Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Bylinky pre pevné zdravie počas zimy: príroda pozná riešenie!

od | jan 8, 2019 | Bylinky | 0 komentárov

Bylinky a rôzne rastliny tu boli od nepamäti. Vedia si poradiť s prechladnutím, ranami, či rôznymi neduhmi. Mnohé z nich pozitívne vplývajú priamo na náš imunitný systém.

Prevencia na prírodno

Príroda má riešenie na mnohé veci. Čajíky, tinktúry, či obklady pripravené zatočiť s rôznymi nepríjemnosťami. V ideálnom prípade je dobré siahnuť po bylinkách už preventívne.

Aká je prírodná multivitamínová zásobáreň? Rakytník, zázvor, echinacea – TOP trojka pre tvoj imunitný systém.

zázvor
Zázvorový čaj príjemne prehreje telo zvnútra
  • Rakytník – dnes už pomerne známy ker – je bohatý na vitamíny a biologicky aktívne látky. Nie nadarmo ho nazývajú citrónovník severu. Jeho kľúčovou vlastnosťou je celkové posilnenie imunitného systému. 
  • Starý známy zázvor je skvelý vďaka obsahu gingerolu. Účinne bojuje so zápalmi na bunkovej úrovni. Tlmí množenie baktérií a vírusov, čím pôsobí preventívne na mnohé respiračné ochorenia.
  • Echinacea – pomerne známa rastlina s ružovými lupienkami. Je schopná ničiť vírusy, baktérie, plesne a podporuje tvorbu bielych krviniek. Nie nadarmo je známa ako prírodné antibiotikum. Echinacín priamo stimuluje imunitný aj lymfatický systém.
čaje bylinky
Sušené bylinky si zachovávajú účinné látky po celú zimu

Bylinky – po čom siahnuť, keď už telo bojuje s nevítaným návštevníkom?

  • Boľavé hrdlo, únava, či chrípka? Pomôže šalviový čaj na kloktanie aj pitie zároveň. Príjemne vonia, napomáha uvoľňovať hlieny a tlmí nepríjemnú bolesť.
  • Baza má protizápalové a antivírusové účinky. Navyše stimuluje imunitný systém a tlmí bolesť. Bazový čaj má lahodnú a nezameniteľnú chuť. 
  • Na bolesť hlavy účinne pomôže medovka. Navyše zmierňuje zápal a pôsobí upokojujúco.
  • Energiu dodajú telu plody šípky. Skvele posilňujú imunitu a účinne bojujú so sezónnymi infekciami.
  • Skvelá materina dúška v sebe skrýva účinné látky, ktoré si poradia s každým „cudzopasníkom“ v tele. Pôsobí protiplesňovo, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, navyše má upokojujúce účinky. 

Spomenuté bylinky sú často súčasťou mnohých  čajových zmesí, odporúčaných pri prechladnutí. Namiešané v správnom pomere tak účinne napomáhajú dostať organizmus do stratenej rovnováhy.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: baza // echinacea // imunita // materina dúška // medovka // rakytník // šalvia // šípky // zázvor // zdravie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This