Keramika zahŕňa rôzne úžitkové a dekoratívne predmety vyrobené z hlinitých surovín. Pre svoje unikátne vlastnosti sa používa v mnohých domácnostiach, ale aj v priemyselnej výrobe.
Dokáže pretrvať v nezmenenej podobe celé generácie. Samozrejme iba v prípade, že sa nerozbije. Aj vďaka tomu sa k nej ľudia neustále vracajú.
Historické okienko
Výrobky z hliny, kameňa, či dreva, patria v histórii medzi najdlhšie používané. Hlina bola známa už od mladšej doby kamennej. Dlhú dobu bola domácou záležitosťou žien.
S príchodom technického pokroku medzi 9. – 10. storočím, došlo k hromadnej výrobe. Výroba keramických predmetov sa stala záležitosťou špecializovaných remeselníkov. Výzdoba a tvar nádob sa postupne zdokonaľovali. Do 12. storočia to boli väščinou jednoduché hrnčeky, zdobené vrytými vlnovkami.
Najskôr sa nádoby voľne formovali rukami. Neskôr sa prešlo k obtáčaniu na ručnom kruhu a postupne na rýchlo rotujúcom nožnom kruhu.
Hotové výrobky sa vypaľovali na roštoch hlinených pecí. Pre ľahšiu manipuláciu s nádobami slúžili vyhrnuté a ohnuté okraje. Zachytávali sa na drevené vidlice a paličky.
Keramika sa dodnes predáva ďalej vo svojej tradičnej aj modernej podobe. Neustále tak vznikajú nové nápady a smery.
Dnes je keramika žiadaná v tradičnom aj modernom šate.
Čo je to keramika?
Slovo keramika pochádza z gréckeho slova „pottery“ – „pálená hlina“. Hlina sa ťaží zo zeme a páli sa na hrnce, tehly, ozdoby už od predhistorických čias.
Pod keramiku spadajú všetky predmety vyrobené z hliny. Hlina – ktorá prekoná chemické zmeny vplyvom teploty nad 600 ° C. Keramika je tiež definovaná ako výroba tovaru z ílu a iných kremičitých zlúčenín. Pri výrobe sa výrobky tvarujú, sušia a spevňujú pálením. Vypaľovaním strácajú jednotlivé častice svoju tvárnosť a spoja sa v pevný celok.
Ako prebieha výrobný proces
Samotná výroba keramických predmetov je dlhodobý proces. Zahŕňa niekoľko fáz, cez ktoré si musí výrobok prejsť.
Najskôr je to samotné modelovanie výrobku za pomoci nástrojov, prípadne hrnčiarskeho kruhu. Nasleduje fáza sušenia. Výrobok musí najmenej 24 hodín stáť, aby sa odstránila prebytočná voda. Následne prichádza fáza vypaľovania. Vypaľuje sa v špeciálnych peciach pri teplote okolo 1 300 °C.
Prichádza fáza glazovania, a teda samotné maľovanie a zdobenie výrobku. Po vymaľovaní musí výrobok opäť do pece. Čo je už posledná fáza celého procesu. Takto vypálený výrobok je kompletne dokončený a pripravený pre použitie.
Práca s hlinou má svoje čaro i dnes. Mnoho Slovákov vyrába a ponúka na predaj vlastné hand-made keramické výrobky. Keramika je súčasťou mnohých domácností v podobe rôznych dekoratívnych aj praktických predmetov. Nezaostáva tiež v priemyselnej výrobe. Konštrukčná keramika si našla miesto v mnohých odvetviach. Strojárstvo, automobilový priemysel, energetika, robotika a mnohé iné oblasti.
Zdroj obrázkov: pixabay.com, valachshop.sk
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov