Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Špenát a jeho 7 skvelých účinkov. Prečo ho zaradiť do jedálnička?

od | jún 11, 2021 | Bylinky, Valach odporúča | 0 komentárov

Špenát je pomerne kontroverznou listovou zeleninou. Jeden ho miluje, iný neznáša. Najmä deti často nad špenátom ohŕňajú nos. Odmala pritom vieme, že špenát je veľmi zdravý. Má neutrálnu chuť a veľa pozitívnych účinkov. Ak stále hľadáš dôvody, prečo špenát pravidelne jesť, iste ťa presvedčia tie naše.

Jedlá zo špenátu sú veľmi výživné a zároveň majú nízky obsah kalórii. Čerstvý môžeš pridať do zeleninových šalátov, podusiť na troške masla a podávať so zemiakmi. Pridaním do smoothie nič nepokazíš pre jeho neutrálnu chuť. Chutná je tiež polievka, halušky, omelety, špenátové špagety, či rezance.

dusený špenát

1. Minimum kalórií iste poteší

Špenát má naozaj veľmi málo kalórií a pritom je výživný. Je mimoriadne vhodný, keď sa snažíš zhodiť nejaké to kilo navyše. Stogramová porcia obsahuje len niečo cez 20 kalórií. Takmer z 90 percent je tvorený len vodouMá pozitívny vplyv na trávenie aj vyprázdňovanie.

2. Špenát je plný vitamínov a minerálov

Konzumáciou špenátu dodáš telu mnoho železa a antioxidantov. Táto listová zelenina je zdrojom ďalších minerálov – draslíka, horčíka, vápnika, zinku aj fosforu. Telu dodá vitamíny skupiny B, C či K, vlákninu, ale aj bielkoviny.

špenát

3. Postará sa o zdravie srdca a ciev

Pravidelnou konzumáciou špenátu posilníš svoje srdce aj cievy a svoj cholesterol udržíš v norme. Draslík prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Aj kyselina listová pomáha znížiť krvný tlak a uvoľňuje krvné cievy pri súčasnom udržiavaní správneho prietoku krvi. Koenzým-Q10 ako antioxidant prítomný v špenáte, hrá dôležitú úlohu pri posilňovaní srdcových svalov. Luteín chráni steny ciev, čím sa znižuje riziko infarktu.

4. Špenát ako ochranca zraku

Nielen mrkva, veruže aj špenát sa stará o zdravie tvojich očí. Vďaka karotenoidom, luteínu a zeaxantínu pôsobí špenát ako prevencia degeneratívnych zmien na sietnici. Tieto látky napomáhajú bojovať proti voľným radikálom, čím chránia oči pred oxidačným poškodením, aj účinkami UV žiarenia.  

5. Udržuje kosti aj zuby zdravé

Na zdravie a pevnosť kostí aj zubov má špenát veľmi pozitívny vplyv. Je zdrojom vitamínu K, ktorý má význam z hľadiska vývoja a mineralizácie kostí. Telu doplní aj nenahraditeľné minerály pre kosti ako mangán, fosfor, horčík, meď, či zinok. V špenáte sa nachádza tiež vápnik, vitamín D aj C. Táto listová zelenina je jednoducho pre kosti skvelá.

6. Podporuje krásu a zdravie pokožky

Špenát možno považovať za zdroj sily a krásy. Ukrýva sa v ňom betakarotén pôsobiaci antioxidačne. Podporuje dobrý stav pokožky a spomaľuje jej starnutie. Vitamín C bojuje proti škodlivým účinkom voľných radikálov, podporuje hojenie rán a je dôležitý pre normálnu tvorbu kolagénu.

špenátová polievka

7. Špenát ako posilňovač mozgu aj nervov

Špenát obsahuje látky dôležité pre správnu funkciu mozgu a nervov, ako draslík, kyselinu listovú a rôzne antioxidanty. Kyselina listová napomáha udržať mozog v dobrej kondícii. Pre správnu funkciu centrálnej nervovej sústavy je dôležitý mangán a horčík. Špenát je zeleninou ideálnou pre ľudí vystavovaných veľkému stresu. Rýchlo dopĺňa zásobu dôležitých látok a zabezpečuje správnu funkciu všetkých dôležitých orgánov.

obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: špenát

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This