Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Bazalka pravá – aromatická bylinka ulahodí nielen chuti, ale aj zdraviu

od | mar 24, 2021 | Bylinky | 0 komentárov

Bazalka – bylinka pochádzajúca z ďalekej Indie. Dnes ju bežne pestujeme na parapete v kuchyni, či na balkóne. Svoje miesto si našla najmä ako prísada do jedál. Bazalka však ľudské telo obohacuje aj o svoje liečivé účinky.

V Indii je bazalka pravá známa ako posvätná bylinka. Prečo? Údajne pomáha dušiam v putovaní do raja. Názov rastliny je odvodený od gréckeho „basileus“, čo znamená kráľ. V dávnom Egypte bola bylinka súčasťou pohrebných obradov. V Ríme bazalku považovali za afrodiziakum a najčastejšie ju využívali vo forme éterických olejov.

Bazalka pravá – ako mať čerstvú bylinku vždy poruke

Bazalku by si márne hľadal niekde na lúke, či v lese. Vypestovať si ju ľahko môžeš v pohodlí domova. Potrebuješ len zeminu, kvetináč a semienka. Pre rastlinku je ideálny interiér. Obľubuje svetlé a teplé miesto bez vetra. Nie však priame slnko. Ideálny bude parapet na južnom okne. Pre svoj rast si však vyžaduje výživnú a priepustnú pôdu s dostatkom vlahy. Ideálne je ju vysievať práve teraz, v druhej polovici marca. Semená začnú klíčiť za 10 až 14 dní.

bazalka v kvetináči

Prečo sa oplatí bazalku pestovať?

Bazalka pravá je nielen korením, ale aj liečivou bylinkou.

  • Bazalka je známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami.
  • Priaznivo vplýva na tráviace ústrojenstvo. Podporuje chuť do jedla a zároveň napomáha tráveniu. Podporuje činnosť žalúdka a zmierňuje nepríjemné nadúvanie. Zrýchľuje metabolizmus a ako bonus napomáha odbúravaniu tukov. Takže pri cielenej redukcii hmotnosti ju jednoznačne maj vždy poruke.
  • Bazalka zlepšuje činnosť obličiek a prečisťuje močové cesty od zápalov.
  • Bylinka pôsobí priaznivo na dýchacie cesty. Čaj z bazalky je účinným kloktadlom a zároveň uľahčuje vykašliavanie hlienov. Je tiež užitočným liekom pri zápaloch ďasien a nepríjemných aftoch.
  • Bazalku v minulosti poznali ako prírodné antidepresívum a afrodiziakum. Nečudo, lebo zmierňuje stres, pocity úzkosti aj nespavosť. Navyše zmierňuje bolesť hlavy.
  • Šťava z bazalkových listov pomáha pri unavených očiach a dokonca aj pri uštipnutí hmyzom. Hmyz neznáša aromatickú vôňu. Ak teda bazalku položíš s kvetináčom na parapet, máš pokoj od otravných komárov aj múch.
šalát s bazalkou

Bazalka v kuchyni

Bazalka si našla svoje uplatnenie v nejednej kuchyni. Aromatické korenie je súčasťou najmä talianskych špecialít. Použitie bylinky v kuchyni je rôznorodé. Bazalku je možné pridať takmer do čohokoľvek. Chutná pizza, cestoviny, mäso na rôzne spôsoby, ale najmä šaláty sú tým pravým orechovým pre túto bylinku. Používa sa čerstvá, ale aj vo svojej sušenej podobe ako korenie.

Z bazalky sa často sa pripravuje pesto. Ako na to? 500 g čerstvých bazalkových lístkov, 3-4 strúčikov cesnaku a 100ml olivového oleja rozdrv v mažiariku. Pridaj 40 g píniových orieškov (alebo ako lacnejšia alternatíva slnečnicové semienka), soľ podľa chuti, čierne korenie a 50 g parmezánu. Všetko dôkladne rozdrv na hladkú kašu. Mažiarik môžeš pokojne vymeniť za mixér. Bude to rýchlejšie a pohodlnejšie. Pesto skladuj v chladničke. Ak si chceš pripraviť pesto na dlhodobejšie uskladnenie, parmezán vynechaj a pridaj ho až pred podávaním. Pesto vydrží bez parmezánu v uzavretej fľaštičke v chladničke aj mesiac.

Pestom môžeš dochutiť napríklad kváskovú focacciu, ale aj cestoviny, pridať ho do jogutru ku grilovaným jedlám, alebo pridať do šalátov.

bazalkové pesto

Bazalkový čaj sa pripravuje veľmi jednoducho. 2 lyžičky čerstvej alebo sušenej bylinky zalej 2 dl vriacej vody a nechaj 5 minút lúhovať. Čajík podporuje trávenie a má mnoho už vyššie spomínaných blahodárnych účinkov.

obr.pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: bazalka pravá

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This