Deň Zeme – výnimočný deň s jasným celoročným posolstvom

od Meri
deň Zeme

Deň Zeme si každoročne pripomíname 22. apríla. Tento výnimočný deň však nie je žiadnou novinkou. Matička Zem má svoj sviatok už desiatky rokov.

Deň Zeme – kde pramení jeho pôvod?

Dni Zeme majú svoj pôvod v dobách dávnych. Sú nepriamo spojené s oslavami jarnej rovnodennosti, ktoré pripadali na 21. marca. Spájali sa s oslavou jari.

deň Zeme
Tatry – veľkoleposť sama o sebe, naša pýcha

Dnes je deň Zeme celosvetovým sviatkom. V roku 1970 ho za svetový vyhlásil americký senátor Gaylord Anton Nelson. Motivoval a povzbudzoval najmä študentov k vypracovaniu projektov na ochranu životného prostredia.

Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Niesol sa v duchu integrácie ekológie do politiky. Zaoberal sa otázkami recyklácie odpadkov a hľadania obnoviteľných zdrojov energií.

Ľudia poukazovali na to, že človek a jeho činy čoraz viac ohrozujú planétu Zem. Aktivisti a ekológovia od roku 1970 spustili kampane a výzvy na spoločné úsilie – na záchranu planéty.

OSN začala sviatok sláviť o rok neskôr. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta. 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

deň zeme
Vo svete nájdeš mnoho rozprávkovo nádherných miest, oplatí sa preto o Zem starať

Aká je hlavná myšlienka sviatku dnes?

V súčasnosti je Deň Zeme populárnym a celosvetovo uznávaným sviatkom. Oslavujú ho milióny ľudí na celom svete. V daný deň sa konajú rôzne aktivity a podujatia podporujúce ekologické správanie.

Sviatok upozorňuje na dopady ničenia životného prostredia. Motivuje ľudí k zamysleniu a hľadaniu riešenia, ako tieto katastrofy aspoň zmierniť.

Tento rok nám pripadol deň Zeme na Veľkonočné sviatky. Z toho dôvodu sa mnohé akcie mierne posunuli.

deň zeme
Príroda v každom kúte sveta je nesmierne očarujúca

Každý z nás môže svojim konaním a správaním aspoň v niečom prispieť. Aj malý krôčik každého z nás zmôže veľkú vec. A treba začať už dnes. Deň Zeme by nám mal pripomínať, že aj po nás prídu ďalšie generácie, ktoré ešte budú planétu potrebovať. Správajme sa preto k matičke Zemi s úctou a rešpektom a začnime myslieť a konať ekologickejšie. Na Deň Zeme, ale aj po celý zvyšok roka. Majme radi našu Zem, prírodu a dary ktoré nám dáva. Veďme k láske k Zemi aj naše deti. Veď ak máš niečo skutočne rád, tak tomu zámerne nikdy neublížiš. Zem – príroda je tu pre nás a je našou povinnosťou robiť všetko pre to, aby tu bola aj pre ďalšie generácie.

Ako na to? Inšpiruj skvelým článkom 22 tipov, aby bol deň Zeme každý deň.

Môj eko TIP: Už aj na Valachshope nájdeš ekologické látkové nákupné vrecká.

Obrázky: pixabay.com

0 Komentár

Odporúčame tiež

Chceš článok komentovať?

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!