Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Domáci krémeš s nadýchaným krémom a šľahačkou

od | dec 30, 2021 | Pečené / Nepečené, Recepty | 0 komentárov

Domáci krémeš – tak, ako ho bežne poznáme, je dezert z lístkového cesta naplnený nadýchaným vanilkovým krémom a šľahačkou. Kalorická lahôdka dokonalej chuti, ako stvorená na výnimočné udalosti. Blíži sa koniec roka a ja som tentoraz stavila práve na túto slávnostnú dobrotu.

Krémeš si doma robieva každý po svojom. Pudingový krém s maslom, alebo aj bez. So šľahačkou, alebo bez nej. Dezert zasnežený cukrom, alebo poliaty čokoládou. Ako ho máš najradšej ty?

Odkiaľ sa vzal dezert známy ako „krémeš“ ?

Pôvod krémeša je tak trochu opradený nejednoznačnými dohadmi. Názov znie tak trochu maďarsky, avšak existuje aj variácia francúzskeho krémeša. Kde je teda jeho pôvod?

Existuje tvrdenie, že krémeš, známy aj ako krémšnit, pochádza zo slovinského mesta Bled z roku 1953. Údajne si so sebou priniesol recept Ištván Lukačevič, cukrár, ktorý našiel prácu v slávnom Park hoteli. Maďarskí cukrári Doboš a Zilahy napokon v 19. storočí dali krémešu súčasnú podobu a svoje čestné miesto si tak našiel v maďarskej gastronómii. Avšak aj toto tvrdenie nie je celkom objasnené.

upečené krémeše

Vznik slávneho dezertu sa tiež pripisuje francúzsky géniovi Marie-Antoine Carême už na začiatku 19. storočia okolo roku 1814. Odvtedy sa postupne recept rozšíril do Budapešti, poľskej Varšavy, kde ho volali kremowka. Carême pôsobil istý čas na cárskom dvore v Rusku, ale aj na anglickom kráľovskom dvore, kde samozrejme dezert pripravoval. Postupne sa recept rozšíril do ďalších krajín, pričom v každej mal svoje osobitné pomenovanie. V Európe bol známy aj ako „napoleonka“. V nemecky hovoriacich krajinách „cremeschnitte“. Srbi poznajú tento lahodný dezert ako „krempita“, v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine – „kremna rezina“ , v Slovinsku „kremšnita“ . Na Slovensku ho poznáme ako – „krémeš“ a v Maďarsku „krémes“.

Existuje teda predpoklad, že Lukačevičov krémšnit je len upravená verzia pôvodného Carêmovho receptu. Pravdu sa však už asi nik nedozvie. Každopádne dezert má už takmer 200 rokov a chutí nám dodnes v rôznych podobách.

Domáci krémeš – tradičný recept

Ingrediencie:

  • 1 balíček lístkového cesta (400 g)
  • 800 ml mlieka
  • 2 balíčky Zlatých klasov, alebo vanilkového pudingu
  • 1 balíček vanilkového cukru
  • 2 vajíčka do krému + 1 vajce na potretie cesta
  • 4 lyžice práškového cukru
  • 2 PL rumu (nemusí byť)
  • 2 balenia smotany na šľahanie + 2 balíčky vanilkového cukru
  • práškový cukor na posypanie krémeša
domáci krémeš na malom bielom tanieriku

Postup prípravy:

  • Lístkové cesto rozdeľ na 2 časti. Každú časť rozvaľkaj na tenký plát. 1 plát prenes na plech vystlaný papierom na pečenie, popichaj sem-tam vidličkou a potri rozšľahaným vajíčkom.
  • 2. rozvaľkaný plát ostrým nožom pokrájaj na približne rovnaké štvorce (veľkosť asi 6×6 cm), poukladaj na plech vystlaný papierom na pečenie a popichaj vidličkou. Následne potri rozšľahaným vajíčkom. Nie je síce nutné takto cesto narezať, avšak tento malý zlepšovák ti nakoniec pomôže ľahšie nakrájať kúsky krémeša, bez nechceného lámania vrchného cesta. Obe cestá peč pri teplote okolo 220 °C asi 10 minút.
  • Kým sa lístkové cesto pečie, môžeš začať pripravovať krém. Do mlieka pridaj 2 žĺtky, 1 balíček vanilkového cukru, zlaté klasy a 3 PL práškového cukru. Metličkou dôkladne premiešaj, aby neostali žiadne hrudky a uvar z toho hustý vanilkový krém.
  • Z 2 bielkov a 1 lyžice práškového cukru vyšľahaj tuhý sneh. Ten následne zamiešaj do ešte teplého vanilkového krému. Pre intenzívnejšiu chuť môžeš do krému pridať 2 lyžice rumu a dobre zamiešať. Krém potom rozotri na upečený celý plát lístkového cesta a nechaj vychladnúť.
  • Vyšľahaj šľahačkovú smotanu spolu s 2 balíčkami vanilkového cukru do pevnej konzistencie. Šľahačku následne rozotri na vanilkový krém a na vrch poukladaj upečené štvorčeky lístkového cesta blízko seba. Dezert nechaj stuhnúť asi hodinu na chladnom mieste. Následne ho pokrájaj na úhľadné kocky.
  • Celý krémeš na záver posyp práškovým cukrom.

Dobrú chuť!

TIP na záver – ak chceš vyrobiť domáci krémeš od základu, bez použitia kúpeného cesta, môžeš vyskúšať recept na domáce lístkové cesto. Je to však o niečo prácnejšie na čas.

Inšpiruj sa tiež slanými chuťovkami v podobe lahodných jednohubiek, ktoré sú ako stvorené na sviatočný silvestrovský stôl.

lístkové cesto

Obr. Pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: dezer // Silvester // sladké

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This