Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Lymfatický systém – ako ho opäť naštartovať?

od | sep 27, 2021 | Valach odporúča | 0 komentárov

Lymfatický systém má za úlohu zbavovať telo odpadových látok. Stojí tiež za správnym fungovaním imunitného systému. Kým funguje ako má, ani si jeho činnosť neuvedomíš. Jeho nefunkčnosť si však všimneš veľmi rýchlo. Čo v takom prípade robiť?

Lymfatický systém a lymfa

Lymfatický systém je systém kanálov rozmiestnených po celom tele, ktorými prúdi tekutina označovaná ako lymfa. Za normálnych okolností prejde denne lymfatickým systémom okolo 2-3 litrov tejto lymfy. Lymfa obsahuje výživné látky, ale tiež to, čoho sa potrebuje telo zbaviť – odumreté bunky, baktérie, toxíny a odpadové látky vzniknuté pri metabolizme.

V lymfatických cievach je množstvo maličkých útvarov – lymfatických uzlín, ktorých úlohou je filtrovať a čistiť lymfu. V prípade infekcie, bývajú zdurené a hmatateľné. Lymfa je jednosmerne poháňaná svalmi, dýchaním, záchvevmi tepien aj črevnou peristaltikou. Pokiaľ lymfa voľne neprúdi, toxíny aj odpadové látky sa hromadia v okolitom tkanive. Stagnácia vedie to k zníženiu imunity a zdravotným problémom.

nefungujúci lymfatický systém

Keď lymfatický systém štrajkuje

Kedy treba zbystriť pozornosť? Ak ťa dlhodobo sužuje viacero príznakov, ako:

  • Ranná stuhnutosť, bolesť kĺbov
  • Opuchy nôh
  • Zadržiavanie vody v organizme
  • Priberanie, celulitída
  • Suchá pokožka so sklonom k svrbeniu
  • Nafukovanie
  • Bolesti hlavy
  • Bolestivosť prsníkov pred a pri každej menštruácii
  • Dlhodobá únava
  • Chronické bolesti
  • Časté prechladnutia, zápaly prínosových dutín, hrdla alebo ucha
  • Studené ruky a nohy
  • Opuch lymfatických uzlín (na krku, pod pazuchami, v slabinách)

Reštartuj svoj lymfatický systém

Pitný režim ako základ

Lymfatická tekutina je z 95 % tvorená vodou. Častou príčinou preťaženia lymfatického systému je dehydratácia organizmu. Najvhodnejším nápojom je čistá voda. Lymfatický systém zaťažuje alkohol, ale tiež chemicky spracované šťavy a nápoje určené športovcom. Káva organizmus odvodňuje. Ak si bez nej nevieš deň predstaviť, o to viac vody si dopraj. Ak ti nechutí čistá voda, pridaj koliesko citróna, mätu, alebo medovku. Voda výrazne napomáha bezproblémovému prúdeniu krvi aj lymfy v cievach.

pre lymfatický systém je dôležitá voda

Pre lymfatický systém je prínosom pravidelný pohyb

Prúdenie lymfy zaisťujú sťahy svalov. Je preto dôležité sa pravidelne hýbať. Svižná chôdza, schody miesto výťahu, prechádzka, rozcvička, či cielený šport. Skrátka pohyb v každej možnej chvíli. Vymeň auto za bicykel, kolobežku, korčule. Hľadaj spôsob, ako sa čo najviac hýbať.

Masáž

Masáž nasucho prekrvuje tkanivá a napomáha zdravému prietoku lymfy. Pozor! Masáž by vždy mala prebiehať od vzdialenejších miest smerom k srdcu. Zameraj sa na partie hlavy, krku, nôh, prsníky a brucho. V týchto miestach je prúdenie lymfy najviac sústredené. Masáž celého tela prúdeniu lymfy vždy prospeje.

masáž

Strava, alebo pozri sa na svoj tanier

Pokiaľ sa nestravuješ príliš zdravo, zmena v jedálničku lymfatickému systému len pomôže. Ovsené vločky, strukoviny, rôzne druhy ovocia aj zeleniny by v strave nemali chýbať. Siahni po červených potravinách ako repa, granátové jablká, čerešne, či brusnice. Prirodzene sa vyskytujúce enzýmy a flavonoidy v surovom ovocí a zelenine pomáhajú rozložiť zásoby toxínov a voľných radikálov. Podporujú pravidelné vyprázdňovanie a pomáhajú udržiavať lymfatický systém funkčný. Pre lymfatický systém sú záťažou tuky, červené mäso a mliečne výroky.

Saunovanie dokáže divy

Preťaženému lymfatickému systému výrazne pomôže teplo a para sauny. Značnú časť škodlivín vypotíš a lymfatickému systému tak uľavíš. Efektívne je striedanie sauny a studenej sprchy.

Stres náš každonenný

Stres a lymfa spolu úzko súvisia. Pravidelný stres v enormnej miere zaťažuje lymfatický systém. Nauč sa minimalizovať stres naokolo na najnižšiu možnú mieru. Spomaľ, medituj, vyjdi do prírody a sústreď sa na správne dýchanie. Pomalé hlboké a vedomé dýchanie dokáže zázraky. Nakoľko aj pohyb dýchacích svalov napomáha prúdeniu lymfy. Dobrým reštartom je tiež veľa smiechu.

hra v parku pohyb bez stresu smiech radosť

TIP: Pomôcť môže aj prírodná lekáreň. Lipkavec, echinacea, medovka, zázvor, či leuzea.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: imunita // lymfa

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This