Hokaido – tekvica pochádzajúca z krajiny vychádzajúceho slnka – Japonska. Tekvicové obdobie je už tradične spájané s jeseňou. Hokaido je pritom oku lahodiaca a chutná tekvica s množstvom cenných látok.
Hokaido – odkiaľ sa vzala?
Tekvicu Hokaido pestovali pôvodní obyvatelia Ďalekého východu na sopečných pôdach ostrova Hokkaido. Dokonale sa aklimatizovala aj na tunajšie prostredie. Vypestovať si ju teda môžeš aj vo vlastnej záhradke.
Neveľká tekvička tvaru cibule, má v čase zrelosti výraznú oranžovú farbu. Spracovať ju môžeš spolu s dôkladne umytou šupkou. Vnútro treba vydlabkať, no jadierka sa dajú použiť (nasucho opiecť a jesť).
S rastúcim záujmom o zdravie a zdravší životný štýl rastie aj popularita tejto tekvice. Hokaido môžeš spracovať na prívarok, omáčku, či chutnú krémovú polievku.
Prečo je hokaido tak ospevovaná?
Tekvica má jemnú maslovú chuť. Obsahuje množstvo vitamínov – A, B, C, E a K. Nájdeš v nej aj kyselinu listovú (čo uvítajú najmä tehotné žienky), pantoténovú, omega3 a omega6 mastné nenasýtené kyseliny. Hokaido je bohaté na železo, vlákninu, horčík, sodík, zinok a mnoho iných cenných látok. Pre zdravie je jednoznačne prínosom.
Hokaido – jednoduchá krémová polievka
Budeš potrebovať:
- 1 tekvicu hokaido
- 1 zemiak
- 1 mešiu cibuľu
- 1 polievková lyžica masla (môžeš nahradiť olivovým olejom)
- štipka mletého muškátového orecha
- podľa chuti soľ a čierne mleté korenie
- 1 malý strúčik cesnaku (netreba veľa, aby chuť tekvice ostala zachovaná)
- 1 lyžička nesoldíku
- 1 šľahačková smotana
- tekvicové semiačka, petržlenová vňať
- vodu podľa potreby
Postup prípravy :
- Hokaido dôkladne umy v teplej vode. Rozrež na polovicu a vnútro vydlabkaj. Semienka si nechaj. Môžeš ich nasucho opiecť a ozdobiť nimi polievku. Tekvicu narež na malé kocky. Aj mrkvu a zemiak narež na kocky.
- Cibuľku a cesnak nasekaj nadrobno a osmahni na masle. Pridaj nakrájanú tekvicu, mrkvu aj zemiak. Premiešaj a zalej vodou (cca 2 litre).
- Pridaj soľ, nesoldík, korenie a muškátový oriešok. Nechaj polievku variť, až kým budú tekvica, mrkva a zemiaky mäkké (ja varím necelú hodinku). Podľa potreby dolievaj vodu.
- Uvarenú polievku odstav zo sporáka a ponorným mixérom dôkladne rozmixuj. Prilej smotanu a premiešaj.
- Hotovo! Krémová polievka je na svete. Ozdobiť ju môžeš opečenými semienkami a nasekanou petržlenovou vňaťou. Chutnou prílohou sú nasucho opečené chlebíky, alebo bagetky. Každému podľa ľubovôle.
Dobrú chuť!
Obrázky: pixabay.com
TIP: Vyskúšaj tiež iné chutné polievky z nášho receptára. Inšpirácie nájdeš TU
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov