Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Bylinky na chudnutie, alebo ako podporiť proces redukcie hmotnosti

od | jún 9, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Bylinky na chudnutie? To naozaj funguje? Nie doslova, no predsa majú svoje opodstatnené miesto v čase redukcie hmotnosti. Tie správne bylinky naštartujú trávenie, podporia metabolizmus a detoxikáciu organizmu. Samotné tuky síce nerozpustia, avšak proces redukcie váhy dokážu podporiť. A to všetko prírodnou cestou.

Navyše pomocou byliniek obohatíš svoje jedlo a pitný režim o množstvo vitamínov a cenných látok. Bylinky sú vhodné na dochutenie mäsa, polievok, či šalátov. Pridaním čerstvých bylín do smoothie vyčaríš mimoriadne zdravý nápoj. Ktoré bylinky si teda zvoliť pri redukcii váhy?

Najlepšie bylinky na chudnutie:

Žihľava – kráľovná detoxikácie

Žihľava je jedným z najsilnejších prírodných čističov organizmu. Priaznivo vplýva na stav pleti, vlasov a celého tráviaceho traktu. Podporuje trávenie a znižuje hladinu cukru v krvi. Obsahuje množstvo vitamínov, železa, vápnika aj trieslovín. Čerstvú nasekanú žihľavu môžeš pridať do šalátov, polievky, aj smoothie nápoja. Čajovú žihľavovú kúru užívaj najdlhšie 3 týždne.

Medvedí cesnak – na naštartovanie trávenia

Ďalší z radu prírodných čističov je medvedí cesnak. Naštartuje trávenie, nabije telo energiou a postará sa o detoxikácu. Navyše účinne pomáha v boji s baktériami a plesňami. Chutí lahodne, jemne cesnakovo. No nemaj obavy, nezanecháva cesnakový pach, ako tradičný cesnak. Pridaj si lístky medvedieho cesnaku na hrianku, pomazánku, alebo si vyrob domáce pesto z medvedieho cesnaku. Rastlina obsahuje vitamíny skupiny B, C, selén aj draslík.

cesnak medvedí

Púpava nie je iba burina!

V púpave matka príroda ponúka všetko, čo potrebujeme na poriadnu detoxikáciu. Púpava naštartuje chudnutie a doplní vitamíny. Pomôže telu zbaviť sa prebytočnej vody. Pridať môžeš nasekané lístky do zeleninového šalátu, vyrobiť si pesto, alebo si pripraviť púpavový čaj. Púpava je plná vitamínov A, B, aj C. Obsahuje železo, vápnik i draslík.

Šalvia na dobré trávenie a elimináciu nafukovania

Šalvia lekárska je spoľahlivým pomocníkom pri problémoch s trávením. Tlmí bolesť žalúdka, eliminuje nadúvanie a podporuje látkovú premenu. Tlmí záchvaty hladu a znižuje hladinu glukózy v krvi. Obsahuje silice, triesloviny, béčkové vitamíny a fytoestrogény. Šalviou môžeš dochutiť jedlá z mäsa, cestoviny, polievky, alebo si z nej priprav voňavý čaj.

šalvia lekárska

Rozchodnica ružová ako prírodný spaľovač tukov

Rozchodnica je zákonom chránená, preto pri jej užívaní stav na hotové produkty. Rastlina aktivuje enzýmy ovplyvňujúce spaľovanie tukov, čím napomáha redukcii telesnej hmotnosti. Najúčinnejšou a najbežnejšou formou užívania je alkoholová tinktúra.

Petržlenová vňať nielen do vývaru

Petržlenová vňať je údajne skvelým pomocníkom pri chudnutí. Látky, obsiahnuté v petržlene, podporujú trávenie a odstraňujú plynatosť. Podporujú funkciu pečene a znižujú zlý cholesterol. Obsahuje omega 3 a 6, zinok, luteín a kyselinu listovú. Je plná vitamínov A, B, C a E. Vňať sa hodí na dochutenie vývarov, polievok, zeleninových šalátov, rýb a rôznych nátierok.

Bazalka pravá na zlepšenie metabolizmu

Bazalka obsahuje silice a triesloviny, minerálne látky aj vitamín C. Urýchľuje trávenie, podporuje tvorbu žalúdočných enzýmov a pôsobí močopudne. Priaznivé účinky bazalky sú známe pri plynatosti. Listy bazalky sa používajú na dochutenie jedál najmä v talianskej gastronómii. Bazalku môžeš pridať do omáčok a k syrom, alebo si vyrobiť bazalkové pesto. Čerstvé lístky sú vhodné do šalátov aj na dochutenie mäsa.

bazalka pesto

Oregano – bylinka výraznej chuti aj vône

Je plné vitamínov A, B, C a E. Obsahuje železo, zinok a draslík. Vyznačuje sa celým radom liečivých schopností. Napomáha tráveniu, urýchľuje látkovú výmenu a pôsobí proti páleniu záhy a nadúvaniu. Oregano rýchlo vyvoláva pocit sýtosti. Bylinka je známa pre svoju schopnosť podporovať vylučovanie žlče.

Oregano je známe ako aromatické korenie. Dochutí šaláty, polievky, zemiakové aj strukovinové jedlá. Pridáva sa do omáčok, polievok, bylinkového masla. Veľmi chutná je kombinácia s bazalkou a čiernym korením.

bylinky na chudnutie osobná váha

Bylinky na chudnutie nedokážu zázraky bez tvojho pričinenia!

Ak sa však rozhodneš pre pomalé zdravé chudnutie, bylinky ti môžu významne napomôcť. Neodmysliteľnou súčasťou cielenej redukcie hmotnosti je úprava jedálnička. Je nutné obmedziť cukor a sladkosti. Zaradiť čerstvú zeleninu a ovocie. Strava však má byť rozmanitá a pravidelná. Nezanedbateľný význam má pitný režim. Bylinkové nesladené čaje majú v tomto zelenú. Pridať viac pohybu je samozrejmosť. Vyššie spomenuté bylinky dokážu tvoj metabolizmus a trávenie podporiť. Vďaka tomu pôjde chudnutie oveľa ľahšie.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: bylinky // trávenie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This