Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Silice – ako s ich pomocou vykúzliť voňavý a čistý domov (2. časť)

od | sep 30, 2020 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Silice sú silne koncentrované vonné esencie rastlín. Rastlinné výťažky v podobe silíc sa využívajú už mnohé stáročia. Vďaka svojim upokojujúcim a hojivým vlastnostiam sú obľúbené v kozmetickom priemysle aj alternatívnej medicíne. Svoje uplatnenie nájdu aj v bežných domácnostiach.

Už bábätká rozoznávajú matku prostredníctvom jej vône. Vône sú súčasťou nášho života a dokážu vyvolať rôzne emócie. Vykúzli si s ich pomocou príjemnú atmosféru aj v pohodlí svojho domova.

Silice silne koncentrované výťažky z rastlín, bylín aj stoniek. Voňajú prírodou, neškodia telu ani pokožke. Nakoľko sú koncentrované, je potrebné ich používať v malom množstve, poprípade riediť.

Upokojujúca vôňa domova

Silice sa s obľúbenosťou čoraz častejšie používajú aj v domácnostiach. Chceš si krásne a bez ujmy na zdraví prevoňať domov. Silice budú tou správnou voľbou. Postačí pár kvapiek a príjemná aróma obklopí tvoj životný priestor. Príjemne, ba priam vianočne pôsobia vône pomaranča a škorice. Škorica evokuje hrejivé teplo domova, pomaranč pozdvihuje náladu a eliminuje stavy úzkosti. Rovnako upokojujúco pôsobí mandarínková silica.

Domáci osviežovač vzduchu si vyrobíš pridaním pár kvapiek škoricovej a pomarančovej silice na trochu ryže v nádobke. Rozmiestni nádobky v miestnostiach, kam chceš, aby vôňa prenikala.

silice
Voňavá a čistá kuchyňa? So silicami to ide ľahko.

Silice ako dezinfekcia

Kuchyňa je miesto pre spokojné brušká. Zároveň všetci vieme, že je tiež miestom intenzívnych pachov, mastnoty a pracovného neporiadku. Aj tu si svoje miesto nájdu silice. V takom prípade je vhodné siahnuť po citrusových vôňach. Vďaka svojim vlastnostiam pohltia pachy a ako bonus majú antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Pomaranč, citrón, limetka ale aj grapefruit sú zárukou sviežosti a čistoty. Citrusové vône navyše odpudzujú hmyz. Otravné muchy, či komáre sa tak kuchyni oblúkom vyhnú.

Ako teda tieto silice použiť? Veľmi jednoducho. 5-10 kvapiek pridaj do pol litra vody, alebo zriedeného octu. Premiešaj a na svete je prírodný domáci prostriedok na čistenie povrchov. Ak ho naleješ do rozprašovača, aplikácia bude o to jednoduchšia. Potrebuješ pozmývať dlážky? Pridaj pár kvapiek citrusovej silice do vedra vody spolu s trochou bežného saponátu. Domov bude dlho po uprataní voňať.

esenciálne oleje
Silice sú skvelým pomocníkom v starostlivosti o domácnosť

Voňavé a čisté priestory pre osobnú hygienu

Miesta, kam chodievaš denne – kúpeľňa a wc – sú tiež centrom rôznych vôní a pachov. Nie vždy veru vábnych. Čo s tým? Okrem citrusových silíc tu dokáže službu urobiť aj eukalyptová silica. Je zárukou sviežosti a čistoty. Má výrazné antibakteriálne účinky a pôsobí priaznivo na dýchacie cesty. Veľmi intenzívne dezinfikuje vzduch. Primiešaj pár kvapiek do čistiaceho prostriedku a použi bežne podľa návodu.

Tea tree – čajovníková silica si poradí s plesňami prírodnou cestou. Rozrieď 10 kvapiek silice v 2 dl vody a nastriekaj pomocou rozprašovača priamo na miesto činu.

Ako na voňavé prádlo s využitím silice?

Prádlo a bielizeň bude krásne voňavé, ak do prania – priamo do prášku, prípadne pracieho gélu, alebo aviváže s neutrálnou vôňou pridáš 15-20 kvapiek obľúbenej silice. Výber je na tebe, no dokonale sa hodí napríklad levanduľová, či lemongrass.

Ak chceš uchovať vôňu dlhodobo, je tu ďalší tip. Nastrihaj si menšie kúsky bavlnenej látky, prípadne použi vreckovku a nakvapkaj na ňu pár kvapiek obľúbenej silice. Tie poskladaj a vlož do skrine medzi čisté prádlo.

silice na pranie
Silice prevoňajú prádlo aj bielizeň

Valach si na kvalitu potrpí a dôsledne svoje produkty vyberá. Výnimku neurobil ani v ponuke prírodných silíc od overenej značky HANUS.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Hanus // Valachshop

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This