky, sirupy, či tabletky a kapsule. Vhodné sú pri chorobných prejavoch na posilnenie imunity ako aj pri zápaloch rôzneho typu.
Na vonkajšie použitie sú vhodné krémy, gély, tinktúry a maste s obsahom echinacei.
Obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov