Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Luteín – spoľahlivá ochrana a výživa pre oči. V čom ho hľadať?

od | mar 15, 2021 | Valach odporúča | 0 komentárov

Luteín je žltooranžové farbivo, takzvaný karotenoid. Dôležitú úlohu zohráva v zdraví každého človeka. Nachádza sa priamo v žltej škvrne oka – mieste najostrejšieho videnia. Je pre oko doslova filtrom a chráni ho pred poškodením.

Oči – naše zrkadlo do duše sú denne namáhané a vystavované žiareniu smartfónov, počítačov, či televízorov. Aj bežné šoférovanie, klimatizácia, či nesprávne zvolené osvetlenie sú pre zrak záťažou. Treba samozrejme myslieť aj na to, že zrak ako taký sa opotrebuje prirodzene aj vekom. No dnešná doba a štýl života dáva zraku zabrať o niečo viac.

Luteín je antioxidantom pre ľudský zrak. V oku vytvára ochrannú vrstvu, akoby vnútorné slnečné okuliare. Chráni oči pred škodlivým modrým svetlom z obrazoviek mnohých moderných zariadení. Podporuje zrakovú ostrosť, citlivosť na svetlo, aj nočné videnie. S pribúdajúcim vekom a vplyvom rôznych faktorov však množstvo luteínu v očiach postupne klesá. Nevyhnutné je zabezpečiť telu jeho dostatočný príjem.

Luteín nájdeš v „zelenej“

Množstvo luteínu je najmä v rôznych druhoch listovej zeleniny. Špenát, kel, kapusta, či rímsky šalát. Toto všetko sú zelené druhy zeleniny bohaté na luteín. Špenátom si navyše doplníš železo, fosfor aj vitamín C. Blahodárne vplýva na cievy, kosti a kĺby. Kel je tiež skvelým zdrojom vitamínov skupiny B, draslíka a horčíka. Prečisťuje hrubé črevo, podporuje trávenie a ako bonus – má minimum kalórií.

brokolica a mrkva

Skvelým zdrojom luteínu je zelený hrášok. Drobné chutné zelené guľôčky sú navyše zdrojom mnohých ďalších dôležitých látok. Bielkoviny, vláknina, draslík, fosfor, horčík, vitamín K aj biotín. Toto všetko nájdeš v sladkých bobuliach hrášku. Za hráškom nezaostáva brokolica, cuketa, uhorka či špargľa. Z ovocia siahni po hrozne a kiwi.

Ako je na tom žltá a oranžová?

Žltá a oranžová zelenina aj ovocie sú tiež zdrojom luteínu. Dopraj si sladkú mrkvu v polievke, alebo v surovom stave v chutnom šalátiku. Aj keď je tu karotenoidu o čosi menej ako v zelenej zelenine, oplatí sa konzumovať aj zeleninu týchto farieb. Okrem luteínu tak telu dodáš slušnú dávku vlákniny, betakarotén a vitamínu C.

luteín kukurica

Kukurica predstavuje tiež skvelý zdroj luteínu. Navyše v sebe ukrýva aj vlákninu, fosfor a horčík. Konzumáciou kukurice podporíš zdravie nielen očí, ale aj vlasov, nechtov, pokožky a napomôžeš dobrému vyprázdňovaniu.

Luteín môžeš doplniť aj konzumáciou sladkých zemiakov a žltej, či oranžovej papriky. Nachádza sa aj v nektarinkách, pomarančoch a lahodnom mangu.

A ako dopriať telu také množstvo ovocia a zeleniny? Jednoznačne v chutnom jedle, šalátoch, polievkach, alebo osviežujúcom smoothie. Zdravé oči nám pomáhajú vidieť krásy sveta, farby, intenzívnejšie vnímať, čo sa deje okolo nás. Vďaka očiam prijímame denne množstvo informácií a podnetov. Avšak oči sú denne namáhané a často unavené. Zaslúžia si našu pozornosť. Dopraj očiam zdravie aj v podobe správne zvolených potravín a odpočinok v rámci svojich možností. Dnešná doba a situácia si vyžadujú veľa času stráveného pri obrazovke. Ak nie je možné to eliminovať, v takom prípade sa oplatí siahnuť aj po luteíne v podobe doplnku.

ovocie smoothie

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: TOPVET

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This