Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Deň matiek – druhá májová nedeľa patrí maminám

od | máj 4, 2019 | Tradície | 0 komentárov

Deň matiek – sviatok všetkých mamičiek, pripadá každoročne na 2. májovú nedeľu. Mama – nositeľka života a lásky. Je tu pre teba, pre nás.

Existujú rôzne záznamy z tradícií našich predkov. Už veľmi dávno – v starovekom Grécku si uctievali ženu – darkyňu života. Na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey, trvali slávnosti 3 dni. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia – zasvätený bohyni Juno.

Deň matiek – „nedeľa matiek“

Za predchodcu Dňa matiek sa však považuje tzv. Nedeľa matiek (Mothering Sunday). Svoje začiatky má v 16. storočí v Anglicku. V tento deň sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov, vrátiť k svojim matkám a stráviť s nimi deň.

deň matiek

Deň matiek – národný sviatok

V USA navrhla ako prvá Deň matiek Julia W. Howeová v roku 1872. Tento deň venovala mieru. Koncom 19. storočia sa Anna R. Jarvisová – matka 11 detí, začala angažovať za práva matiek. V roku 1907 zahájila kampaň za ustanovenie Dňa matiek ako národného sviatku.

V roku 1914 bol Deň matiek oficiálne vyhlásený za národný sviatok – deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám.

Druhú májovú nedeľu matky nepracovali, nevarili, ani neupratovali. Všetko zariadili deti. Dospelí posielali mamám pozdravy a blahoželania. Občania USA sa zdobili kvetom. Ten, kto už mamu nemal – bielym, ostatní červeným.

mama

Vďaka migrácii sa dostal sviatok aj na územie Československa

V bývalom Československu sa o Deň matiek najviac zaslúžila Alice Masaryková. Emancipovaná predsedníčka Československého červeného kríža a dcéra prezidenta T. G. Masaryka.
Deň matiek v 50 – tych rokoch nahradili oslavy Medzinárodného dňa žien. Len v niektorých rodinách sa tradícia Dňa matiek udržiavala navzdory oficiálnym nariadeniam vládnucej ideológie. Opätovná tradícia osláv Dňa matiek v druhú májovú nedeľu bola obnovená až po roku 1989.

Mama je len jedna …

Mamu máš len raz za život. Je len jedna a je nenahraditeľná. Všetko je pominuteľné a mamina tiež. Váž si ju tu a teraz. Nech je akákoľvek, vždy bude jedinečná a tvoja. Zaslúži si úctu, rešpekt aj lásku. Spomeňme si všetci na svoje maminy v ich veľký deň. Zaslúžia si to. Nie každej žene je dopriate stať sa MAMOU. No tie, ktoré sa nimi stali najlepšie pochopia, čo znamená slovo MAMA.

Maminky, babky, prababky, ďakujeme, že ste!

deň matiek

Obrázky: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: deň matiek

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This