Silice sú silne koncentrované vonné esencie rastlín. Rastlinné výťažky v podobe silíc sa využívajú už mnohé stáročia. Vďaka svojim upokojujúcim a hojivým vlastnostiam sú obľúbené v kozmetickom priemysle aj alternatívnej medicíne. Svoje uplatnenie nájdu aj v bežných domácnostiach.
Už bábätká rozoznávajú matku prostredníctvom jej vône. Vône sú súčasťou nášho života a dokážu vyvolať rôzne emócie. Vykúzli si s ich pomocou príjemnú atmosféru aj v pohodlí svojho domova.
Silice sú silne koncentrované výťažky z rastlín, bylín aj stoniek. Voňajú prírodou, neškodia telu ani pokožke. Nakoľko sú koncentrované, je potrebné ich používať v malom množstve, poprípade riediť.
Upokojujúca vôňa domova
Silice sa s obľúbenosťou čoraz častejšie používajú aj v domácnostiach. Chceš si krásne a bez ujmy na zdraví prevoňať domov. Silice budú tou správnou voľbou. Postačí pár kvapiek a príjemná aróma obklopí tvoj životný priestor. Príjemne, ba priam vianočne pôsobia vône pomaranča a škorice. Škorica evokuje hrejivé teplo domova, pomaranč pozdvihuje náladu a eliminuje stavy úzkosti. Rovnako upokojujúco pôsobí mandarínková silica.
Domáci osviežovač vzduchu si vyrobíš pridaním pár kvapiek škoricovej a pomarančovej silice na trochu ryže v nádobke. Rozmiestni nádobky v miestnostiach, kam chceš, aby vôňa prenikala.
Silice ako dezinfekcia
Kuchyňa je miesto pre spokojné brušká. Zároveň všetci vieme, že je tiež miestom intenzívnych pachov, mastnoty a pracovného neporiadku. Aj tu si svoje miesto nájdu silice. V takom prípade je vhodné siahnuť po citrusových vôňach. Vďaka svojim vlastnostiam pohltia pachy a ako bonus majú antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Pomaranč, citrón, limetka ale aj grapefruit sú zárukou sviežosti a čistoty. Citrusové vône navyše odpudzujú hmyz. Otravné muchy, či komáre sa tak kuchyni oblúkom vyhnú.
Ako teda tieto silice použiť? Veľmi jednoducho. 5-10 kvapiek pridaj do pol litra vody, alebo zriedeného octu. Premiešaj a na svete je prírodný domáci prostriedok na čistenie povrchov. Ak ho naleješ do rozprašovača, aplikácia bude o to jednoduchšia. Potrebuješ pozmývať dlážky? Pridaj pár kvapiek citrusovej silice do vedra vody spolu s trochou bežného saponátu. Domov bude dlho po uprataní voňať.
Voňavé a čisté priestory pre osobnú hygienu
Miesta, kam chodievaš denne – kúpeľňa a wc – sú tiež centrom rôznych vôní a pachov. Nie vždy veru vábnych. Čo s tým? Okrem citrusových silíc tu dokáže službu urobiť aj eukalyptová silica. Je zárukou sviežosti a čistoty. Má výrazné antibakteriálne účinky a pôsobí priaznivo na dýchacie cesty. Veľmi intenzívne dezinfikuje vzduch. Primiešaj pár kvapiek do čistiaceho prostriedku a použi bežne podľa návodu.
Tea tree – čajovníková silica si poradí s plesňami prírodnou cestou. Rozrieď 10 kvapiek silice v 2 dl vody a nastriekaj pomocou rozprašovača priamo na miesto činu.
Ako na voňavé prádlo s využitím silice?
Prádlo a bielizeň bude krásne voňavé, ak do prania – priamo do prášku, prípadne pracieho gélu, alebo aviváže s neutrálnou vôňou pridáš 15-20 kvapiek obľúbenej silice. Výber je na tebe, no dokonale sa hodí napríklad levanduľová, či lemongrass.
Ak chceš uchovať vôňu dlhodobo, je tu ďalší tip. Nastrihaj si menšie kúsky bavlnenej látky, prípadne použi vreckovku a nakvapkaj na ňu pár kvapiek obľúbenej silice. Tie poskladaj a vlož do skrine medzi čisté prádlo.
Valach si na kvalitu potrpí a dôsledne svoje produkty vyberá. Výnimku neurobil ani v ponuke prírodných silíc od overenej značky HANUS.
Obrázky: pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov