Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Zázvor – štipľavý prírodný elixír. Prečo by ti nemal doma chýbať?

od | sep 24, 2018 | Bylinky | 0 komentárov

Zázvor – alebo ďumbier iste poznáš z regálov obchodných reťazcov. Buľvičky rôzneho tvaru krémovo hnedej farby sú bežne dostupné najmä v chladnom období. Po rozkrojení vykúka jasno žltá pevná dužina štipľavej vône.

Čo ten zázvor vlastne je?

zázvor
Zázvor je používaný najmä ako korenie

Zázvor nepatrí medzi ovocie. Veru to nie je ani zelenina. Aj keď je všeobecne považovaný za koreň, presnejšie ide o podzemok zázvoru pravého.

V obchodoch dostať kúpiť sladký kandizovaný zázvor. Aj vďaka tomu ho mnoho ľudí mylne považuje za ovocie. 

Zázvor je vnímaný najmä ako korenie. Už v stredoveku ho ľudia používali v kuchyni. Sušený zázvor dnes dostať samostane ako korenie. Zároveň je súčasťou mnohých koreninových zmesí – napríklad korenia do medovníčkov.

V čom spočíva sila a jedinečnosť zázvoru?

Kľúčovým je obsah gingerolu – látky, ktorá stojí za typickou pikantnou chuťou. Vďaka gingerolu ďumbier účinne bojuje so zápalmi na bunkovej úrovni. Tlmí množenie baktérií a vírusov, čím pôsobí preventívne na mnohé respiračné ochorenia. Celkovo zvyšuje odolnosť organizmu.

Prenikavú korenistú vôňu dodávajú ďumbieru najmä esenciálne oleje. Obsahuje rad dôležitých vitamínov – A, B1, B2, C a E. Jeho súčasťou sú minerálne látky – sodík, fosfor, draslík, horčík, vápnik aj železo.

Zázvor jedinečne prehreje telo zvnútra

zázvor
Zázvor obsahuje mnoho cenných látok

Účinky

  • Zázvorový čaj má schopnosť účinne prehrievať celé telo zvnútra
  • Pôsobí antibakteriálne a protizápalovo
  • Chráni steny cievneho systému, znižuje hladinu zlého cholesterolu
  • Zvyšuje tvorbu slín a žalúdočných štiav
  • Zrýchľuje metabolizmus, stimuluje krvný obeh, pomáha pri redukcii váhy
  • Pomáha pri žalúdočných, cestovných a tehotenských nevoľnostiach
  • Pomáha liečiť nádchu a príznaky chrípky
  • Zázvor znižuje tlak krvi – v rozumnom množstve nie je nebezpečný pre ľudí s nízkym tlakom

Zázvor, citrón a med – blahodárna trojkombinácia

zázvorový čaj
Zázvorový čaj príjemne prehreje celé telo

Teplý zázvorový čajík je to pravé orechové najmä v chladných dňoch. Na prípravu čaju použi 3- 4 gramy čerstvého postrúhaného zázvoru. Keď máš naponáhlo, poslúži aj tenký očistený plátok. Zalej do šálky vriacou vodou a nechaj aspoň 5 minút postáť. Čaj následne preceď, do teplého (nie horúceho) pridaj lyžičku medu a koliesko citróna. Elixír je na svete a môžeš si ho po dúškoch vychutnávať. Dopraj si denne 1 šálku teplého liečivého nápoja.

Stretla som sa pár krát s „vylepšovaním“ chuti zázvorového čaju o mätu. Možno to chutí príjemne, no pozor! Zázvor telo prehrieva zvnútra. Mäta naopak telo zvnútra ochladzuje. Sú to dva protichodné účinky, preto kombinácia mäty a zázvoru nie je vhodná.

Všetko s mierou, o zázvore to platí 2 krát!

tehotenstvo
V tehotenstve so zázvorom opatrne!

Ako to už na svete býva, aj s dobrým to netreba preháňať. Odborníci odporúčajú neprekročiť denne 4 g. Pri prehnanom používaní môže u niekoho vyvolať nepríjemnú nevoľnosť, tráviace ťažkosti, alebo závrate. Zhoršené dýchanie či búšenie srdca. Ľudia trpiacimi žlčovými kameňmi by sa mali zázvoru vyhýbať.

Používanie zázvoru v tehotenstve je diskutabilné. Vhodný je skôr v rannom štádiu tehotenstva. Neskôr už nie. V malom množstve môže potláčať ranné nevoľnosti. Je však nutné sa poradiť s lekárom. Vo vyšších štádiách tehotenstva môže vyvolávať predčasné kontrakcie a tak vyvolať predčasný pôrod!

Zázvor intenzívne stimuluje krvný obeh, telo zaplaví príjemné teplo. Hemofilici by sa mu však mali vyhýbať! Nabudený krvný obeh môže spôsobovať problémy ľuďom s problematickou zrážanlivosťou krvi.

Ak užívaš lieky na znižovanie tlaku, ďumbier používaj obozretne. Nerozumie si s antikoagulačnými liekmi, beta-blokátormi a inzulínovými liekmi. V kombinácii s nimi môže prehlbovať vedľajšie účinky liekov, alebo ovplyvňovať ich účinok.

Zázvor je zaiste skvelý pomocník aj liek. Je dôležité používať ho s rozumom a v primeranom množstve. V chladnom období príjemne zahreje a nakopne imunitný systém. Osobne mám so zázvorom dobré skúsenosti. Je bežnou výbavou našej domácnosti takmer po celý rok. V lete je skvelý najmä pri tráviacich problémoch a v zime na imunitu.

Prírodným multivitamínom priaznivo pôsobiacim na imunitu je tiež rakytník.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: imunita // zázvor // zdravie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This