Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Výročie SNP – deň štátneho sviatku s hlbokým posolstvom

od | aug 28, 2018 | Tradície | 0 komentárov

Výročie SNP (slovenské národné povstanie) je nepopierateľne významným sviatkom pre každého Slováka. Ešte aj dnes sa nájde mnoho takých, ktorým tento sviatok veľa nehovorí. SNP nie je štátnym sviatkom len tak. Ukrýva v sebe významný medzník slovenských národných dejín.

Pohľad do histórie SNP

SNP
výročie SNP – uctenie padlých vojakov

Desiatky osôb, utečencov z koncentračných a zajateckých táborov, vojakov či odporcov režimu sa schovávali v horách a organizovali do odbojov. S pomocou sovietskych organizátorských skupín došlo v lete v roku 1944 k enormnému vzrastu partizánskeho hnutia na Slovensku. 

Začiatok SNP vypukol  29. augusta v roku 1944. Počas druhej svetovej vojny došlo k ozbrojenému povstaniu slovenského domáceho odboja proti vstupu nemeckých okupačných jednotiek na územie Slovenskej republiky. Centrom povstania sa stala Banská Bystrica. 

V nasledujúcich dňoch sa k povstaleckej výzve k odporu pripojila väčšina vojenských posádok najmä na strednom Slovensku. K vojakom zapojeným do povstania sa pridávali dobrovoľníci z radov civilného obyvateľstva. Nemecké jednotky však povstaleckú armádu napokon porazili. Časť jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v boji proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar 1945.

SNP – najhumánnejší a najodvážnejší prejav v dejinách slovenskej histórie.

Slovensko

Aké posolstvo nám SNP prinieslo?

Spomienky na boj a vojnu sú nemilé. Povstanie Slovákov však jasne v sebe nesie posolstvo. Bolo vzburou a jasným nesúhlasom s totalitným režimom z vôle nacistického Nemecka. Národ sa dokázal zjednotiť a v ozbrojenom proteste postaviť proti presile. Hnacou silou mu bol zápas o ľudskú dôstojnosť, hodnoty humanizmu, tolerancie a mieru. 

Slovenský národ povstal proti nemeckému fašizmu a nacizmu. Pre Slovákov bol tento čin zdrojom obrovskej morálnej sily. Považuje sa za najhumánnejší a najodvážnejší prejav v našich dejinách.

Výročie SNP sa nesie aj v duchu osláv a tradícií

mier
holubice – symbol mieru

V deň výročia SNP si s úctou a vďakou spomíname na hrdinských bojovníkov, vojakov aj partizánov. Deň spojený s veľkými obeťami na ľudských životoch, ktoré vyhasli za spravodlivosť a slobodu.

V deň výročia SNP je zvykom uctiť si padlých bojovníkov pri pamätníkoch. V mnohých mestách, ale aj na dedinách je zvykom usporiadať kultúrny program spojený so spomienkou na SNP. Nechýba slávnostné zhromaždenie s príhovorom a pietny akt kladenia vencov. Následné oslavy sú zväčša spojené s kultúrnym programom, hudbou a zábavou. Na niektorých miestach v daný večer zapaľujú vatru.

V Banskej Bystrici tento rok pripravujú bohatý kultúrny program spojený s ukážkou vojenskej techniky, modelmi áut a lietadiel. Počas osláv bude v kinosále múzea SNP prebiehať tiež premietanie dokumentárnych filmov.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: SNP

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Double cross vodka akcia -20 percent

Pin It on Pinterest

Share This