Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Prírodné silice – zoznám sa so spôsobmi ich použitia (1. časť)

od | sep 25, 2020 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Prírodné silice sú známe tiež ako esenciálne a éterické oleje. Jedná sa o koncentrované vonné esencie získané priamo z rastlín. Už vo veľmi malých dávkach majú obrovskú silu.

Prírodné silice sa používajú už tisícky rokov. Boli a sú súčasťou aromaterapie. Esenciálne oleje mali svoje nezastupiteľné miesto pri relaxácii, meditácii, masáži aj kúpeľoch. Liečili sa nimi rôzne bolesti a choroby na fyzickej aj psychickej úrovni.

Prírodné silice a ich mechanizmus pôsobenia

Rastliny produkujú esenciálne oleje pre vlastné prežitie. Či už je to rast a reprodukcia, prilákanie opeľujúceho hmyzu. Rovnako slúžia rastlinám ako obrana – na odpudenie predátorov a ochrana pred chorobami. Vďaka šetrnej extrakcii dokážu byť prospešné aj pre ľudí. 

Silice sa získavajú z kvetov, semien, listov, stoniek, koreňov, plodov alebo dokonca z vetvičiek. Získavajú sa prostredníctvom parovodnej destilácie (čo je najčastejší spôsob), lisovaním za studena (citrusové oleje) alebo extrakciou. Obsahujú veľké množstvo bio-aktívnych látok.

Vône a pachy prenášajú čuchové nervy v nose do čuchového centra v mozgu. V jeho bezprostrednej blízkosti je limbický systém zodpovedný za emócie, tvorivú činnosť aj intuíciu. Zložky silíc vedia ovplyvniť telesný aj duševný stav.

prírodné silice
Prírodné silice majú svoje uplatnenie v liečiteľstve aj kozmetickom priemysle

Silice a ich uplatnenie

Prírodné silice vďaka svojim účinkom našli svoje uplatnenie vo farmaceutickom aj kozmetickom priemysle. V neposlednom rade sa s obľubou využívajú vo wellness sektore aj v rámci aromaterapie.

Svoje miesto majú aj v mnohých domácnostiach. S obľubou sú využívané ako prírodné osviežovače vzduchu, odpudzovače hmyzu a tiež ako prírodná voňavá dezinfekcia.

Spôsob použitia

Prírodné silice možno použiť troma spôsobmi. Najčastejšia je inhalácia (vdychovanie silice rozptýlenej vo vzduchu), lokálne použitie (na kožu), alebo použitie vnútorne (konzumácia ako potravinový doplnok).

Pri vdychovaní dokážu vyvolať okamžitú a priamu reakciu nervového systému. Prenikanie cez pokožku je o čosi pomalšie a rozptýlenejšie. Prostredníctvom mimobunkových tekutín, krvi, lymfy a tkanív sa dostávajú k orgánom, ktoré ich čiastočne vstrebú. Priama konzumácia sa odporúča len po porade so skúseným odborníkom.

masáž
Relaxovanie a príjemná masáž dokážu divy

Prírodné silice na inhaláciu

Inhalovať možno formou naparovania – kedy postačí 1 kvapka olejčeka pridať do nádoby s horúcou vodou. Priamo nad ňou hlavu prekry uterákom, alebo osuškou a hlboko dýchaj. Inhalácia by mala trvať asi 5 minút.

Inou formou inhalácie je teplý kúpeľ. Tu je potrebné zmiešať 5-15 kvapiek silice s lyžicou základného oleja (napríklad olivový) a vliať do vane s teplou vodou.

Domáci osviežovač vzduchu je tiež istou formou inhalovania. Očistí vzduch od nepríjemných pachov a navodí príjemnú atmosféru. Dokonale sa na to hodí domáca aromalampa, alebo difúzor. V tomto prípade postačí 3-5 kvapiek.

prírodné silice
Aromalampa vykúzli príjemnú voňavú atmosféru

Lokálne použitie

Silice sa cez kožu ľahko vstrebávajú a majú v danej oblasti rýchly lokálny účinok bez zaťaženia tráviacej sústavy. Možno ich použiť napríklad pri masážach. Stačí ak do 5 ml masážneho oleja pridáš 2-4 kvapky silice.

Inou formou lokálneho použitia sú obklady. Horúce – na liečbu chronických bolestí a studené na zmiernenie tej akútnej. Do misky s vodou (teplo, alebo studenou – podľa to, na čo chceš obklad použiť) pridaj 4-5 kvapiek zvolenej silice. Vlož do misky bavlnenú vreckovku, vyžmýkaj a prilož na boľavé mesto. Účinok zvýšiš, ak vreckovku prekryješ plastovou fóliou.

Tip: Obľúbenú silicu môžeš pridať aj do pracích alebo čistiacich prostriedkov.

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: Hanus // Valachshop

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This