Med – obľúbený produkt našich usilovných včiel. Nie je však med ako med. Ten najlepší a najkvalitnejší je priamo od včelára. Aké sú druhy medu a podľa čoho si medík vybrať? Čítaj ďalej a dozvieš sa všetko podstatné.
Slovensko je krajinou veľmi kvalitných medov. Požiadavky na včelárenie a medy ako také, sú veľmi prísne. Zaručuje to vysokú kvalitu nášho medu. Pozor si treba dať na medy dovážané a najmä miešané. Cena je často priamo úmerná ich kvalite. Nakoľko v ďalekej Ázii, Číne, či Južnej Amerike platia iné pravidlá včelárenia aj spracovania, nezaručuje to tak vysokú kvalitu, ako majú poctivé slovenské medy. Neraz dochádza k falšovaniu, či dokonca miešaniu dovážaného medu s našimi.
Ako zistím, že je med pravý?
Na začiatok postačí bystrý pohľad. Prečítaj si etiketu, dozvieš sa, či je med prírodný, alebo obsahuje kopec iných vecí. Ak si všimneš oddelenie akoby tekutej a tuhej zložky, jeho skladovanie nebolo asi veľmi optimálne. Doma si môžeš vyskúšať pridať lyžičku medu do vody. Ak vo vode stuhne, je pravý. Ak sa rozpustí, o jeho pravosti možno pochybovať.
Prírodný pravý med po čase začne kryštalizovať. Bude hustejší, tvrdší a začnú sa v ňom tvoriť kryštáliky. Je to bežné a úplne v poriadku. Falošný med ostane aj po nejakom čase v tekutej forme pripomínajúcej hustý sirup.
Rýchlosť kryštalizácie je však odlišná a závisí od druhu medu. Repkové medy skryštalizujú veľmi rýchlo od vytočenia – do niekoľkých týždňov a pripomínajú vzhľadom bravčovú masť. Agátové medy vydržia tekuté veľmi dlho, aj 2-3 roky.
Aký druh si vybrať?
Na farbu, chuť aj konzistenciu medu má vplyv ich pôvod. Kvetové medy sú skôr svetlejšie, naopak medovicové sú tmavé. V mede sa nachádza kopec zdraviu prospešných látok. Aký medík si teda vybrať? Každému podľa vlastného gusta.
Repkový med
Svetlý medík žlto-bielej farby. Jeden z prvých medov v sezóne. Obsahuje nektár kvitnúcej repky olejnej a prímes ovocných stromov. Je výrazne sladký, jemný a ľahko stráviteľný. Pomerne rýchlo kryštalizuje vďaka vysokému obsahu glukózy. Zo všetkých kvetových medov obsahuje najviac esenciálnych aminokyselín. Vďaka alkaloid – bazicinu má tento med protirakovinové účinky. Posilňuje funkciu srdcového svalu. Odporúča sa pri zápaloch hrdla a pri chrípke. V prípade, že ho chceš opäť dostať do tekutej formy, ponor fľašku medu do teplej vody. No pozor, teplota nesmie presiahnuť 50 stupňov.
Ak chceš med s jemnou konzistenciou ľahko roztierateľnej pasty, zvoľ si pastovanú (vyšľahanú) verziu. Jej výhodou je, že aj po niekoľkých rokoch si uchová krémovú podobu a ľahkú naberateľnosť. Pri pastovaní sa do neho nič „cudzie“ nepridáva! Jeho konzistencia sa mení len mechanickou úpravou (premiešavaním).
Kvetový med
Patrí k najrozšírenejším. Môže byť jednodruhový, ale aj viacdruhový. Pochádza z nektáru kvetov a liečivých rastlín rastúcich v nížinách a horských údoliach. Obsahuje peľové zrná rôznych rastlín. Tie ho obohacujú o éterické oleje a aromatické látky. Jedná sa opäť o svetlý med s pomerne rýchlou kryštalizáciou. Vďaka vyššiemu obsahu jednoduchých cukrov je ľahko stráviteľný. Vhodný je na priamu konzumáciu, ale tiež pri pečení a varení.
Agátový med
Obsahuje nektár agátových kvetov. Je svetlej zlatožltej farby, miestami až do zelenkava. Spomedzi medov chutí najsladšie. Má osobitú jemnú chuť a vôňu. Je ľahko stráviteľný a veľmi priaznivo vplýva na látkovú výmenu. Vďaka vysokému obsahu fruktózy zostáva v tekutom stave dlho. Je vhodný pre diabetikov, najmenšie deti aj slabších alergikov. Dopraj si ho pri prechladnutí, zápaloch dýchacích ciest, ale je vhodný aj pre ľudí trpiacich vredmi žalúdka a dvanástnika.
Lipový med
Má lahodnú chuť a lipovú arómu. Je zlatožltej čírej farby. Pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, astme aj angíne. Podporuje vykašliavanie, detoxikuje a zlepšuje metabolizmus. Je ľahko stráviteľný a dokonale chutí s lipovým čajom.
Lesný med
Vyhľadávaný druh medu doma i v zahraničí. Je pomerne vzácny a aj o čosi drahší. Obsahuje nektár z malín, černíc, lúčnych kvetov a medovicu stromov. Medovica pochádza z oblastí prevažne listnatých aj zmiešaných lesov. Jeho farba je tmavá a to vďaka rastlinným farbivám v miazge drevín. Chuť je výrazná a jeho aróma silná. Je ľahko stráviteľný, rovnako ako aj ostatné medy. Lesné medy majú viac minerálov a stopových prvkov.
Medovicový med je veľmi vzácny nie každý rok sa ho podarí vyprodukovať. Medovica je produktom hmyzu – vošiek, ktorých sekrét potom včely ďalej spracujú. Medovicový med je skutočná medicína a užíva sa po lyžičkách. Včely ho zbierajú na ihličí stromov, predovšetkým na jedliach. Vydrží veľmi dlho v tekutom stave.
TIP: Kvalitné slovenské medy rôznych druhov nájdeš na našom Valachshope, alebo si priamo zájdi do kamennej predajne Valach a vyber si ten svoj. Kopec zaujímavých informácií o mede a včelárení ti prezradí v našom rozhovore skúsený včelár pán Anton Golitko.
obr.pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov