Bylinky pre pevné zdravie počas zimy: príroda pozná riešenie!

od Meri
bylinkový čaj

Bylinky a rôzne rastliny tu boli od nepamäti. Vedia si poradiť s prechladnutím, ranami, či rôznymi neduhmi. Mnohé z nich pozitívne vplývajú priamo na náš imunitný systém.

Prevencia na prírodno

Príroda má riešenie na mnohé veci. Čajíky, tinktúry, či obklady pripravené zatočiť s rôznymi nepríjemnosťami. V ideálnom prípade je dobré siahnuť po bylinkách už preventívne.

Aká je prírodná multivitamínová zásobáreň? Rakytník, zázvor, echinacea – TOP trojka pre tvoj imunitný systém.

zázvor
Zázvorový čaj príjemne prehreje telo zvnútra
  • Rakytník – dnes už pomerne známy ker – je bohatý na vitamíny a biologicky aktívne látky. Nie nadarmo ho nazývajú citrónovník severu. Jeho kľúčovou vlastnosťou je celkové posilnenie imunitného systému. 
  • Starý známy zázvor je skvelý vďaka obsahu gingerolu. Účinne bojuje so zápalmi na bunkovej úrovni. Tlmí množenie baktérií a vírusov, čím pôsobí preventívne na mnohé respiračné ochorenia.
  • Echinacea – pomerne známa rastlina s ružovými lupienkami. Je schopná ničiť vírusy, baktérie, plesne a podporuje tvorbu bielych krviniek. Nie nadarmo je známa ako prírodné antibiotikum. Echinacín priamo stimuluje imunitný aj lymfatický systém.
čaje bylinky
Sušené bylinky si zachovávajú účinné látky po celú zimu

Bylinky – po čom siahnuť, keď už telo bojuje s nevítaným návštevníkom?

  • Boľavé hrdlo, únava, či chrípka? Pomôže šalviový čaj na kloktanie aj pitie zároveň. Príjemne vonia, napomáha uvoľňovať hlieny a tlmí nepríjemnú bolesť.
  • Baza má protizápalové a antivírusové účinky. Navyše stimuluje imunitný systém a tlmí bolesť. Bazový čaj má lahodnú a nezameniteľnú chuť. 
  • Na bolesť hlavy účinne pomôže medovka. Navyše zmierňuje zápal a pôsobí upokojujúco.
  • Energiu dodajú telu plody šípky. Skvele posilňujú imunitu a účinne bojujú so sezónnymi infekciami.
  • Skvelá materina dúška v sebe skrýva účinné látky, ktoré si poradia s každým „cudzopasníkom“ v tele. Pôsobí protiplesňovo, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, navyše má upokojujúce účinky. 

Spomenuté bylinky sú často súčasťou mnohých  čajových zmesí, odporúčaných pri prechladnutí. Namiešané v správnom pomere tak účinne napomáhajú dostať organizmus do stratenej rovnováhy.

Obrázky: pixabay.com

0 Komentár

Odporúčame tiež

Chceš článok komentovať?

Odoberaj newsletter od Valacha

Tradície žijú v každom z nás. Valach ti ich pomôže prebudiť. Články plné zaujímavých tém, tradičných receptov, súťaže a novinky. To všetko v tvojej emailovej schránke.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!