Skorocel je rastlina využívaná už v dávnej minulosti. Vďaka svojim hojivým účinkom bola bylinkou prvej pomoci najmä v čase bojov. Na svoje zranenia si prikladali vojaci liečivé skorocelové lístky.
Čo fungovalo v minulosti, to funguje aj dnes. S obľubou využívajú účinky skorocelu mnohé bylinkárky, nielen na rany. Jeho lístočky dokážu dezinfikovať rany, zastaviť krvácanie a predchádzať zápalu v rane. Zmierňujú svrbenie aj bolesť. Skorocel obsahuje vápnik, betakarotén, vitamín K aj C. Je užitočným pomocníkom pri kašli, ale aj boľavom hrdle. K nám sa dostal až z ďalekej Severnej Ameriky, kde dostal pomenovanie od Indiánov – „stopa bieleho muža“.
U nás je skorocel pomerne rozšírenou bylinkou, často považovanou za burinu. Na dvoroch rastie najčastejšie skorocel väčší. Jeho listy sú väčšie a širšie. Listy skorocelu kopijovitého sú dlhé a úzke. Oba druhy majú vynikajúce liečivé vlastnosti.
Ako vyťažiť z bylinky maximum?
Skorocelové lístky môžeš konzumovať aj priamo. Nasekať na drobno a pridať do zeleninového šalátu. Zo sušeného skorocelu sa pripravuje odvar, alebo čaj. Skorocel sa užíva tiež vo forme sirupu, alebo tinktúry.
Na lokálne poranenia a kožné ochorenia je vhodné prikladať celé, alebo pomliaždené skorocelové listy. Rovnako funguje aj obklad zo skorocelovej kašičky. Stačí rozmrviť suché bylinky v mažiariku a zaliať malým množstvom prevarenej vody. Dôkladne premiešať a natrieť na kus mikroténového vrecka. Takto priložiť na ranu a obviazať obväzom. Obklad meniť 2-3 krát za deň.
Skorocel a jeho účinky
- Skorocel je TOP bylinkou už spomínaných rán a poranení. Jeho účinky vyplývajú už zo samotného názvu.
- Pôsobí protizápalovo, tlmí bolesť aj svrbenie.
- Zastavuje vonkajšie aj vnútorné krvácanie.
- Skorocel je zvonka vhodný na modriny, vredy, aj kožné zápaly, či podráždenia.
- Ak ťa poštípe osa, včela, či komár, prilož si na štípanec skorocelový list.
- Vnútorne je bylinka ideálna na zápalové ochorenia dýchacích ciest a kašeľ. Napomáha telu zbaviť sa hlienu a zároveň tlmí dráždivý kašeľ. Je tiež dobrým pomocníkom pri liečbe astmy.
- Zlepšuje chuť do jedla.
- V malej miere stimuluje tvorbu krviniek.
- Pôsobí priaznivo na trávenie. Zmierňuje koliky a meteorizmus.
- Skorocelový čaj je užitočný aj ako kloktadlo pri boľavom hrdle.
Obrázky: pixabay.com, flickr.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov