Veľkonočné kraslice – vieš odkiaľ sa vzali maľované vajíčka?

od Meri
kraslice

Veľkonočné kraslice – zdobené vajíčka patria už neodmysliteľne k Veľkej noci. Krásne, rôznorodo dekorované zdobia interiér hádam v každej domácnosti.

Vajíčko – symbol plodnosti, života, jari

Vajíčko – veľkonočné, maľované, cifrované, písanka, kraslica… Ide o zdobené vajíčko od sliepky, kačky, či husi. Vajce bolo už od dávnych čias považované za symbol plodnosti. Predstavovalo znovuzrodenie, život a spájalo sa s príchodom jari. Škrupinka v sebe nesie symboliku bezpečia.

kraslice
maľované veľkonočné kraslice

Odkiaľ sa veľkonočné kraslice vzali?

Najstaršie kraslice sú známe z pohrebísk v Prednej Ázii. Pôvodne sa dávali vajcia surové – ako symbol života a znovuzrodenia. Neskôr začali ľudia vajíčko oživovať farbami – na znak prebudenia. Biela farba bola kedysi farbou smútku, vyhradená mŕtvym. Najčastejšie sa vajce zdobilo červenou farbou – ako symbol ohňa, krvi a mladosti.
Na našom území boli červené škrupinky objavené v slovanských hroboch zo 7. storočia. Časom sa pridali na červené maľované vajcia aj rôzne ornamenty, ktoré mali umocňovať ich silu.

kraslice
veľkonočné kraslice

Na našom území boli známe ornamenty – Perúnove blesky. Postupne sa prenášali z generácie na generáciu. V súčasnosti sa však už nedá zistiť, kde presne ktorý vzor vznikol, ani čo pôvodne znamenal.

V 12. storočí si cirkev prispôsobila symbol jarného oživenia. Nariadila svätenie veľkonočných kraslíc. Ženy aj dievky pripravovali kraslice svojím oblievačom a šibačom na Veľkonočný pondelok.
V kresťanstve veľkonočné kraslice symbolizujú prázdny hrob Ježiša Krista. Do Európy túto symboliku priniesli prví kresťania z Mezopotánie, Egypta až Ruska.

kraslica
háčkované kraslice

Prečo je kraslica kraslicou?

Podľa etnografa je názov kraslica na našom území doložený už v 14. storočí. Pôvod názvu je v ľudovom prostredí vykladaný rôzne. Mohlo by sa zdať, že je odvedený od krášlenia a zdobenia vajec. Názov kraslica však s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s ruským „krasnyj“, čo znamená červený.

Veľká noc
maľovanie kraslíc

Čím všetkým môže byť veľkonočná kraslica zdobená?

Kraslice sa tradične vyrábajú z uvarených alebo z vyfúknutých vajec. V poslednej dobe sa dostávajú do popredia kraslice z trvácnejších materiálov ako drevo, plast, či polystyrén. Zdobia sa rôznymi technikami. Aj v tomto smere zdobenie podlieha módnym trendom a individuálnemu vkusu. Už dávno neplatí, že veľkonočná kraslica musí byť červená.

Oblepovanie, háčkovanie, maľovanie rôznymi farbami, zdobenie voskom a mnohé iné techniky dávajú široký priestor vlastnej fantázii aj vkusu.

Tak hor sa do zdobenia kraslíc, veď Veľká noc a jej zvyky sú už za dverami.. Alebo dávaš prednosť krasliciam z obchodu? Nech je ako chce, poctivé doma vyrobené kraslice do zabudnutia neupadnú a zaiste si nájdu každoročne svoje miesto v nejednej domácnosti.

Obrázky: pixabay.com

0 Komentár

Odporúčame tiež

Chceš článok komentovať?

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!